O‘zbekiston qurgan va xizmat ko‘rsatib kelgan Hayraton — Mozori Sharif temir yo‘lini boshqarish bo‘yicha shartnomaga Qozog‘istonning Mansur Fotih kompaniyasi ega chiqdi, deb xabar bermoqda Tolo News.
Endi Qozog‘iston kompaniyasi 106 km temir yo‘lga xizmat ko‘rsatadi, shuningdek, uning texnik masalalarini ham hal qiladi.
«Biz O‘zbekistonning „So‘g‘diyona Trans“ kompaniyasiga („O‘zbekiston temir yo‘llari“ AJ sho‘ba korxonasi — tahr.) 15 million dollar (ilgari 18 million dollar deb aytilgan edi) to‘laganmiz va u faqat Hayraton portida 22 kilometrlik yo‘lga xizmat ko‘rsatgan. Yangi kompaniya 106 kilometrlik yo‘lga xizmat ko‘rsatadi», — dedi Afg‘oniston temir yo‘l boshqarmasi rahbari vazifasini bajaruvchi Baxt Rahmon Sharafat.
U Afg‘oniston yangi kompaniyaga yiliga 4,1 million sal ko‘proq dollar to‘lashini ma’lum qildi.
Mansur Fotih rahbari o‘rinbosari Bisenbay Maxanov ehtiyojdan kelib chiqib, xodimlar sonini oshirishini aytdi. «Biz ushbu shartnomani tender orqali yutib oldik», — deya aniqlik kiritdi u.
2022 yil aprelida «Gazeta.uz» O‘zbekiston ushbu yo‘lni boshqarish huquqidan mahrum bo‘lishi mumkinligi, chunki Afg‘oniston muvaqqat hukumati mamlakatdagi temir yo‘llarni o‘z nazorati ostiga olmoqchiligi haqida yozgan edi. Shundan so‘ng «O‘zbekiston temir yo‘llari» Afg‘oniston temir yo‘llari (ATY) boshqarmasi Hayraton — Mozori Sharif yo‘nalishida 2011 yildan buyon foydalanayotgan o‘zbek kompaniyasining ishidan «to‘liq qoniqish hosil qilganini» ma’lum qildi. Shu bilan birga, afg‘on matbuoti ATY nazoratni bosqichma-bosqich o‘z qo‘liga olishni niyat qilganini yozdi.
«O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyati sho‘ba korxonasi «So‘g‘diyona Trans» 2011 yil dekabr oyida Afg‘onistondagi Hayraton-Mozori Sharif temir yo‘l liniyasini boshqarish va ta’mirlash maqsadida tashkil etilgan. «O‘zbekiston temir yo‘llari» kompaniyasi 2010 yil noyabr oyida 129 million dollarlik 75 km uzunlikdagi liniya qurilishini yakunlagan.
O‘tgan yil oxirida O‘TY Afg‘onistondan yuk tashish hajmini oshirish rejasini e’lon qildi. 2021 yilda Afg‘onistondan temir yo‘l orqali 32,4 ming tonna (564 vagon) yuk (quritilgan mevalar, kartoshka, mandarin va talk) tashildi. Shu bilan birga, ushbu yukning qariyb 16 ming tonnasi O‘zbekistonga, 13,8 ming tonnasi Qozog‘istonga, 2570 tonnasi Rossiyaga mo‘ljallangan.
Afg‘oniston importining yarmiga yaqini, shuningdek, gumanitar yuklarning salmoqli qismi ham Hayraton orqali o‘tadi.

Контракт на управление железной дорогой «Хайратон — Мазари-Шариф», которую построил и обслуживал Узбекистан, получила казахстанская компания Mansour Fatih, сообщает Tolo News.
Казахстанская компания будет обслуживать 106 км путей, а также будет решать технические вопросы железной дороги.
«Мы платили узбекистанской компании „Согдиана транс“ (дочернее предприятие „Узбекистон темир йуллари“ — ред.) 15 млн долларов (ранее сообщалось о 18 млн долларов), и она обслуживала 22 км путей, только в порту Хайратон. Новая компания будет обслуживать 106 км», — заявил и. о. главы афганского железнодорожного управления Бахт Рахман Шарафат.
По его словам, Афганистан будет платить новой компании чуть более 4,1 млн долларов в год.
Заместитель главы компании Mansour Fatih Бисенбай Маханов сказал, что она увеличит количество сотрудников, исходя из необходимости. «Мы получили этот контракт через торги», — уточнил он.
В апреле 2022 года «Газета.uz» писала, что Узбекистан может лишиться права управления дорогой, потому что временное правительство Афганистана намерено взять железные дороги в стране под собственный контроль. «Узбекистон темир йуллари» тогда заявила, что Управление железных дорог Афганистана (ARA) «полностью удовлетворено» работой узбекистанской компании, с 2011 года управляющей линией «Хайратон — Мазари-Шариф». СМИ Афганистана при этом писали, что ARA намерено постепенно взять управление на себя.
Предприятие «Согдиана транс» было создано в декабре 2011 года для эксплуатации и обслуживания железнодорожной линии «Хайратон — Мазари-Шариф» в Афганистане. «Узбекистон темир йуллари» завершила строительство линии протяжённостью 75 км и стоимостью 129 млн долларов в ноябре 2010 года.
В конце прошлого года УТЙ сообщала о планах увеличить объём перевозок грузов из Афганистана. В 2021 году из Афганистана по железной дороге было перевезено 32,4 тысячи тонн (564 вагона) грузов (сухофруктов, картофеля, мандаринов и талька). При этом для Узбекистана предназначалось почти 16 тысяч тонн этого груза, Казахстана — 13,8 тысячи, России — 2570 тонн.
Через «Хайратон» проходит почти половина импорта Афганистана, а также значительная часть гуманитарных грузов.