«Газета.uz» президентга мурожаат жанрини ёқтирмайди. Бундай мурожаатларда тизимда қандайдир муаммо борлигини англатади — ахир шахсан давлат раҳбарининг эътиборини жалб қилишга тўғри келади. Бироқ ҳозир вазият айнан шундай. Пойтахт ҳокимлиги ҳайдовчилар ва пиёдалар учун шароитларни яхшилаш баҳонасида кўчаларни бирма-бир шосселарга айлантиришда давом этмоқда. Маъмурият фойдаланиш қийин бўлган янгидан-янги тротуар ва велойўлаклар ҳақида ҳисобот бермоқда. Бироқ ҳокимлик жамоатчиликнинг овозини эшитмайди. Мазкур мақола, жумладан, Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевга мурожаат ҳисобланади.
Тошкент ҳокимлиги 14 февраль куни фуқароларни олдиндан огоҳлантирмасдан Алишер Навоий кўчасини реконструкция қилишни бошлади. Интернетда саволлар пайдо бўлгандан кейингина маъмурият ушбу кўчадаги иккита чорраҳа — Лабзак ва Пахтакор кўчалари билан кесишмаларни реконструкция қилиш лойиҳалари рендерларини эълон қилди.
Иш фақат иккита чорраҳа билан чекланмайди. Капитал таъмирлаш ишлари Навоий кўчасини тўлиқ — Беруний кўчасигача қамраб олади. Чизмалардан бошқа чорраҳалар, шу жумладан Абай кўчасидаги чорраҳа қандай кўринишга эга бўлиши ҳақида ҳам тасаввурга эга бўлиш мумкин.
Қулайлик ниқоби остида
Ҳокимликнинг ишонтиришига кўра, кўчаларни реконструкция қилишдан мақсад «Алишер Навоий шоҳ кўчасидаги тирбандликни камайтириш, ҳайдовчилар ва пиёдалар учун қулайликлар яратиш»дан иборат. Шунингдек, лойиҳа «малакали мутахассислар гуруҳи» томонидан ишлаб чиқилган.
Ушбу «малакали» мутахассисларнинг кимлиги аниқ эмас, аммо, афтидан, улар Аҳмад Дониш, Фарғона йўли кўчалари, қисман Шаҳрисабз кўчасини (Навоий кўчасининг давоми) реконструкция қилиш, шунингдек, янги тротуар ва велосипед йўлакларини қуришда иштирок этган шахс ва компаниялар бўлиши керак.
Реконструкция қилинган Фарғона йўли кўчаси.
Ушбу реконструкцияни муваффақиятли дейишга тил айланмайди. Аслини олганда, маъмурият пойтахт кўчаларини йўлларга айлантиришда давом этмоқда (улар бир хил нарса эмас).
ОАВдаги танқидлар ва аҳолининг шикоятларига қарамай, ҳокимлик ими-жимида ва қатъият билан лойиҳа кўламини кенгайтирмоқда. У нафақат шаҳарликларнинг ноласини эшитмайди, балки уларга бирор нарсани тушунтириш керак деб ҳам ҳисобламайди.
Ишонч билан айтиш мумкинки, режалаштирилаётган реконструкция пойтахтнинг икки томонида турар-жой бинолари ва кўплаб ижтимоий обектлар жойлашган бош кўчасини янада гавжум, шовқинли, газлар билан тўйинган ва барча йўл ҳаракати қатнашчилари, айниқса, пиёдалар учун хавфлироқ қилади. Буларнинг барчасига сабаб, ишлаб чиқувчилар ҳайдовчиларнинг қулайлиги ва ишончни оқламаган ўтказувчанлик қобилиятини яна биринчи ўринга қўядилар.
Пиёдаларга бўлган муносабат ўнгга тўсиқсиз бурилиш ташкил этилган Шаҳрисабз кўчаси мисолида (Алишер Навоий кўчасининг давоми). Бу ерда пиёдалар ўтиш жойлари (сариқ чизиқлар билан кўрсатилган) хавфсиз оролчалардан ташқарига кўчирилди. Бироқ одамлар автомобиллардан ҳимояланган эски ўтиш жойларидан фойдаланишда давом этмоқдалар. Чорраҳа олдидан ва ундан кейинги йўлакларнинг кенглиги ҳар хил — ҳайдовчилар йўлни қайтадан тўғрилаб олишлари керак. Фото: Яндекс.Хариталар.
2020 йил ёзида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевга пойтахтнинг транспорт концепцияси лойиҳаси тақдим этилганида, биринчи ўринда пиёдалар ва велосипедчиларга, кейин жамоат транспортига, шундан кейингина автомобиль ҳайдовчиларига устуворлик берилиши айтилган эди.
«Йўлларимизда транспортга ортиқча устунлик берилмоқда. Йўлларимизда пиёдалар ҳаракати, одамларнинг ҳаловати, саломатлиги устувор бўлиши керак», — дея қайд этганди давлат раҳбари.
2 февраль куни президент Тошкент шаҳар жамоат транспорт тизимини 2025 йилгача ривожлантириш концепциясини тасдиқлади. Унда айтилишича, концепциянинг асосий моҳияти «Тошкент шаҳрида қулай, жозибадор бўлган жамоат транспорти тизимини ташкил этиш, бунда биринчи ўринда пиёдалар, кейинги ўринда мос равишда велотранспорт, шаҳар жамоат транспорти ва шахсий автотранспорт учун қулай инфратузилмани яратишдан иборат».
Худди шу куни Тошкент ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев 2022 йил давомида шаҳардаги 140 та чорраҳанинг ўтказувчанлик қобилиятини ошириш тўғрисидаги қарорни имзолади. Улар орасида Навоий кўчасидаги чорраҳалар ҳам бор.
Навоий ва Лабзак кўчалари чорраҳасини реконструкция қилиш лойиҳаси. Тасвирнинг пастки қисмида учта светофорсиз йўлакларни кўриш мумкин.Тошкент шаҳридаги Вебстер университети яқинида одатдаги Т кўринишидаги чорраҳа ўрнига ортга қайрилиб олишларни ташкил этиш.
Лойиҳада нима хато?
• Пиёдалар ўтиш жойлари сони камроқ бўлади. Ҳозирда улар қулай ва мантиқий — кесишувчи тротуарлар бўйлаб жойлашган бўлса, эндиликда улар сонини камайтирган ҳолда бошқа жойларга кўчирилади. Пиёдалар қўшимча юзлаб метр масофани пиёда босиб ўтишлари керак бўлади, бу эса одамлар кўчадан югуриб ўтиш ва ўз ҳаётларини хавф остига қўяди дегани.
• Ўтиш жойларида пиёдалар учун йўл узунроқ бўлади — иккита бўлак ўрнига тўрттагачани кесиб ўтишга тўғри келади. Навоий-Лабзак чорраҳасида одатдаги тўғридан-тўғри кесиб ўтиш П шаклида кесиб ўтишга тўғри келади, бу эса ўнлаб қўшимча метрлар ва «ҳуқуқбузар» пиёдалар сонининг кўпайишини англатади.
• Айрим жойларда ҳаракатланиш қаторлари сони кўпаяди.
• Ҳайдовчиларга қулайлик яратиш учун ўнгга бурилишлар тўсиқсиз бўлади. Пиёдалар учун бу ёмонлашиш дегани.
• Айрим участкаларда светофорсиз ўтиш пайдо бўлади, бу ҳам пиёдалар учун хавфларни оширади.
• Бурилишлар ва ортга қайрилиб олишлар Фарғона йўли кўчасидагидек, яъни энг четдаги ўнг бўлакдан ташкил этилади. Бу кўчада биринчи марта ҳаракатланаётган ҳайдовчилар учун ноқулайлик туғдиради, буни Фарғона йўлида доимий равишда кузатиш мумкин, бу ерда ҳайдовчилар кўпинча ўнгга бурилиш/ортга қайрилиб олишларни ўтказиб юборади ва қўшимча айланалар қилишга мажбур бўлади. Светофор ишламаган вақтларда бу ерларда коллапс вужудга келади.
• Пиёдалар учун хавфсизлик оролчалари йўқ (автомобилларни ўнгга қулай бурилиб олишлари учун ташкиллаштирилган учбурчаклар хавфсизлик оролчалари ҳисобланмайди). Баъзи ўтиш жойларида айрим ҳаракат йўлаклари учун қизил, бошқалари учун эса яшил чироқ ёнади (асосий фотосуратда бўлгани каби).
• Навоийдан Пахтакорга чапга бурилиш ёпилади — ҳайдовчилар тўғрига юриб, ортга қайрилиб олишлари керак бўлади. Пахтакордан чапга бурилиш ҳам худди шундай бўлади.
• Кўчалар бўйлаб тўхташ жойлари ташкиллаштирилмаган, яъни машиналар тартибсиз қўйиладиган бўлади ёки ҳайдовчилар пиёдалар йўлакларида тўхтаб, машиналарини ҳовлиларга олиб киришда давом этадилар. Кўчалар бўйлаб, айниқса дўконлар ва умумий овқатланиш корхоналари кўп бўлган ерларда тўхташ жойлари ўрнатилиши керак.
• Жамоат транспорти учун кўзда тутилган бекат учун камгаклар бекатлардан чиқиб кетишни қийинлаштиради. Ҳозирги вақтда дунёда антикамгаклардан кенг фойдаланилмоқда — жамоат транспорти доимо устувор бўлиши керак.
Ҳокимликнинг фикрича, ҳайдовчи ва пиёдалар учун қулай кўча мана шундай кўринишда бўлади.
Ишлаб чиқувчилар нималарни эътиборга олишмаган?
• Намойиш этилган рендерларда жамоат транспорти учун ажратилган линиялар ҳақида ҳеч қандай ишора йўқ. Бу улар президент тасдиқлаган концепцияда кўзда тутилган устуворликка эга бўлмайди, дегани. Агар улар Фарғона йўлидаги каби «ажратилган ҳудудлар» бўлса (жисмоний ажратилмаган, чала-ярим, транспорт воситалари билан тўлган), уларни бундай деб ҳисобламаса ҳам бўлади.
• Трамвайни ҳисобга олган ҳолда қурилган ва улар ҳаракати илк бор йўлга қўйилган кўчада ушбу транспорт турини қайта тиклаш бўйича ҳеч қандай ишоралар йўқ. Бу ҳақда куни кеча президент томонидан эълон қилинганига қарамасдан, на ҳокимлик, на Транспорт вазирлиги ҳалигача бу бўйича баёнот бергани йўқ.
• Президент яқинда бўлиб ўтган йиғилишда илгари сурган пиёдалар хавфсизлигини таъминлаш бўйича («Йўл ҳаракати ҳайдовчилар учун ҳам, пиёдалар учун ҳам қулай бўлиши керак») талаблари инобатга олинмаяпти. Гап тезликни 50−60 км/соатгача камайтириш, хавфсизлик оролларини яратиш ва ҳаракатни сокинлаштиришга қаратилган бошқа чора-тадбирлар ҳақида бормоқда. Бу шуни англатадики, лойиҳани келажакда қайта кўриб чиқиш керак бўлади, ваҳоланки барчасининг олдини олиш мумкин эди.
• Энг қизиғи, бу икки чорраҳа, айниқса, боши берк Пахтакор кўчаси билан кесишма унчалик ҳам гавжум эмас.
• Фарғона йўли кўчасида ўт ўчириш машиналарининг чиқиши учун ажратгични ўрнатиш ва тартибга солинмаган «зебра» чизишга тўғри келгани билан боғлиқ аччиқ тажрибалар инобатга олинмади. Трамвай йўқ қилинганидан сўнг расмийлар «светофорсиз трасса» қуришга қарор қилган, аммо кейинчалик панжараларни олиб ташлашга, чорраҳаларни қайтадан очишга ва светофорларни қайтаришга ҳамда пиёдалар ўтиш жойларини ташкил этишга мажбур бўлган Муқимий кўчасини ҳам эсга олиш керак.
• Сўнгги йилларда реконструкция қилинган ва кенгайтирилган кўчаларнинг аксарияти ҳозирда тирбандлик ичида қолган.
• Янги тротуар ва велосипед йўлларига машина қўйиб ташланган, баъзи жойларда уларнинг таркибий қисмлари ўпирилиб кетган. Велосипед йўллари (расмий маълумотларга кўра, 100 км қурилган) ҳокимият кутганчалик оммалашмади. Кўпгина чорраҳаларда улар шунчаки узилиб қолган. 2025 йилгача яна 250 км узунликдаги шундай велойўлаклар қуриш режалаштирилган тағин.
Навоий кўчасида қачонлардир автобуслар, трамвай ва троллейбуслар бирдек ҳаракатланган. Фото: Вилфрид Вульф.Навоий кўчаси 2018 йил декабрда. Фото: Кирилл Крюков.
Шаҳарликларга нима керак?
Тошкент аҳолиси шаҳарда режалаштирилган ҳар қандай ўзгаришлар, айниқса, ҳаёт сифати ва хавфсизлигига таъсир этувчи муҳим ўзгаришлар ҳақида олдиндан билиши керак.
Лойиҳалар ҳокимлик томонидан яхшилаш ниқоби остида тақдим этилмаслиги керак, агар улар бундай бўлмаса («Обод маҳалла» лойиҳасида бўлгани каби). Аҳолида лойиҳаларни муҳокама қилиш ва таклифлар киритиш имконияти бўлиши керак.
Ҳукумат кўчаларни реконструкция қилиш, пиёдалар ва велосипед йўлларини қуриш бўйича аллақачон амалга оширилган лойиҳаларни мустақил аудитдан ўтказиши, уларнинг сифати ва самарасини баҳолаши, зарур ҳолларда лойиҳаларни қайта кўриб чиқиши ва камчиликларни бартараф этиши лозим. Аудит ва фуқаролар билан маслаҳатлашувлар, шунингдек, ягона стандартларни қабул қилиш тугагунга қадар бу каби лойиҳалар тўхтатилиши керак.
Тирбандликка қарши курашда жамоат транспортини ривожлантириш ва унинг ташиш қобилиятини ошириш (кўчалар ўтказувчанлигини эмас) биринчи ўринга чиқиши керак. Бунга катта ва ҳаддан ташқари катта сиғимли ҳаракат таркибларини сотиб олиш ва улар ҳаракатланиши учун алоҳида йўлакларни ажратиш орқали эришилади.
P. S. Ҳокимлик хабарини шунчаки қайта эълон қиладиган Ўзбекистон йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати бу сафар ҳам шундай қилди. Бу ЙҲХХда лойиҳа бўйича саволлар йўқлиги ва уни тўлиқ қўллаб-қувватлашини англатадими? Худди йўллар ўртасига тўсиқлар ўрнатилиши, кўчаларнинг кенгайтирилиши, маҳлуқсифат транспорт боғламалари, ер усти пиёдалар ўтиш жойлари қурилишлари ва келгусида ҳам режалаштирилаётган қурилишлар ҳамда бошқа «такомиллаштиришлар»ни қўллаб-қувватлагани сингарими?

«Газета.uz» не любит жанр обращения к президенту. Такие обращения говорят о том, что с системой что-то не в порядке — ведь приходится привлекать внимание самого руководителя страны. Но ситуация сейчас именно такая. Хокимият столицы продолжает превращать одну улицу за другой в шоссе, преподнося это как улучшение условий для водителей и пешеходов. Администрация отчитывается о новых тротуарах и велодорожках, пользоваться которыми затруднительно. Голосов общественности хокимият не слышит. Этот текст является в том числе обращением к президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву.
Хокимият Ташкента 14 февраля без предварительного уведомления горожан начал реконструкцию улицы Алишера Навои. Лишь после появления вопросов в интернете администрация опубликовала рендеры проектов реконструкции двух перекрёстков на этой улице — с улицей Лабзак и с улицей Пахтакор.
Работы не ограничатся двумя перекрёстками. Капитальный ремонт охватит всю улицу Навои — до улицы Беруни. По эскизам можно получить представление, как будут выглядеть и другие перекрёстки, в том числе с улицей Абая.
Под соусом удобства
Хокимият заверяет, что цель реконструкции улицы — «уменьшение пробок на проспекте Алишера Навои, а также создание удобств для водителей и пешеходов». Проект разработан «группой квалифицированных специалистов».
Кто эти квалифицированные специалисты, не уточняется, но, судя по всему, это те же люди и компании, которые участвовали в реконструкции улиц Ахмада Дониша, Фергана йули, частично улицы Шахрисабзской (продолжение улицы Навои), а также в строительстве новых тротуаров и велодорожек.
Реконструированная Фергана йули.
Назвать эту реконструкцию удачной язык не повернётся. По сути администрация продолжает превращать улицы столицы в дороги (что не одно и то же).
Несмотря на критику в СМИ и жалобы жителей, хокимият молчаливо и упорно наращивает масштабы проекта. Он не только не слышит стонов горожан, но и не считает нужным что-либо им объяснять.
Можно с уверенностью сказать, что планируемая реконструкция сделает главную улицу столицы, по обеим сторонам которой расположены жилые дома и множество социальных объектов, более загруженной, более шумной, более загазованной и более опасной для всех участников движения, особенно для пешеходов. Всё потому, что разработчики снова поставили на первое место комфорт водителей и пресловутую пропускную способность.
Отношение к пешеходам на примере улицы Шахрисабзской (продолжение Алишера Навои), где организован беспрепятственный поворот направо. Пешеходные переходы (показаны жёлтыми линиями) перенесены за островки безопасности. Люди продолжают пользоваться и старыми переходами, где они были защищены от машин. Полосы до и после перекрёстка имеют разную ширину — водителям приходится перестраиваться. Фото: Яндекс.Карты.
Когда летом 2020 года проект транспортной концепции столицы представляли президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву, заявлялось, что в приоритете будут пешеходы и велосипедисты, затем общественный транспорт и только потом автомобилисты.
«На наших дорогах транспорту отдаётся излишний приоритет. Хотя движение пешеходов, спокойствие и здоровье людей должны быть на первом месте», — отмечал глава государства.
2 февраля президент утвердил Концепцию развития общественного транспорта Ташкента до 2025 года, в которой также говорится, что её основная суть — «создание удобной, привлекательной системы общественного транспорта в городе Ташкенте, при этом первостепенное значение придаётся созданию благоприятной инфраструктуры для пешеходов, далее, соответственно, для велосипедного транспорта, городского общественного транспорта и личного транспорта».
В тот же день хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев подписал решение о «повышении пропускной способности» 140 перекрёстков города в течение 2022 года. В их число входят и перекрёстки на улице Навои.
Проект реконструкции перекрёстка улиц Навои и Лабзак. В нижней части кадра видны три бессветофорные полосы. Пешеходов предлагается лишить «зебры».
Организация разворотов рядом с Университетом Вебстера в Ташкенте вместо привычного Т-образного перекрёстка со стандартными пешеходными переходами.
Что не так с проектом?
- Пешеходных переходов станет меньше. Если сейчас они расположены удобно и логично — по линии пересекающихся тротуаров, то теперь их собираются сместить в другие места, сократив их количество. Пешеходам придётся шагать лишние сотни метров, а это значит, что люди будут перебегать улицу и подвергать свои жизни риску.
- Там, где переходы будут, путь для пешеходов станет длиннее — вместо двух отрезков придётся переходить до четырёх. На перекрёстке Навои-Лабзак вместо привычного прямого перехода придётся совершать П-образный, а это значит десятки лишних метров и увеличение числа пешеходов-«нарушителей».
- Полос движения в некоторых местах станет больше.
- Для удобства водителей правые повороты станут беспрепятственными. Для пешеходов это ухудшение.
- Появится бессветофорный проезд некоторых участков, что также повышает риски для пешеходов.
- Повороты и развороты будут организованы, как на улице Фергана йули — то есть из крайней правой полосы. Это создаёт неудобства для водителей, едущих по улице в первый раз, что можно постоянно наблюдать на Фергана йули, где водители часто пропускают нужный поворот/разворот и вынуждены делать лишние круги. Когда светофоры не работают, в этих местах наблюдается коллапс.
- Нет островков безопасности для пешеходов (треугольники для удобного поворота машин направо ими не считаются). На некоторых переходах для части полос движения будет гореть красный свет, а для других — зелёный (как на главном фото).
- Поворот налево с Навои на Пахтакор будет закрыт — водителям придётся ехать дальше прямо и совершать разворот. Аналогично для поворота налево с Пахтакор.
- Вдоль улиц отсутствуют организованные места для парковки, что означает, что парковка останется беспорядочной или водители продолжат парковаться на тротуарах и заезжать во дворы. Вдоль улиц, особенно таких, где много магазинов и заведений общепита, должны быть размеченные парковочные места.
- Для общественного транспорта предусмотрены остановочные карманы, которые затрудняют его выезд с остановок. В мире сейчас активно используются антикарманы — общественный транспорт всегда должен иметь приоритет.
Так, по мнению хокимията, выглядит улица, удобная для водителей и пешеходов.
Что не учтено разработчиками?
- На показанных рендерах нет никаких намёков на выделенные линии для общественного транспорта. Это означает, что он не получит приоритета, как предусмотрено концепцией, утверждённой президентом. Если это будут такие же «выделенки», как на Фергана йули (без физического обособления, обрывистые, заставленные транспортом), их можно таковыми не считать.
- Нет никаких намёков на восстановление трамвайного движения на улице, с которого оно начиналось и которая строилась с учётом трамвая. Об этом на днях объявил президент, но ни хокимият, ни Министерство транспорта с тех пор не сделали никаких заявлений.
- Не учтены требования к повышению безопасности пешеходов, которые выдвинул президент на недавнем совещании («движение должно быть удобным и для водителей, и для пешеходов»). Речь о сокращении скорости до 50−60 км/ч, создании островков безопасности, других мерах по успокоению трафика. Это означает, что проект в будущем придётся переделывать, хотя всё можно предусмотреть заранее.
- Самое интересное, что эти два перекрёстка не являются сильно загруженными, особенно перекрёсток с тупиковой улицей Пахтакор.
- Не учтён печальный опыт улицы Фергана йули, где пришлось пробивать разделитель для выезда пожарных машин и рисовать нерегулируемую «зебру». Стоит также вспомнить улицу Мукими, где после ликвидации трамвая власти решили построить «бессветофорную трассу», но потом им пришлось убирать забор, снова открывать перекрёстки и возвращать светофоры, а также организовывать пешеходные переходы.
- Большинство реконструированных и расширенных в последние годы улиц сегодня стоят в пробках.
- Новые тротуары и велодорожки заставлены автомобилями, местами их элементы разваливаются. Несмотря на ожидания властей, велодорожки (которых, по официальным данным, построено 100 км) не пользуются популярностью. На многих перекрёстках они просто обрываются. До 2025 года планируется построить ещё 250 км таких велодорожек.
Улица Навои когда-то вмещала и автобусы, и трамваи, и троллейбусы, и машины. Фото: Вилфрид Вульф.
Сейчас на улице Навои тесно машинам, автобусам и маршруткам. Декабрь 2018 года. Фото: Кирилл Крюков.
Что нужно горожанам
Жители Ташкента должны заранее знать о каждом изменении, которое намечается в городе, особенно важных, влияющих на качество жизни и безопасность.
Проекты не должны преподноситься хокимиятом под соусом улучшения, если они таковыми не являются (как это было с проектом «Обод махалла»). У жителей должна быть возможность обсуждать и вносить предложения по проектам.
Власти должны заказать независимый аудит уже реализованных проектов реконструкции улиц, строительства тротуаров и велодорожек, оценить их качество и эффект, при необходимости пересмотреть проекты и устранить недостатки. До окончания аудита и консультаций с горожанами, а также принятия единых стандартов проекты должны быть приостановлены.
На первое место в борьбе с пробками должно выйти развитие общественного транспорта и увеличение его провозной способности (а не увеличение пропускной способности улиц). Это достигается за счёт приобретения подвижного состава большой и особо большой вместимости и обособления полос для его движения.