Шавкат Мирзиёев 15 май куни Coca Cola компанияси раиси ва бош директори Жеймс Куинсини қабул қилди, деб хабар бермоқда Президент матбуот хизмати.
Учрашувда Coca Cola компаниясининг Ўзбекистондаги эксклюзив ҳамкори бўлган Coca Cola İçеcек`ни ўз ичига олувчи Anadolu Group раиси Тунжай Ўзилхон ҳам иштирок этди.
Ҳозирда Ўзбекистонда 3 та Coca Cola заводи Тошкент, Урганч ва Наманган вилоятида фаолият юритади. Чоршанба куни Самарқанд вилоятида янги завод ишга туширилди. 2025 йилда Наманган вилоятида бешинчи завод фойдаланишга топширилади.
coca cola uzbekistan, шавкат мирзиёев
Учрашувда озиқ-овқат соҳасидаги, шу жумладан, «яшил» ечимларни, энергия ва сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш бўйича ҳамкорликнинг ижобий суръати қайд этилди, дейилади хабарда. Инновацион фаолият ва тадқиқотларни ривожлантириш, муҳандислар ва соҳа мутахассисларини тайёрлаш ҳақида фикр алмашилди.
Инвестиция дастурини кенгайтириш, маҳсулот турларини кўпайтириш, материаллар ва бутловчи қисмларни ишлаб чиқариш юзасидан келишувларга эришилди.
Шавкат Мирзиёев истиқболли лойиҳаларни тезлаштирилган ҳолда амалга ошириш бўйича алоҳида «йўл харитаси»ни қабул қилишни топширди, дейилади хабарда.
Coca Cola алкоголсиз ичимликлар ишлаб чиқариш бўйича дунёдаги энг йирик компаниялардан бири бўлиб, фаолияти 200 дан ортиқ мамлакат бозорини қамраб олади, 200 дан зиёд бренд ва 950 дан ортиқ ишлаб чиқариш корхонасига эга.
Coca-Cola Bottlers Uzbekistan қўшма корхонаси 1994 йил март ойида очилган. Компания 2021 йил сентябрида хусусийлаштирилганди. 57,118 фоиз давлат улушини Туркиянинг Coca-Cola İçеcек компанияси ўзининг шуъба корхонаси CCI International Holland B. V. орқали сотиб олган. Битим суммаси 252,28 миллион долларни ташкил этган. Корхонанинг қолган улуши (42,88 фоиз) The Coca-Cola Export Corporation компаниясига тегишли.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received chairperson and CEO of Coca Cola James Quincey on 15 May, the press service of the head of state reported.
The meeting was also attended by Tuncay Özilhan, chairperson of Anadolu Group, a head company of Coca Cola’s exclusive partner in Uzbekistan, Coca Cola İçecek.
Currently, three Coca-Cola plants operate in Uzbekistan, located in Tashkent, Urgench, and Namangan. On Wednesday, a new plant was launched in Samarkand region. The fifth plant is scheduled to start operations in Namangan region in 2025.
coca-cola uzbekistan, shavkat mirziyoyev
President Mirziyoyev noted “positive dynamics” of cooperation with the company, including its introduction of green solutions, energy- and water-saving technologies, according to the report.
Discussions also touched upon developing innovation, research and training for industry specialists.
Agreements were reached to expand the investment program, increasing the product range, including the production of materials and components.
Coca-Cola Bottlers Uzbekistan joint venture was established in March 1994. The company was privatized in September 2021. The state share of 57.118% was acquired by Coca Cola İçecek through its subsidiary CCI International Holland B. V. for $252.28 million. The remaining 42.88% is owned by The Coca-Cola Export Corporation.