Birlashgan Millatlar Tashkiloti bosh kotibi Antoniu Guterrish ikki kun avval Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan muzokaralardan so‘ng 28 aprelda Kiyevda Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan uchrashdi. Avval yozganimizdek, u Mariupoldan aholini evakuatsiya qilishda BMT va Xalqaro Qizil Xoch qo‘mitasi ishtirokiga Rossiya roziligini olgan.
Foto: president.gov.ua.
Muzokaralar oldidan Antoniu Guterrish urush natijasida turar-joy massivlari va infratuzilmalari vayron bo‘lgan Irpin, Bucha va Borodianka shaharlarida bo‘lib, halok bo‘lganlar va jarohatlanganlarning oila a’zolariga hamdardlik bildirdi.
Irpindagi turar-joylardagi vayronagarchilikni ziyorat qilish. Foto: BMT matbuot xizmati.
«Bu urush — XXI asrda absurddir. Urush — yovuzlik», — dedi BMT rahbari Borodiankada. Hozir Xalqaro jinoiy sud va BMTning boshqa mexanizmlari zarur ishlarni amalga oshirishi va adolatni ta’minlashi juda muhim, dedi u.
Buchada urush va qotilliklar qurbonlarining yuzdan ortig‘i dafn etilgan sobiq ommaviy qabr joyiga tashrif.
«Ukraina xalqi bilishini istaymanki, dunyo sizni ko‘rmoqda, eshitmoqda hamda sizning jasoratingiz va qat’iyatingizga qoyil qolmoqda», — dedi u Ukraina prezidenti bilan qo‘shma matbuot anjumanida.
«Birlashgan Millatlar Tashkiloti aniq pozitsiyani egallaydi, — dedi Antonio Guterrish. — Moskvada aytganimdek, Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi davlatning hududiy yaxlitligi va BMT Nizomini buzishdir».
U BMT Xavfsizlik Kengashi Ukrainadagi urushning oldini olish yoki to‘xtatish uchun mavjud mexanizmlarni qo‘llamaganini tan oldi. «Bu katta umidsizlik, qayg‘u va g‘azabga sabab bo‘lmoqda», — dedi BMT rahbari.
Shu paytgacha ko‘plab yetakchilar tomonidan qilingan urushni to‘xtatishga qaratilgan barcha urinishlar muvaffaqiyatsiz chiqdi, dedi Guterrish. Biroq BMT taslim bo‘lish niyatida emas hamda keng ko‘lamli sulh va tinch aholini olib chiqib ketish, yordam yetkazish uchun samarali gumanitar yo‘laklarni yaratishga intilmoqda.
BMT rahbari Kiyevga «Ukraina xalqini qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish, hayotni saqlab qolish, azob-uqubatlarni yengillashtirish va tinchlik yo‘lini topishga yordam berish» sa’y-harakatlariga e’tibor qaratish uchun kelganini ta’kidladi.
BMT bosh kotibining aytishicha, BMTning boshqa ba’zi mamlakatlardagi keng ko‘lamli gumanitar operatsiyalaridan farqli o‘laroq, Ukrainaning o‘z fuqarolarini qo‘llab-quvvatlovchi samarali institutlari va hukumati mavjud hamda BMT barcha sa’y-harakatlarini ushbu tuzilmalar bilan muvofiqlashtiradi.
«Bu biz amalga oshirgan eng tez rivojlanayotgan gumanitar operatsiyalardan biri, — dedi Guterrish. — Men tushunaman, hamma narsa ham mukammal emas va bugungi kunda qila oladigan barcha narsalar ehtiyojlar ko‘lamidan yuqoriroq. Men sizni ishontirish uchun keldimki, biz bu sa’y-harakatlarni har bosqichda Ukraina hukumati bilan muvofiqlashtirib, kuchaytirishda davom etamiz».
Uning so‘zlariga ko‘ra, BMT Ukrainadagi 3,4 mln kishiga favqulodda gumanitar yordam ko‘rsatmoqda va avgust oyigacha bu ko‘rsatkichni 8,7 mlnga yetkazishni rejalashtirmoqda. Tashkilot, shuningdek, mahalliy aholiga oyiga 100 mln dollar miqdorida naqd pul yordami beradi — 1,3 mln kishi uni may oyida oladi, avgustgacha 2 mln kishi, dedi u.
«Eng pessimistik prognozlarga ko‘ra, yil oxirigacha 25 mln ukrainalik gumanitar yordamga muhtoj bo‘lishi mumkin, — deya ogohlantirdi Guterrish. — Umid qilamanki, bunday bo‘lmaydi, lekin biz eng yomoniga tayyorlanishimiz kerak».
Vladimir Zelenskiy Ukraina Mariupoldan odamlarni evakuatsiya qilish bo‘yicha shoshilinch muzokaralarga tayyor ekanligini va BMT bosh kotibining ushbu missiyadagi ishtiroki samarali bo‘lishiga umid qilishini ta’kidladi.
U Antoniu Guterrishni Ukraina fuqarolarini Rossiyaga deportatsiya qilishni to‘xtatish, majburan deportatsiya qilinganlar bilan uchrashish va ularni imkon qadar tezroq vataniga qaytarish uchun harakat qilishga chaqirdi.
Vladimir Zelenskiy, shuningdek, agar bosib olingan hududlarda referendumlar o‘tkazilsa, ular Ukraina va dunyo tomonidan tan olinmasligi hamda Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi ehtimoliy muzokaralarni murakkablashtirishini aytdi. «Men ishonamanki, kuch bilan qo‘shib olish mumkin emas va u yoki bu hududlarimizni anneksiya qilishda muvaffaqiyat qozonmaydi», — dedi u.
Matbuot anjumanidan ko‘p o‘tmay Kiyevga ikkita raketa zarbasi berildi. BMT o‘z xabarida buni «Rossiya qo‘shinlari [Kiyev] chekkasidan olib chiqib ketilganiga qaramay, urush hali tugamaganini eslatish» deb atadi.

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш 28 апреля в Киеве встретился с президентом Украины Владимиром Зеленским после встречи с президентом России Владимиром Путиным двумя днями ранее. Как мы писали, на нём было получено «принципиальное согласие» России на участие ООН и Международного комитета Красного креста в эвакуации жителей из Мариуполя.
Фото: president.gov.ua.
Перед переговорами Антониу Гутерриш посетил города Ирпень, Буча и Бородянка, где жилые массивы и инфраструктура были разрушены в результате обстрелов и взрывов, и выразил соболезнования семьям погибших и пострадавших.
Посещение разрушений в жилых кварталах в Ирпене. Фото: Пресс-служба ООН.
«Эта война — абсурд в XXI веке. Война — зло», — сказал глава ООН в Бородянке. Сейчас крайне важно, чтобы Международный уголовный суд и другие механизмы ООН провели необходимую работу и обеспечили правосудие, отметил он.
Посещение места бывшей братской могилы с более сотни захоронений жертв боёв и убийств в Буче.
«Я хочу, чтобы украинский народ знал, мир видит вас, слышит вас и восхищается вашим мужеством и решимостью», — заявил он на совместной пресс-конференции с президентом Украины.
«Организация Объединённых Наций занимает чёткую позицию, — подчеркнул Антониу Гутерриш. — Как я уже сказал в Москве, вторжение России в Украину — это нарушение территориальной целостности государства и Устава ООН».
Он признал, что Совету безопасности ООН не удалось применить существующие механизмы, чтобы предотвратить или остановить войну в Украине. «Это вызывает огромное разочарование, печаль и гнев», — сказал глава ООН.
До сих пор все попытки остановить войну, предпринятые многими лидерами, не увенчались успехом, констатировал Гутерриш. Однако ООН не намерена сдаваться и стремится к полномасштабному перемирию и установлению эффективных гуманитарных коридоров для вывода гражданского населения и доставки помощи.
В Киев глава ООН приехал, чтобы сосредоточиться на усилиях «по расширению поддержки народа Украины, спасению жизней, облегчению страданий и помощи в поиске пути к миру».
Генсек ООН отметил, что в отличие от масштабных гуманитарных операций ООН в некоторых других странах, в Украине существуют эффективные институты и правительство, которое поддерживает своих граждан, и ООН координирует все свои усилия с этими структурами.
«Это одна из наиболее стремительно расширяющихся гуманитарных операций из тех, что мы когда-либо разворачивали, — сказал Гутерриш. — Я понимаю, что не всё идеально; и всё, что мы можем сделать сегодня, меркнет перед масштабом потребностей. Я приехал, чтобы заверить вас в том, что мы и далее будем укреплять эти усилия, координируя их на каждом этапе с правительством Украины».
Он сообщил, что ООН на территории Украины оказывает чрезвычайную гуманитарную помощь 3,4 миллиона человек и планирует довести этот показатель до 8,7 миллиона к августу. Организация также оказывает денежную поддержку местным жителям на общую сумму 100 млн долларов в месяц — в мае её получат 1,3 миллиона человек, а к августу — уже 2 миллиона, сообщил он.
«Согласно самым пессимистическим прогнозам, к концу года в гуманитарной помощи могут нуждаться 25 миллионов украинцев, — предупредил Гутерриш. — Надеемся, что до этого не дойдёт, но надо готовиться к худшему».
Владимир Зеленский подчеркнул, что Украина готова к безотлагательным переговорам для эвакуации людей из Мариуполя и рассчитывает, что участие генсека ООН в этой миссии будет результативным.
Он призвал Антониу Гутерриша приложить усилия для остановки депортации граждан Украины на территорию России, получения доступа к принудительно депортированным и скорейшему возвращению их на родину.
Владимир Зеленский также заявил, что в случае проведения каких-либо референдумов на оккупированных территориях они не будут признаны Украиной и миром и усложнят возможные переговоры Украины и России. «Считаю, что силой нельзя присоединять и не удастся присоединить ту или иную нашу территорию», — сказал он.
Вскоре после пресс-конференции по Киеву было нанесено два ракетных удара. ООН в своём сообщении назвала это «напоминанием о том, что война далека от завершения, несмотря на вывод российских войск из окрестностей [Киева]».