Universal Mobile Systems (Mobiuz) va Rubicon Wireless Communications (Perfectum) uyali aloqa operatorlari xususiylashtirishga tayyorlanmoqda va Coscom (Ucell) transformatsiya qilinadi, bu haqda davlat ishtirokidagi korxonalarni jadal isloh qilish va davlat aktivlarini xususiylashtirish to‘g‘risidagi prezident farmonida keltirilgan.
Hujjatda keltirilishicha, Mobiuz ning 100%, Perfectum ning 65% ulushi davlatga tegishli. Ikkala operator ham xususiylashtirishgacha tayyorgarlik ko‘rish va investitsion jozibadorligini oshirish bo‘yicha dasturlar orqali ommaviy kim oshdi savdosiga qo‘yiladigan davlat aktivlari ro‘yxatiga kiritilgan.
Ushbu aktivlarga ilg‘or tajribaga ega bo‘lgan potensial xorijiy investorlarni jalb qilish rejalashtirilgan. Tender savdolari bo‘yicha davlat komissiyasi 15 noyabrga qadar ishchi guruhlar tuzishi va 1 fevralgacha xususiylashtirish oldidan investitsion jozibadorligini oshirish uchun konsalting tashkilotlarini jalb qilishi kerak. Shuningdek, 2021 yil 1 iyulga qadar xususiylashtirish oldidan manzilli tayyorgarlik dasturlari ishlab chiqilishi kerak.
Ucell 100 foiz davlat ulushiga ega bo‘lgan holda, korporativ boshqaruv va moliyaviy audit joriy etilayotgan, ish samaradorligi oshib borayotgan davlat ishtirokidagi korxonalar ro‘yxatiga kiritilgan. Kompaniyani o‘zgartirish jarayoni bilan bir vaqtda bozor munosabatlari tamoyillariga to‘liq o‘tish, raqobat muhitini shakllantirish va xususiy korxonalarni ushbu korxonalar faoliyatiga jalb qilish bo‘yicha harakatlar rejasini ishlab chiqish rejalashtirilgan.
UMS MCHJ Mobiuz brendi ostida ishlaydi. Universal Mobile Systems kompaniyasi 2014 yilda Rossiyaning MTS (50.01%) va Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi (49,99%) qo‘shma korxonasi sifatida ilgari MTS ning sho‘ba korxonasi bo‘lgan va 2012 yil litsenziyasi bekor qilingan «Uzdunrobita» ga asoslangan infratuzilma asosida tashkil etilgan. 2016 yil avgust oyida MTS RRTM dagi o‘z ulushini sotdi. 2018 yil noyabr oyidan boshlab «Raqamli ishonch» nomli raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi operatorning 100 foiz egasiga aylandi. 2019 yil dekabrda UMS rebrendingni amalga oshirdi va nomini Mobiuz ga o‘zgartirdi.

Мобильные операторы Universal Mobile Systems (Mobiuz) и Rubicon Wireless Communications (Perfectum) подготовят к приватизации, а Coscom (Ucell) будет трансформирован, следует из указа президента по ускоренному реформированию предприятий с участием государства и приватизации госактивов.
Как следует из документа, государству принадлежит 100% доли в Mobiuz, 65% — в Perfectum. Оба оператора включены в перечень госактивов, выставляемых на публичные торги посредством адресных программ предприватизационной подготовки и повышения инвестиционной привлекательности.
В эти активы планируется привлечь потенциальных иностранных инвесторов, имеющих передовой опыт. Государственная комиссия по проведению тендерных торгов должна до 15 ноября сформировать рабочие группы, а до 1 февраля привлечь консалтинговые организации для приватизации и повышения инвестиционной привлекательности, а до 1 июля 2021 года разработать адресные программы предприватизационной подготовки.
Ucell с 100-процентной госдолей попал в список предприятий с участием государства, в которых внедряются корпоративное управление и финансовый аудит, повышается операционная эффективность. Одновременно с проведением процесса трансформации компании планируется разработать план мероприятий по полному переходу к принципам рыночных отношений, формированию конкурентной среды и привлечению частного сектора в сферу деятельности таких предприятий.
Под брендом Mobiuz работает ООО UMS. Компания Universal Mobile Systems была создана в 2014 году как совместное предприятие российской МТС (50,01%) и Центра радиосвязи, радиовещания и телевидения (49,99%) на базе инфраструктуры, принадлежавшей ранее «Уздунробите», дочерней компании МТС, у которой летом 2012 года была отозвана лицензия. В августе 2016 года МТС продала свою долю в компании ЦРРТ. С ноября 2018 года 100-процентным владельцем оператора стал государственный Фонд поддержки развития цифровой экономики «Цифровое доверие». В декабре 2019 года UMS провел ребрендинг и сменил название на Mobiuz.
Coscom (Ucell) был основан в 1996 году. С июня 2011 года выступала под единым брендом с дочерними компаниями шведско-финской Telia. В декабре 2018 года Telia, владевшая 94% акций мобильного оператора Coscom (бренд Uсell), продала свою долю государству за сумму, эквивалентную 215 млн долларов (без долгов).
Компания Rubicon Wireless Communication была образована 25 ноября 1995 года. Согласно Единому государственному регистру предприятий и организаций, 35% доли принадлежит Amis Protrade International, Inc (Делавэр, Нью-Йорк, США), а оставшиеся 65% — Marvelgate Limited (Гибралтар).