Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi O‘zbekiston davlat oliy ta’lim muassasalariga ikkinchi va undan keyingi oliy ma’lumot bo‘yicha o‘qishga kirish uchun hujjatlar qabuli boshlanganini e’lon qildi. Nomzodlar ariza bilan vazirlikning ikkinchitalim.edu.uz platformasi orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tishi mumkin.
Bunda nomzodlar platformada:
• o‘zining pasport ma’lumotlari, JSHSHIR ma’lumoti haqida axborotlarni kiritadi;
• diplom va uning ilovasining elektron nusxasini yuklaydi;
• hamda o‘qish istagini bildirgan oliy ta’lim muassasasi va ta’lim yo‘nalishini tanlaydilar.
Bunda, xorijiy davlatlar ta’lim muassasalarining 1992 yil 1 yanvardan keyin berilgan diplomlari belgilangan tartibda nostrifikatsiyadan o‘tkazilgan bo‘lishi lozim.
Ikkinchi va undan keyingi oliy ma’lumot bo‘yicha o‘qitish to‘lov-kontrakt asosida amalga oshiriladi.

Министерство высшего и среднего специального образования в понедельник объявило о старте приёма документов на получение второго и последующего высшего образования в вузах Узбекистана. Кандидаты могут подать заявления через платформу ikkinchitalim.edu.uz до 10 августа.
Абитуриенты вводят в систему:
- паспортные данные;
- ПИНФЛ (персональный идентификационный номер физлица);
- электронную копию диплома и приложения к нему;
- название вуза и направление.
При этом дипломы образовательных учреждений иностранных государств, выданных после 1 января 1992 года, подлежат нострификации в установленном порядке.
Получить второе и последующие высшее образование по направлению бакалавриат могут лица с высшим образованием, имеющие степень бакалавра (дипломированный специалист). Обучение проводится на контрактной (платной) основе.