Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar boshqarmasiga 8 sentabr kuni soat 18:25 da Mirobod tumanidagi mahallalarning birida ariq ustiga o‘rnatilgan metall panjara orasiga 11 yoshli bolaning bir oyog‘i tushib ketib, qisilib qolganligi to‘g‘risida murojaat kelib tushdi. Bu haqda FVV matbuot xizmati xabar qildi.
Voqea joyiga zudlik bilan yetib borgan qutqaruvchilar maxsus uskunalar yordamida bolaning oyog‘ini panjara orasidan jarohatlarsiz chiqarib olgan. Amaliy yordam ko‘rsatib, bolani ota-onasiga sog‘-omon topshirgan.
Favqulodda vaziyatlar vazirligi yana bir bor barcha ota-onalardan farzandlarini nazoratsiz qoldirmaslikni so‘radi.
Eslatib o‘tamiz, shu kabi holat 29 avgust kuni Sirdaryo viloyati Guliston shahrida ham sodir bo‘lgandi. O‘shanda ham vazirlik ota-onalarni bolalarni qarovsiz qoldirmaslikka chaqirgandi. Shu bilan birga, shahar hokimiyati va xizmatining xavfsiz muhit uchun javobgarligi ikkala holatda ham ko‘rsatilmagan.

8 сентября примерно в 18:25 в управление по чрезвычайным ситуациям Ташкента поступило сообщение о том, что 11-летний мальчик застрял ногой в решётке арыка в Мирабадском районе. Об этом сообщила пресс-служба МЧС Узбекистана.
Спасатели оперативно прибыли на место происшествия и с помощью специального устройства освободили ногу школьника из металлической решётки, после чего передали его родителям.
«Министерство по чрезвычайным ситуациям просит родителей не оставлять детей без присмотра», — вновь обратилось ведомство к родителям.
Похожий случай на днях произошёл в Гулистане (Сырдарьинская область). Тогда МЧС тоже призвало родителей не оставлять детей без присмотра. При этом на ответственность городских властей и служб за безопасную среду в обоих случаях не указывалось.