Иқтисодиёт ва молия вазирлиги хусусий секторда ишлаётган аёллар учун ҳомиладорлик ва ва туғиш нафақалари ҳажмини уч баробарга қисқартириш бўйича режаларга изоҳ берди.
Эслатма: Газ «декрет пули» миқдори эмас, балки бюджетдан йўналтирилаётган маблағ қисқараётгани ҳақида кетмоқда.
2023 йилги давлат бюджетида хусусий секторда ишлаётган 130 минг нафар аёлга ҳомиладорлик ва туғиш нафақаси учун 300,7 млрд сўм ажратилиши режалаштирилганди. 2024 йилда эса бу кўрсаткич 100 млрд сўмгача камаймоқда.
2023 йилнинг 9 ойида хусусий секторда ишловчи 12 минг нафар белгиланган мезонларга мос бўлган аёлга ҳомиладорлик ва туғиш нафақаси тайинланган ва 24,6 млрд сўм маблағ тўлаб берилган. Жорий йил 9 ойлик тенденциядан келиб чиққан ҳолда 2023 йил якунига қадар хусусий секторда ишловчи 19 мингдан ортиқ аёлларга ҳомиладорлик ва туғиш нафақаси учун 40 млрд сўмдан ортиқ маблағ йўналтирилиши кутилмоқда.
«2024 йилги буджет лойиҳасини тайёрлашда 2023 йилнинг ҳақиқий харажатлари инобатга олинган бўлиб, кейинги йилда хусусий секторда ишловчи 40 мингдан ортиқ (2023 йилга нисбатан 2 баравар кўп) аёлларга ҳомиладорлик ва туғиш нафақаси учун 100 млрд сўм кўзда тутилмоқда», — дейилади хабарда.
Ўзбекистонда хусусий секторда ишлаётган аёлларга ҳомиладорлик ва туғиш нафақаларини давлат томонидан тўлаш 2022 йил 1 сентябрдан бошланган. Тўлов суммаси минимал истеъмол харажатларининг 4 баравари миқдорида (2,27 млн сўм) белгиланган.
Вазирлик маълумотларига кўра, нафақалар «проактив» шаклда, яъни фуқароларнинг сўровларисиз тайинланади. Бунинг учун аёл хусусий секторда камида олти ой расман ишлаган бўлиши керак. Иш ҳақи белгиланган тартибда тўланиши керак, яъни иш ҳақи шаклида даромадлар тўғрисида ҳисобот солиқ органларига тақдим этилиши зарур.
Мазкур нафақа Соғлиқни сақлаш вазирлигининг «Тиббиёт» ахборот тизимига тиббий муассасанинг IT ҳамшираси томонидан ҳомиладор аёлнинг маълумотлари (меҳнатга лаёқатсизлик варақаси) киритилганидан сўнг электрон маълумотлар асосида «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизими орқали автоматик равишда тайинланади.
Бунда ахборот тизими аёлнинг иш стажини «Ягона миллий меҳнат тизими» идоралараро дастурий-аппарат комплекси орқали, меҳнатга ҳақ тўлаш тарзидаги даромадларини Солиқ қўмитасининг маълумотлар базаси орқали автоматик равишда аниқлайди.
Агар нафақа олувчи номига очилган фаол ҳолатдаги (охирги транзакция сўнгги 60 кун ичида амалга оширилган бўлиши керак) банк пластик картаси бўлса, пул у ерга меҳнатга лаёқатсизлик гувоҳномаси берилган ойдан кейинги ойнинг 10-кунигача ўтказиб берилади.

Министерство экономики и финансов Узбекистана прокомментировало планы по сокращению в три раза объёма пособий по беременности и родам женщинам, работающим в частном секторе.
Напомним, в госбюджете 2023 года было запланировано выделение 300,7 млрд сумов на «декретные» 130 тысячам женщин в частном секторе. В 2024 году объём снижается до 100 млрд сумов.
За 9 месяцев этого года пособия по беременности получили 12 тысяч женщин из частного сектора, отвечающие критериям, сумма выплат составила 24,6 млрд сумов. По текущей динамике к концу года ожидается выделение свыше 40 млрд сумов более 19 тысячам женщин.
«При подготовке проекта бюджета 2024 года были учтены фактические затраты 2023 года, а в следующем году запланировано 100 млрд сумов на пособия по беременности и родам более 40 тысячам женщин, работающим в частном секторе (в 2 раза больше, чем в 2023 году)», — говорится в сообщении.
С 1 сентября 2022 года женщинам Узбекистана, работающим в частном секторе, государство начало выплачивать пособие по беременности и родам. Выплата составляет 4-кратный размер суммы минимальных потребительских расходов (2,27 млн сумов).
По данным Минэкономфина, пособие назначается в «проактивной» форме, то есть без обращения граждан. Для этого женщина должна официально работать в частном секторе как минимум шесть месяцев. Зарплата должна выплачиваться в установленном порядке, то есть в налоговые органы должна быть представлена отчётность о доходах в виде оплаты труда.
Пособие назначается автоматически через информационную систему «Единого реестра социальной защиты» после внесения данных о беременной женщине (листка нетрудоспособности) в систему «Медицина» медицинского учреждения.
Через Единую национальную систему труда (my.mehnat.uz) автоматически определяется трудовой стаж женщины, а её доходы в виде выплаты зарплаты — через базу данных Налогового комитета.
При наличии банковской пластиковой карты в активном состоянии (последняя транзакция должна быть в течение 60 дней), открытой на имя получателя пособия, деньги переводятся туда до 10 числа месяца, следующего за месяцем выдачи листка нетрудоспособности.