Қозоғистон полицияси Чимкентдаги ғишт заводларида ноқонуний равишда ушлаб турилган 60 дан ортиқ Ўзбекистон фуқаросини меҳнат қуллигидан озод қилгани ҳақида ёзгандик. Ўзбекистон Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ҳолат юзасидан баёнот берди.
Воқеа ҳақида
Чимкент шаҳридаги ғишт заводида меҳнат қилаётган ўзбекистонлик А.А. мажбурий меҳнатдан қочиб, Олмаота шаҳрига борган ва у ерда номаълум шахслар томонидан ўғирлаб кетилган эди.
14 октябрь куни Чимкент шаҳридаги ғишт заводларида тезкор тадбирлар ўтказилиши натижасида 60 нафардан ортиқ Ўзбекистон фуқароси шахсини тасдиқловчи ҳужжатлари ва яшаш рухсатномаси йўқлиги сабабли Каратау тумани полицияси бўлимига олиб кетилган.
Вазият Ўзбекистоннинг Олмаота шаҳридаги Бош консулхонаси томонидан назоратга олиниб, суриштирув давомида ҳужжатлари йўқ 40 нафар фуқаро Чимкент шаҳридаги ИИБ вақтинчалик сақлаш марказига ва 24 нафари «Сана Сизем» ташкилоти ёрдамида ҳостелга жойлаштирилган.
18 октябрь куни 40 нафар фуқаронинг шахсни тасдиқловчи ҳужжатлари Чимкент шаҳри полицияси бўлими ходимлари томонидан топилган ва уларга нисбатдан Қозоғистоннинг Маъмурий кодекси бўйича иш кўрилмоқда.
Агентлик муносабати
Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг Чимкент шаҳридаги вакили томонидан Каратау тумани полицияси бўлимида ушбу фуқаролар билан суҳбат ўтказилди.
Уларнинг ҳуқуқлари тушунтирилди. Фуқароларнинг асосий қисми паспортлари қайтариб берилса, ватанга қайтишини, иш берувчига нисбатан эътирозлари йўқлигини билдирди, дейилади агентлик хабарида.
Аниқланишича, ҳостелга жойлаштирилган фуқаролар орасида А.А. ҳам бор ва мурожаат бўйича судга қадар тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Власти Казахстана ограничили экспорт 106 видов товаров в Россию, которые могут быть использованы в военных целях. Об этом журналистам рассказал вице-министр торговли Кайрат Торебаев, сообщает агентство «КазТАГ».
«Мы экспортируем все товары, кроме тех, что относятся к войне — на них наложены ограничения. Это 106 наименований товаров — их экспорт мы полностью запретили», — сказал Торебаев.
Под ограничения попал экспорт дронов и запчастей для них, специальной электроники и чипов.
Вице-министр пояснил, что все эти товары не производятся в стране и до вторжения России в Украину реэкспортировались через Казахстан. «Импорт в Казахстан осуществляется, но экспорт — нет. Они [производятся] не только на Западе, но в и других странах», — отметил Торебаев.
- Казахстан запретил поставку в Россию товаров военного назначения в прошлом году, чтобы не попасть под вторичные санкции западных стран. Власти страны также ввели специальную сертификацию для экспорта товаров двойного назначения — для вывоза такой продукции нужна специальная лицензия.
- В мае Министерство финансов Казахстана пообещало усилить контроль за экспортом санкционных товаров в Россию после выхода расследования, в котором говорилось, что через местные компании в РФ завозят беспилотники и микрочипы. Продукция затем использовалась российской армией и оборонными предприятиями.
- Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев на встрече с канцлером Германии Олафом Шольцем в сентябре заявил, что страна «однозначно» будет следовать санкционному режиму в отношении России. При этом он добавил, что казахская сторона поддерживает «регулярные, дружеские контакты» с российскими властями.