O‘zbekiston aholisining mol-mulk va yer soliqlaridan qarzdorliklari bo‘yicha 500 milliard so‘m, jumladan, Qoraqalpog‘istonda 20 milliard so‘m penya kechib yuboriladi. Bu haqda O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan (O‘zLiDeP) prezidentlikka nomzod Shavkat Mirziyoyev Nukus shahrida saylovchilar bilan uchrashuvda aytib o‘tdi.
Bu ikki soliq yagona mol-mulk solig‘iga birlashtirilib, aholidan undiriladigan qismi to‘liq mahallalar budjetiga o‘tkazilishi aytildi. Bu mahallalarning moliyaviy mustaqilligini oshiradi. Bu Qoraqalpog‘istondagi mahallalar ixtiyorida har yili 230 milliard so‘mdan qo‘shimcha mablag‘ qoladi degani.
Shavkat Mirziyoyev mahallalar uchun “Ochiq budjet” loyihasi kengaytirilishi va buning uchun ajratilayotgan mablag‘lar 3 barobarga oshirilishini ham ma’lum qildi.
“Endi „Ochiq budjet“ loyihalari g‘olib bo‘lishi uchun 1,5 ming ovoz yetarli bo‘ladi va ushbu maqsadlar uchun yil yakuniga qadar yana 1,2 trillion so‘m ajratamiz”, — deb va’da berdi nomzod.

Населению Узбекистана спишут пеню по налогу на имущество и земельный налог на общую сумму 500 млрд сумов, в том числе по Каракалпакстану — на 20 млрд сумов. Об этом на встрече с избирателями в Нукусе заявил кандидат в президенты от Либерально-демократической партии Узбекистана (УзЛиДеП) Шавкат Мирзиёев.
Он сообщил, что эти два налога будут объединены в единый налог на имущество и его часть, взимаемая с населения, будет в полном объёме поступать в бюджеты махаллей. Это позволит повысить финансовую независимость махаллей. Для махаллей Каракалпакстана это означает 230 млрд сумов дополнительных средств ежегодно.
Шавкат Мирзиёев также заявил о расширении возможностей проекта «Открытый бюджет» для махаллей и увеличении выделяемых на это средств в 3 раза.
«Теперь для победы в „Открытом бюджете“ достаточно будет набрать 1500 голосов. На эти цели до конца года мы выделим ещё 1,2 трлн сумов», — пообещал кандидат.