Болалар омбудсмани котибиятига «Истиқболли авлод» ННТ орқали Самарқанд вилояти, Паст Дарғом туманида яшовчи 2008 йилда туғилган А.Д.дан мурожаат келиб тушган. Бу ҳақда омбудсман матбуот хизмати хабар қилди.
Қизнинг маълум қилишича, у уйидаги тазйиқ ва яқинлари уни тушунмаслиги туфайли уйдан чиқиб кетган. Сўнг бир таниши уни Қашқадарё вилояти Қарши туманидаги қандайдир хонадонга олиб борган, мазкур хонадон эгаси бўлган аёл эса уни фоҳишаликка мажбур қилган. Лекин қиз муайян вақтдан кейин у ердан қочиб кетган ва кўмак сўраган.
Болалар омбудсмани сўрови асосида Қашқадарё вилояти ИИБ томонидан мазкур ҳолат юзасидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилди. Текширув натижасида Жиноят кодекси 131-моддаси, 4-қисмига (Вояга етмаган шахсни жалб қилган ҳолда қўшмачилик қилиш) асосан жиноят иши қўзғатилиб, ҳозирда дастлабки тергов олиб борилмоқда.
Болалар омбудсмани мазкур ҳолат бўйича боланинг манфаатлари нуқтаи назаридан ўз кузатувини давом эттириши айтилган.

В Каршинском районе 5 марта было возбуждено уголовное дело в отношении женщины Г. Н., подозреваемой в содержании притона разврата с привлечением несовершеннолетней (часть 4 статьи 131 Уголовного кодекса). Об этом сообщила пресс-служба детского омбудсмана Узбекистана Сурайё Рахмоновой.
Офис омбудсмана получил обращение от 16-летней жительницы Пастдаргомского района Самаркандской области. Она сообщила, что ушла из дома из-за притеснений и непонимания со стороны близких.
По словам девочки, знакомый отвёз её в какой-то дом в Каршинском районе Кашкадарьинской области, где владелица дома принудила её заняться проституцией. Спустя какое-то время девочке удалось сбежать.
По запросу детского омбудсмана УВД Кашкадарьи провело доследственную проверку и возбудило уголовное дело.
Детский омбудсман сообщила, что будет вести наблюдение за ситуацией с точки зрения интересов ребёнка.