Shavkat Mirziyoyev 19-aprel kuni davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi qarorni imzoladi, deya xabar bermoqda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi.
Hujjat bilan, kimoshdi savdosiga qo‘yiladigan 247 ta korxona va 1028 ta davlat ko‘chmas mulk obyektlarining davlat paketlari (ulushlari) ro‘yxati tasdiqlandi.
12 ta yirik korxonadagi davlat ulushlarining mahalliy fond bozorida birlamchi (IPO) va (yoki) ikkilamchi (SPO) ommaviy taklifi o‘tkaziladi:
• “O‘zbektelekom”, “O‘zbekgidroenergo”, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, “O‘zbekgeologiyaqidiruv”, “O‘zbekgeofizika” aksiyadorlik jamiyatlari — 2 foizdan;
• Tovar xomashyo birjasi — 2,4%;
• “Temiryo‘lkargo”, “O‘ztemiryo‘lkonteyner” — har biri 4%;
• “Toshkent” RFB, O‘zbekiston pochtasi, UzAuto Motors Powertrain, Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish — 5 foiz.
Xususiylashtirishni jadallashtirish
Davlat aktivlarini sotishni tezlashtirish va iqtisodiyotda xususiy sektorning ulushini oshirish uchun yumshatish nazarda tutilmoqda.
Agar davlat aktivlari 3 oyda sotilmaganda (Toshkent shahri va viloyat markazlari bundan mustasno) ularning boshlang‘ich bahosining 10 foizigacha bosqichma-bosqich pasaytiriladi.
2024-yil 1-yanvargacha ijara shartnomalari asosida ijaraga olganiga kamida 5 yil bo‘lgan va majburiyatlarni bajargan tadbirkorlarga xususiylashtirish dasturlariga kirgan davlat mulkini baholangan qiymatda to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotib olish huquqi beriladi.
Davlat ko‘chmas mulkini bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotib olgan xaridorlar tomonidan yer va mol-mulk soliqlari ushbu obyektlarga tasarruf etish huquqi to‘liq o‘tgandan so‘ng to‘lanadi.
Yer uchastkalari (Toshkent shahri va viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oyda sotilmaganda, boshlang‘ich qiymatining 30 foizigacha, 6 oyda sotilmaganda — 10 foizigacha pasaytiriladi va to‘lovlarining 15 foizini 3 oy muddatda, qolgan qismini 10 yilgacha muddatda bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati beriladi.
4- va 5-toifadagi tumanlarda joylashgan davlat aktivlari va mulk huquqi asosida sotib olingan yer uchastkalari bo‘yicha to‘lovlar 5 yil ichida teng ulushlarda bo‘lib-bo‘lib to‘lanadi. Yer uchastkalarini sotib olganda ularni garovga qo‘yish uchun talab etiladigan amaldagi 35 foiz to‘lov miqdori 15 foizga tushirilmoqda.
Yanvar oyida Shavkat Mirziyoyev 33 ta don xo‘jaligi korxonalarini xususiylashtirishni jadallashtirish, ularning narxini bozor narxiga tushirish bo‘yicha topshiriq bergandi. U vazirlik va hokimliklar aktivlari sotuvining sustlashib borayotganini tanqid qilgan. Masalan, Toshkent shahrida 25 gektar yer auksionga qo‘yilib, keyin qaytarib olingani sababli budjetga 600 mlrd so‘m kelib tushmagan.
Joriy yilda xususiylashtirish jarayonlarida 400 ta korxona ulushini, 800 ta korxonadagi ko‘chmas mulkni, 2 ming gektar yer maydonlarini sotishdan 20 trillion so‘m daromad olish kutilmoqda.
“Gazeta.uz” avvalroq “O‘zbekneftgaz” yonilg‘i quyish shoxobchalari tarmog‘i, Chinoz neftni qayta ishlash zavodi, Perfectum mobil operatori va Uzpaynet to‘lov xizmatining e’lon qilinmagan xususiylashtirilishi haqida xabar bergandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 апреля подписал постановление о дополнительных мерах по сокращению участия государства в экономике.
Документом утверждён список государственных пакетов акций (доли) 247 предприятий и 1028 гособъектов недвижимости, которые будут выставлены на торги.
Акции 12 крупных предприятий разместят на отечественном фондовом рынке в рамках первичного (IPO) и вторичного (SPO) публичного размещения:
• «Узбектелеком», «Узбекгидроэнерго», Алмалыкский горно-металлургический комбинат, «Узбекгеологиякидирув», «Узбекгеофизика» — по 2% акций;
• Товарно-сырьевая биржа — 2,4%;
• «Темирйулкарго», «Узтемирйулконтейнер» — по 4%;
• Республиканская фондовая биржа «Ташкент», «Узбекистон почтаси», UzAuto Motors Powertrain, организация электронных онлайн-аукционов — 5%.
Ускорение приватизации
Для ускорения продажи государственных активов и увеличения доли частного сектора в экономике предусматривают послабления.
Если государственные активы (за исключением активов в Ташкенте и областных центрах) не были проданы в течение трёх месяцев, их стоимость будет поэтапно снижаться до 10% от стартовой цены.
Предпринимателям, которые арендовали через аукцион госимущество (включённое в программу приватизации) в течение не менее пяти лет по состоянию на 1 января 2024 года и выполнили взятые на себя обязательства, будет дано право приобрести его напрямую по оценённой стоимости.
Покупатели, приобретающие госнедвижимость на условиях рассрочки, будут уплачивать налоги на землю и имущество после полной передачи права распоряжения этими объектами.
Стартовая стоимость земельных участков несельскохозяйственного назначения (исключение — Ташкент и областные центры), не реализованных в течение трёх месяцев, будет снижаться до 30%, а если они не были проданы в течение шести месяцев — до 10%. Кроме того, будет предусмотрена возможность выплачивать 15% суммы в течение трёх месяцев, оставшуюся часть — в течение 10 лет.
Платежи за государственное имущество, расположенное в районах 4 и 5 категорий, и земельные участки, приобретённые на праве собственности, будут выплачиваться равными долями в течение 5 лет. Нынешний первоначальный взнос в размере 35%, необходимый для залога приобретённых земельных участков, снижается до 15%.
В январе Шавкат Мирзиёев поручил ускорить приватизацию 33 зерновых предприятий, снизив их цену до рыночной. Он раскритиковал задержку с продажей активов министерств и хокимиятов. Например, в Ташкенте на торги были выставлены, а затем отозваны 25 га земли, из-за чего бюджет не получил 600 млрд сумов.
В этом году ожидаются поступления в размере 20 трлн сумов в ходе приватизационных процессов за счёт реализации пакетов акций 400 предприятий, объектов недвижимости 800 предприятий, 2000 га земель.
«Газета.uz» ранее сообщала о неанонсированной приватизации сети заправок «Узбекнефтегаза», Чиназского нефтеперерабатывающего завода, мобильного оператора Perfectum и платёжного сервиса Uzpaynet.