«Navoiy ko‘chasiga tramvay qaytarilmaydi». Toshkent hokimining arxitektura, kapital qurilish va kommunikatsiyalarni rivojlantirish masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari Baxtiyor Rahmonov chorshanba kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Daryo.uz muxbirining savoliga shunday qisqa javob berdi.
Tadbir «Gazeta.uz»da «Navoiy ko‘chasini ham shossega aylantirishga qaror qilindi» sarlavhali maqola e’lon qilganidan so‘ng tashkil etildi.
Jurnalistlarda Toshkentda tramvay qatnovi tiklanishi haqida aniqlashtiruvchi savollarni berish imkoni bo‘lmadi. Transport boshqarmasi boshlig‘i va «Toshshahartransxizmat» kompaniyasi raisi tramvay bo‘yicha alohida dastur qabul qilinishini ta’kidlashdi, xolos.
Matbuot anjumaniga qadar loyiha ishlab chiquvchilari, jumladan turkiyalik mutaxassislar uni qayta ishlab chiqishdi. Unda «Gazeta.uz»ning ko‘chada jamoat transporti uchun alohida yo‘lak ajratilmagani haqidagi eslatmasi inobatga olingan. Yo‘laklar ko‘chaning har ikki tomoniga o‘ng tomondagi eng chet qatorlarga qo‘shilgan. Mashina qo‘yish joylari esa ko‘zda tutilmagan.
Loyihachilar Navoiy-Paxtakor chorrahasini rekonstruksiya qilish loyihasini ham qayta ko‘rib chiqishdi. Uni T shaklida qoldirishga qaror qilindi.
O‘zbekiston Transport vazirligining Transport va logistikani rivojlantirish muammolarini o‘rganish markazi direktori Murod Obidovning aytishicha, bir kun avval hokimlik tomonidan kiritilgan loyiha yakuniy emas. Ko‘rsatilgan yangi loyiha ham o‘zgarishi mumkin. Loyiha ilmiy yondashuv va mutaxassislarning hisob-kitoblari hamda kompyuter dasturi asosida ishlab chiqilayotganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, Navoiy-Labzak chorrahasini avval namoyish etilgan taqdimotdagidek qoldirish rejalashtirilgan — bitta piyodalar o‘tish joyisiz va qisman tartibga solinmaydigan qilib qoldirilgan o‘tish joyi bilan.
Baxtiyor Rahmonov mazkur chorrahani rekonstruksiya qilish loyihasi sinov tariqasida amalga oshirilayotganini ta’kidladi. U ishga tushirilgandan keyin samaradorligi baholanadi va shundan so‘ng chorraha «etalon» sifatida qabul qilinishi mumkin. Undan namuna olib, ko‘chadagi boshqa chorrahalar ham rekonstruksiya qilinadi.
Toshkent hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev bir kun avval «Gazeta.uz»ga ishlab chiqilgan loyiha yoqmayotgan bo‘lsa, o‘z taklifini bildirishni aytgani singari, hokimning birinchi o‘rinbosari ham jurnalistlardan o‘z loyihalarini taqdim etishni so‘radi.
Jurnalistlar jahon poytaxtlari tajribasini misol qilib keltirishdi. Xususan, o‘tkazuvchanlik (avtomobillar soni) emas, balki yuk ko‘tarish qobiliyatini (tashilgan yo‘lovchilar soni) oshirish birinchi o‘ringa qo‘yilgani, jamoat transportini jadal rivojlantirishga e’tibor qaratilib, rag‘batlantirilayotgani, odamlarni shaxsiy avtomobillaridan uzoqlashtirish maqsadida hatto noqulayliklar — ko‘chalarni toraytirish, yo‘laklarni kengaytirish, tezlikni pasaytirish, to‘xtash joyi narxlarini oshirish kabi ishlar olib borilayotgani aytib o‘tildi.
Hokimlik ma’muriyati vakili rekonstruksiyadan so‘ng avvallari gavjum bo‘lgan Farg‘ona yo‘li ko‘chasida harakat jadallashgani, avtohalokatlar soni kamayganini ta’kidladi. U ko‘cha piyodalar uchun noqulayroq, xavfliroq va tajovuzkorroq bo‘lib qolgani haqidagi fikrlarga qo‘shilmadi.
Shuningdek, u shaharning boshqa ko‘chalarida bo‘lgani kabi Navoiy ko‘chasida ham harakat tezligi 70 km/soatdan 60 km/soatga tushirilishiga ishonch bildirdi. Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkent markazida tezlikni «50−60 km/soat»ga tushirish zarurligini ta’kidlagan edi, biroq rasmiy xabar va bayonotlarda «50» raqami uchramaydi.
Nima uchun yuz minglab insonlar manfaatlariga daxldor bo‘lgan bu kabi muhim loyihalar jamoatchilik bilan muhokama qilinmayapti, degan savolga Baxtiyor Rahmonov munozaralar oylab cho‘zilishi mumkin, deya javob berdi.
Yakunda hokimning birinchi o‘rinbosari tashabbus guruhini tuzish taklifi bilan chiqdi. Uning tarkibiga shahar mavzularini yorituvchi jurnalistlar, shuningdek, Navoiy ko‘chasi o‘tadigan mahallalar vakillari (ular ham yig‘ilishga taklif qilingan, lekin ular so‘zga chiqmadi) kiritiladi.
Baxtiyor Rahmonov yig‘ilishni quyidagicha yakunladi: Navoiy-Labzak chorrahasi tajriba tariqasida rekonstruksiya qilinadi, bajarilgan ishlar bahosi keyinroq beriladi, zarurat tug‘ilganda «kallaklanadi», lekin loyiha to‘liq qayta ko‘rib chiqilmaydi.

«На улицу Навои трамвай не вернётся». Так коротко ответил первый заместитель хокима Ташкента по вопросам архитектуры, капитального строительства и развитию коммуникаций Бахтиёр Рахмонов на вопрос журналиста Daryo.uz на пресс-конференции в среду. По его словам, «габариты» улицы для этого не подходят.
Мероприятие было созвано после статьи «Газеты.uz» «Улицу Навои тоже решили превратить в шоссе».
У журналистов не было возможности задать уточняющие вопросы по восстановлению в Ташкенте трамвайного движения. Начальник управления транспорта и председатель компании «Тошшахартрансхизмат» отметил лишь, что по трамваю будет принята отдельная программа.
К пресс-конференции разработчики проекта, среди которых есть турецкие специалисты, доработали его. В нём учтено замечание «Газеты.uz» о том, что на улице не предусмотрена выделенная полоса для общественного транспорта. Полосы добавлены с обеих сторон улицы в крайнем правом ряду. Парковка машин не предусмотрена.
Разработчики также пересмотрели проект реконструкции перекрёстка Навои-Пахтакор. Его решено оставить Т-образным.
Директор Центра изучения проблем развития транспорта и логистики Министерства транспорта Узбекистана Мурад Абидов сообщил, что представленный хокимиятом накануне проект был не окончательным. Новый показанный проект тоже может измениться. Он подчеркнул, что проект разрабатывается на основе научного подхода и расчётов специалистов и компьютерной программы.
При этом перекрёсток Навои-Лабзак планируется оставить таким же, как на представленной ранее презентации, — без одного пешеходного перехода и с частично нерегулируемым оставшимся переходом.
Кадр из презентации хокимията.
Бахтиёр Рахмонов сообщил, что проект реконструкции этого перекрёстка — пилотный. По окончании его запуска будет проведена оценка эффективности, после чего перекрёсток может быть принят как «эталонный». И по его примеру будут реконструированы другие перекрёстки на улице.
Как и хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев, предложивший накануне «Газете.uz» представить свой проект реконструкции, если им не нравится разработанный, первый замхокима попросил журналистов представить свои проекты.
Журналисты привели в пример опыт мировых столиц, где на первый план ставится повышение провозной способности (количество перевезённых пассажиров), а не пропускной способности (количество автомобилей), уделяется внимание ускоренному развитию общественного транспорта и создаются стимулы и даже неудобства с целью отказа людьми от личных машин — сужение улиц, расширение тротуаров, снижение разрешённой скорости, повышение стоимости парковки.
Представитель руководства хокимията отметил, что после реконструкции улица Фергана йули, которая раньше была загруженной, «поехала», а ДТП стало меньше. С замечанием о том, что она стала менее удобной и более опасной для пешеходов и в целом более агрессивной, он не согласился.
Он также заверил, что скорость движения на улице Навои, как и на других улицах города, будет снижена с 70 до 60 км/ч. Напомним, что президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев отмечал необходимость снижения скорости до «50−60 км/ч» в центре Ташкента, однако цифра «50» в официальных сообщениях и заявлениях не встречается.
На вопрос, почему такие важные проекты, затрагивающие интересы сотен тысяч людей, не обсуждаются с общественностью, Бахтиёр Рахмонов ответил, что обсуждения могут затянуться на месяцы.
В итоге первый замхокима предложил создать инициативную группу, в которую войдут журналисты, освещающие городскую тематику, а также представители махаллей, по которым проходит улица Навои (их тоже пригласили на встречу, но они не выступали).
Он также согласился на предложение пешком прогуляться по улицам, которые журналисты и общественность считают проблемными. «Газета.uz» много писала о неправильно организованных и уже разваливающихся тротуарах и велодорожках.
Бахтиёр Рахмонов подытожил встречу так: перекрёсток Навои-Лабзак будет реконструирован как пилотный, оценка проделанной работе будет даваться потом, если надо, будет производиться «огранка», но не полная переделка проекта.