Shveysariya Federal jinoiy sudining apellyatsiya palatasi Gulnora Karimovaning advokatlari kiritgan korrupsiya ayblovlari bo‘yicha shikoyatini qisman qanoatlantirdi. Mazkur sud qarori unga muzlatib qo‘yilgan 293 mln frank (303 mln dollar) mablag‘ni qaytarib olishga yordam berishi mumkin, deb yozmoqda Bloomberg Law.
Shveysariya prokurorlari 2012 yildan beri Gulnora Karimova va o‘zbek bozoriga kirish uchun go‘yoki unga pul to‘lagan mobil aloqa operatorlari bilan bog‘liq korrupsiya mojarosini tergov qilmoqda. Gulnara Karimova uchta telekommunikatsiya — MTS i VimpelCom (hozir — Veon, brend Beeline) va TeliaSonera (hozir — Telia Company, ilgari Ucell savdo belgisiga egalik qilgan) kompaniyalaridan pora tariqasida olingan 865 mln AQSh dollari miqdoridan ortiq korrupsiyaviy sxemalarda ishtirok etganlikda va pul yuvishda ayblanmoqda.
Bloomberg Law, ma’lumotlariga ko‘ra, Shveysariyaning birinchi instansiya sudi Gulnora Karimova O‘zbekistonning birinchi prezidenti Islom Karimovning qizi sifatida, de-fakto O‘zbekiston telekommunikatsiya bozorida katta ta’sir doirasiga ega davlat xizmatchisi maqomiga ega bo‘lgan. «Davlat xizmatchisining rolini bunday keng talqin qilishga yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi», — deyiladi apellyatsiya palatasi qarorida.
Bu qaror Karimovaga qarshi tergovda tub burilish hisoblanadi, deya ta’kidlashdi uning advokatlari Greguar Manja va Fanni Margayraz juma kuni kechqurun Keystone-SDA agentligiga bergan intervyusida. Shu tarzda Federal prokuratura asoslangan ayblovlar shubha ostiga olindi.
Himoyachilar shuningdek, Shveysariya prokuraturasining ayblov strategiyasini ham tanqid qildi. Apellyatsiya palatasi qo‘shimcha ish yuritish doirasida Karimovaning mablag‘larini musodara qilish aybsizlik prezumpsiyasini buzganligini va asosiy tergov hali ham davom etayotganini aniqladi.
Greguar Manja Twitter`da «293 mln frankning musodarasi bekor qilinganini» yozib qoldirdi.
Agentlik qayd etishicha, sud qarori Karimovaga o‘zining muzlatib qo‘yilgan mablag‘larining bir qismini qaytarib olishga yordam beradi. Gap 293 mln Shveysariya franki ($303 mln) haqida ketmoqda. Bu O‘zbekiston mamlakatga qaytarmoqchi bo‘lgan xorijiy aktivlar miqdorining chorak qismidan sal ko‘prog‘ini tashkil etadi.
Eslatib o‘tamiz, 2019 yil 18 martda Toshkent shahar sudi hukmi bilan Gulnora Karimovaga 13 yil 4 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Jazo muddatini 2015 yil 21 avgustdan boshlab hisoblash belgilangan edi.
2019 yil mart oyida AQSh Gulnora Karimova va «O‘zdunrobita»ning sobiq bosh direktori Behzod Ahmedovni korrupsiya va 865 mln dollardan ko‘proq pulni «yuvgan"likda ayblagan edi. 24 iyunda esa Shveysariya Bosh prokuraturasi Karimova ishi bo‘yicha muzlatilgan 130 mln shveysar kronasi [$133,7 mln] miqdoridagi mablag‘ni O‘zbekistonga qaytarishini ma’lum qilgan edi.
2020 yilning may oyiga kelib, Karimovaning 10 mln dollarlik aktivi Fransiyadan qaytarilgan. sentabrga kelib, Shveysariya hukumati musodara qilingan pul mablag‘larini O‘zbekistonga qaytarish shartlari bo‘yicha mamlakat hukumatlari kelishuvga erishganini ma’lum qildi. O‘shanda Karimovaning Shveysariyadagi hisoblaridan olingan 131 mln dollarlik mablag‘ O‘zbekistonga qaytarilishi aytilgandi.
Avvalroq, «Gazeta.uz» ijtimoiy tarmoqlarda Karimovaning sog‘ligi og‘irlashganiga oid tarqalgan xabarlarga oydinlik kiritish maqsadida IIV Jazoni ijro etish bosh boshqarmasi bilan bog‘langan edi. «Uning ahvoli yaxshi, COVID-19`ga chalinmagan, o‘pka pnevmoniyasi ham yo‘q», — deyilgandi xabarda.

Апелляционная палата Федерального уголовного суда Швейцарии частично удовлетворила жалобу адвокатов Гульнары Каримовой по обвинению в коррупции. Это судебное решение может помочь ей вернуть 293 млн франков (303 млн долларов) из замороженных средств, пишет Bloomberg Law.
Прокуроры Швейцарии с 2012 года расследовали коррупционный скандал, связанный с Гульнарой Каримовой и мобильными операторами, которые якобы выплатили ей деньги, чтобы выйти на узбекский рынок. Гульнара Каримова обвинялась в участии в коррупционных схемах и отмывании более 865 млн долларов США, полученных в виде взяток от трех телекоммуникационных компаний — МТС и VimpelCom (сейчас — Veon, бренд Beeline) и TeliaSonera (сейчас — Telia Company, владела торговой маркой Ucell).
В сентябре 2020 года сообщалось, что Швейцария и Узбекистан достигли принципиальной договоренности по условиям возвращения денежных средств, конфискованных в рамках расследования уголовного дела в отношении Гульнары Каримовой (всего в 2012 году генеральная прокуратура Швейцарии заморозила активы на сумму около 800 млн швейцарских франков).
По данным Bloomberg Law, суд первой инстанции в Швейцарии исходил из того, что Гульнара Каримова, как дочь бывшего президента Узбекистана Ислама Каримова, де-факто имела статус государственного служащего с большим влиянием на телекоммуникационном рынке Узбекистана. «Такая широкая интерпретация роли государственного служащего недопустима», — говорится в решении апелляционной палаты.
Это решение является поворотным моментом в расследовании против Каримовой, заявили ее адвокаты Грегуар Манжа и Фанни Маргайраз в заявлении информационному агентству Keystone-SDA в пятницу вечером. Таким образом, были поставлены под сомнение основания, на которых Федеральная прокуратура основывала свои обвинения.
Адвокаты также раскритиковали стратегию обвинения швейцарской прокуратуры. Апелляционная палата установила, что конфискация средств Каримовой в рамках дополнительного производства нарушила презумпцию невиновности, пока основное расследование еще продолжалось.
Грегуар Манжа в Twitter сообщил, что «конфискация 293 млн франков была аннулирована».
Как отмечает агентство, решение суда означает для Каримовой возможность сохранить часть её замороженных средств. Речь идёт о 293 млн швейцарских франков (эквивалент $303 млн).
Это чуть больше четверти суммы зарубежных активов, которые Узбекистан намерен возвратить в страну. В марте 2020 года сообщалось, что Генеральная прокуратура и Министерство юстиции работают совместно с компетентными органами Швейцарии, Франции, России, Латвии и других стран по возврату «преступно нажитых активов Гульнарой Каримовой на сумму более 1,3 млрд долларов».
В декабре 2021 года Федеральный уголовный суд Швейцарии постановил конфисковать более 293 млн долларов, принадлежащих компании Takilant, связанной с Гульнарой Каримовой.
В феврале сообщалось о возврате из Франции в Узбекистан активов Каримовой ещё на 10 млн долларов. Для возвращения оставшейся конфискованной суммы планировалось создать Многосторонний трастовый фонд ООН. Тогда отмечалось, что готовы к возврату около 131 млн долларов.
Гульнара Каримова в 2015 году была приговорена к пяти годам ограничения свободы, а затем переведена в колонию в 2019 году. В марте 2020 года её осудили ещё на 13 лет и 4 месяца «по фактам хищения государственных средств и заключения сделок вопреки интересам Узбекистана, а также завладения путем вымогательства чужим имуществом в особо крупных размерах».