Бирлашган Миллатлар Ташкилоти бош котиби Антониу Гутерриш 26 апрель куни Москвада Россия президенти Владимир Путин билан учрашди. БМТ раҳбари йиғилишдан кўзланган мақсад тинчлик ўрнатишга қаратилган шошилинч чораларни муҳокама қилиш деб атаган. Пайшанба куни Киевга ташриф режалаштирилган, у ерда бош котиб Украина президенти Владимир Зеленский билан учрашади.
БМТ ахборот хизмати хабарига кўра, Россия Федерацияси президенти билан юзма-юз учрашув бўлиб ўтган, томонлар БМТ бош котибининг инсонпарварлик ёрдами ва тинч аҳолини уруш зоналаридан, хусусан, қамалдаги Мариупол шаҳрида жойлашган ҳамда минглаб тинч аҳоли ва украиналик аскарлар яширинган «Азовсталь» заводи ҳудудидан, тинч аҳолини эвакуация қилиш бўйича таклифларини муҳокама қилган.
«Президент БМТ ва Халқаро Қизил Хоч қўмитасининг Мариуполдаги „Азовстал“ заводидан тинч аҳолини эвакуация қилишда иштирок этишига рози бўлди», — деди БМТ матбуот котиби Стефан Дюжарик. Унинг сўзларига кўра, энди бу масалани БМТнинг Гуманитар масалалар бўйича бошқармаси ва Россия Мудофаа вазирлиги вакиллари муҳокама қилади.
Суҳбат тафсилотлари
Кремл сайтида Владимир Путин ва Антониу Гутерриш музокаралари стенограммасидан парча чоп этилди. Суҳбатда Россия Федерацияси президенти Донбассда можаронинг келиб чиқиши ва Украина ҳудудий қисмларининг «Косова прецеденти»га асосланиб Украина марказий органларига мурожаат қилмасдан ўз суверенитетини эълон қилиш ҳуқуқига эгалиги бўйича ўз позициясини билдирган.
Антониу Гутерришнинг айтишича, у Россия Федерацияси Украинада содир бўлаётган воқеалар ва Европанинг глобал хавфсизлигига нисбатан бир қатор даъволари борлигини тушунади. Бироқ, БМТ нуқтаи назаридан, бу шикоятлар БМТ Низоми томонидан таклиф этилган ҳужжатлар асосида ҳал қилиниши керак, деди у.
У ҳар қандай давлатнинг ҳудудий яхлитлигини бузиш БМТ Низомига мутлақо зид эканлигига қатъий ишонч билдириб, содир бўлаётган воқеаларни «Украина ҳудудига бостириб кириш» деб атади.
Гутерриш, шунингдек, БМТ ҳеч қачон Минск жараёнига ҳам, Норманд форматига ҳам таклиф қилинмагани ёки иштирок этишга рухсат берилмаганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, БМТнинг Украинадаги гуманитар вазият бўйича асосий вазифаси ушбу вазиятни ҳал қилишдир.
БМТ раҳбари Мариуполдаги, шу жумладан «Азовсталь» заводи ҳудудидаги одамларнинг аҳволини юмшатиш ва уларнинг азоб-уқубатларини камайтириш учун ягона мақсадда Халқаро Қизил Хоч қўмитаси, БМТнинг Гуманитар масалаларни мувофиқлаштириш бошқармаси, Россия ва Украинанинг эвакуация қилишни истаганларни эвакуация қилиш бўйича саъй-ҳаракатларини бирлаштиришни таклиф қилди.
Россия Федерацияси президенти Мариуполда «ҳеч қандай жанговар ҳаракатлар йўқ, улар тўхтатилган», деди. Шунингдек, у «Азовсталь» заводида ҳужум амалиётларини ўтказмаслик ҳақида буйруқ берганини айтди.
Антонио Гутеррес Сергей Лавров билан учрашди
БМТ бош котиби Россия ташқи ишлар вазири Сергей Лавров билан учрашувдан сўнг журналистларга долзарб воқеалар юзасидан «жуда очиқ муҳокама» бўлганини маълум қилди. Шу билан бирга, у: «Украинада содир бўлаётган воқеалар бўйича иккита ажойиб позиция борлиги аниқ», — деди.
Россия ташқи ишлар вазири билан учрашув. Фото: БМТ.
Россия Украинада «махсус ҳарбий операция» ўтказаётганини эълон қилди, БМТ эса 24 февралдаги босқинни Украина ҳудудий яхлитлигини бузиш, БМТ Низомига зид деб ҳисоблайди, дея Гутерриш сўзларидан иқтибос келтиради БМТ сайти.
«Аммо мен чуқур аминманки, биз урушни қанчалик тезроқ тўхтатсак, бу Украина халқи, Россия Федерацияси халқи ва [бу урушдан] узоқда бўлган барча учун шунчалик яхши бўлади», — деди Гутерриш.
Унинг таъкидлашича, Донбассда «шафқатсиз жанг»га тайёргарлик кўрилаётган бир пайтда кўплаб тинч аҳоли ҳалок бўлмоқда, юз минглаб одамлар жанговар зоналардан чиқа олмаяпти. Шунингдек, у бир неча марта ҳуқуқбузарликлар ва эҳтимолий уруш жиноятлари ҳақидаги такрорий хабарлар айбдорлар жавобгарликка тортилиши учун мустақил тергов томонидан текширилиши кераклигини қўшимча қилди.
«Тинч аҳолини эвакуация қилиш ва ўта зарур ёрдамни етказиш учун бизга ҳақиқатан ҳам хавфсиз ва барча томонлар ҳурмат қиладиган гуманитар коридорлар керак», — деди БМТ раҳбари. У «хавфсиз йўлакларини очиш ва локал ўт очишни тўхтатиш режимларини жорий этиш имкониятларини излаш, шунингдек, уларнинг реал самарадорлиги кафолатларини таъминлаш учун» Россия, Украина ва БМТни ўз ичига олган гуманитар алоқа гуруҳини яратиш таклифини билдирди.
Урушнинг кенгроқ оқибатлари ҳақида гапирар экан, БМТ бош котиби бутун сайёрада сезилаётган озиқ-овқат ва энергия нархларининг кескин кўтарилиши ва биринчи навбатда энг заиф гуруҳларга таъсир кўрсатиши каби «зарба тўлқинлари»ни эслади.
Бош котиб БМТ Низоми ва халқаро ҳуқуқ ҳурмат қилинадиган, давлатлар ўртасидаги тенглик тан олинадиган «кўп қутбли» дунё яратиш зарурлигини таъкидлади.

Генеральный секретарь Организации Объединённых Наций Антониу Гутерриш 26 апреля встретился с президентом России Владимиром Путиным в Москве. Целью встречи глава ООН назвал обсуждение срочных шагов, направленных на установление мира. На четверг запланирован визит в Киев, где генсек встретится с президентом Украины Владимиром Зеленским.
Как сообщает Служба новостей ООН, встреча с президентом РФ прошла с глазу на глаз, стороны обсудили предложения генсека ООН по гуманитарной помощи и эвакуации мирных жителей из зон боевых действий, в частности, из осаждённого города Мариуполь, где тысячи гражданских лиц и украинских военнослужащих укрываются на территории комбината «Азовсталь».
«Президент согласился, в принципе, на участие ООН и Международного комитета Красного Креста в эвакуации гражданских лиц с комбината „Азовсталь“ в Мариуполе», — сообщил пресс-секретарь ООН Стефан Дюжарик. По его словам, теперь этот вопрос будут обсуждать представители Управления ООН по гуманитарным вопросам и Министерства обороны России.
Детали беседы
На сайте Кремля опубликована выдержка из стенограммы переговоров Владимира Путина и Антониу Гутерриша. В беседе президент РФ указал свою позицию по возникновению конфликта в Донбассе и праве территориальных частей Украины, не обращаясь в центральные органы власти Украины, объявить о своём суверенитете, на основании «прецедента Косова».
Антониу Гутерриш сказал, что понимает наличие у Российской Федерации ряда претензий по отношению к происходящему в Украине и европейской глобальной безопасности. Однако с точки зрения ООН эти недовольства необходимо разрешать, основываясь на инструментах, предложенных Уставом ООН, подчеркнул он.
Он высказал твёрдую уверенность, что нарушение территориальной целостности любой страны полностью не соответствует Уставу ООН, назвав происходящее «вторжением на территорию Украины».
Гутерриш также подчеркнул, что ООН никогда не приглашали и не позволяли участвовать ни в минском процессе, ни в «нормандском формате». Он сообщил, что главной задачей ООН в том, что касается гуманитарной ситуации в Украине, является разрешение этой ситуации.
Ради единственной цели — облегчить положение людей в Мариуполе, в том числе на территории завода «Азовсталь», и уменьшить их страдания — глава ООН предложил объединить усилия Международного комитета Красного креста, Управления ООН по координации гуманитарных вопросов, России и Украины для эвакуации тех, кто хочет эвакуироваться.
Президент РФ заявил, что в Мариуполе «нет боевых действий, они прекращены». Он также сказал, что отдал приказ не проводить штурмовых действий на заводе «Азовсталь».
Встреча Антониу Гутерриша с Сергеем Лавровым
По итогам встречи с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым генсек ООН заявил журналистам об «очень откровенной дискуссии» о текущих событиях. При этом он заявил: «Совершенно ясно, что есть две отличные позиции по происходящему в Украине».
Встреча с главой МИД России. Фото: ООН.
Россия заявила о том, что она проводит «специальную военную операцию» в Украине, а ООН считает вторжение 24 февраля нарушением территориальной целостности Украины, которое противоречит Уставу ООН, цитирует Гутерриша сайт ООН.
«Но я глубоко убежден: чем быстрее мы остановим войну, тем лучше — для народа Украины, для народа Российской Федерации и всех, кто находится далеко [от этой войны]», — сказал Гутерриш.
Он отметил, что на фоне подготовки «жестокого сражения» на Донбассе гибнет много гражданских лиц, а сотни тысяч людей не могут выбраться из зон боевых действий. Он также добавил, что неоднократные сообщения о многочисленных нарушениях и возможных военных преступлениях должны быть изучены в ходе независимого расследования, чтобы виновные понесли ответственность.
«Чтобы эвакуировать гражданское населения и доставить крайне необходимую помощь, нам срочно нужны гуманитарные коридоры, которые будут по-настоящему безопасными и будут соблюдаться всеми сторонами», — заявил глава ООН. Он сообщил о предложении создать гуманитарную контактную группу, в которую войдут Россия, Украина и ООН, «чтобы искать возможность для открытия безопасных коридоров и локальных режимов прекращения огня, а также заручиться гарантиями их реальной эффективности».
Говоря о более широких последствиях войны, генеральный секретарь ООН напомнил о так называемых «волнах шока», которые ощущаются по всей планете, таких как стремительный рост цен на продовольствие и энергию, и отражаются в первую очередь на положении самых уязвимых групп населения.
Генсек подчеркнул необходимость создания «многополярного» мира, в котором соблюдался бы Устав ООН и международное право и признавалось бы равноправие между государствами.