O‘zbekiston Transport vazirligi «Toshkent metropoliteni» DUK boshlig‘ining raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari lavozimiga chet ellik mutaxassisni jalb qiladi. Mazkur topshiriq prezidentning 16 oktabrdagi metropoliten faoliyati samaradorligini oshirish to‘g‘risidagi qarorida aks etgan.
Bundan tashqari, metropoliten faoliyatini rivojlantirish va samaradorligini oshirish strategiyasini ishlab chiqish uchun ilg‘or xorijiy tajribaga ega konsultantlarni jalb etish rejalashtirilgan.
Avvalroq ushbu qaror bilan «Toshkent metropoliteni» «O‘zbekiston temir yo‘llari» tarkibidan chiqarilib, Transport vazirligi tarkibiga o‘tkazilishi haqida yozgan edik.
Hujjat bilan metropolitenda xorijiy tajribaga asoslangan zamonaviy boshqaruv mexanizmlarini joriy etish, infratuzilmani modernizatsiya qilish va harakatlanuvchi tarkibni bosqichma-bosqich yangilash, transport xavfsizligini yaxshilash, jamoat transporti ustki yo‘llari bilan bekatlarni birlashtirish va boshqa vazifalar belgilab berildi.
Qaror bilan 2021−2023 yillarda metroda yo‘lovchilar tashish va poyezdlar harakati xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha ustuvor chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi. Unda yangi vagonlar, ehtiyot qismlar va uskunalar sotib olish, mavjud poyezdlarni modernizatsiya qilish, bekatlar yaqinida avtoturargohlar va transport uzellari, baland uchastkalarda evakuatsiya zinalari qurish, transport kartalari va bir martalik chiptalar sotish uchun axborot kiosklarini o‘rnatish va boshqalar ko‘zda tutilgan.

Министерство транспорта Узбекистана должно привлечь зарубежного специалиста на должность заместителя начальника ГУП «Тошкент метрополитени» по цифровизации. Такое поручение содержится в постановлении президента от 16 октября о повышении эффективности деятельности столичной подземки.
Кроме того, намечено привлечь консультантов, имеющих передовой зарубежный опыт, для разработки стратегии совершенствования и повышения эффективности деятельности метрополитена.
Ранее мы писали, что согласно этому же постановлению «Тошкент метрополитени» выводится из состава «Узбекистон темир йуллари» и передаётся в подчинение Минтранса.
Документом перед метрополитеном поставлены задачи внедрения современных механизмов управления на основе зарубежного опыта, модернизации инфраструктуры и поэтапного обновления подвижного состава, повышения степени безопасности перевозок, интеграции станций с направлениями надземного общественного транспорта и другие.
Постановлением утверждён план первоочередных мер по обеспечению безопасности перевозок пассажиров и движения поездов в метро в 2021—2023 годах. Им предусмотрена закупка новых вагонов, запасных частей и оборудования, модернизация существующих поездов, строительство автостоянок и транспортно-пересадочных узлов около станций, сооружение эвакуационных лестниц на надземных участках, установка инфокиосков для продажи транспортных карт и разовых билетов и другие.