Энергоресурслар нархини либераллаштириш таъсири 2023 йил учун инфляция прогнозига ҳисобга олинган. Бу ҳақда 27 июль куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида Ўзбекистон Марказий банки раиси ўринбосари Беҳзод Ҳамроев маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, электр энергияси ва газ нархининг 20−25 фоизгача ошиши 2023 йил охирига қадар инфляция 8,5−9,5 фоиз коридорда шаклланиши бўйича прогнозда ҳисобга олинган.
«Электр ва газ учун тарифлардан ташқари, улар билан боғлиқ бошқа ўнлаб тартибга солинадиган нархлар мавжуд — иссиқ сув, совуқ сув ва бошқалар. Куни кеча [ҳудудларда] совуқ сув нархи ошиши ҳақида маълумот пайдо бўлди. Агар барча 14 та ҳудудда сув нархи 100 фоизга ошса ҳам, бу умумий инфляция даражасига 0,3 фоизгача таъсир қилиши мумкин», — дея тушунтирди у.
Беҳзод Ҳамроевнинг таъкидлашича, прогнозда бу истеъмол нархларининг умумий даражасига 0,3−0,5 фоиз таъсири қилиши назарда тутилган. Агар ўсиш белгиланган параметрлардан юқори бўлса, инфляция прогнози қайта кўриб чиқилади.
Май ойида энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Ахмедхаджаев сентябргача энергетикани ривожлантириш бўйича янги дастур тақдим этилишини, у газ ва электр энергияси нархларини либераллаштириш ҳамда ижтимоий истеъмол нормаларини жорий этишни ўз ичига олганини маълум қилганди.
Энергия бозорини либераллаштиришга уриниш
Ўзбекистонда газ ва электр энергиясига тарифлар охирги марта 2019 йил август ойида оширилганди. Энергоресурслар нархларини либераллаштириш ва энергетика соҳасини ислоҳ қилиш бир неча бор кейинга қолдирилди.
Ҳукумат 2020 йилнинг февраль-март ойларида электр энергияси ва газ тарифларини оширишни режалаштирганди, бироқ коронавирус пандемияси туфайли буни кейинга қолдирди. 2020 йил октябрь ойида «Ҳудудий электр тармоқлари» раиси Улуғбек Мустафоев президент томонидан 2021−2022 йилларда электр энергияси тарифларини оширмаслик вазифаси қўйилгани ҳақида хабар берганди.
2022 йилнинг май ойида Ўзбекистонда 7,3 миллион электр энергияси абоненти борлигини, уларнинг 80 фоизи ойига ўртача 200 кВт соатгача электр энергияси истеъмол қилиши маълум қилинганди. Бу уй хўжаликлари ҳиссасига аҳоли томонидан истеъмол қилинадиган умумий электр энергиянинг атиги 31 фоизи (5,7 миллиард кВт соат) тўғри келади.
4 миллион газ абонентининг 85 фоизи ойига ўртача 500 куб метргача газ истеъмол қилади. Шу билан бирга, уларнинг ишлатаётган гази улуши аҳоли умумий истеъмолининг атиги 35 фоизини (4,5 миллиард куб метр) ташкил қилади.
Кўп ресурсдан фойдаланаётганлар давлат субсидияларининг катта қисмини олаётгани туфайли ҳукумат 2022 йил 15 июлдан энергоресурслар истеъмолига ижтимоий нормани ва лимитларни жорий қилишни режалаштирганди, бироқ кейинчалик бу қарор кейинга қолдирди.
Ўтган йил охирида президент аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламини қўллаб-қувватлаган ҳолда энергия ресурсларининг бозор нархларига ўтиш зарурлигини таъкидлаганди.
Февраль ойида Марказий банк раҳбари ўринбосари Беҳзод Ҳамроев май ойида электр энергияси ва газ нархларининг либераллаштирилиши кутилаётганини маълум қилганди. Март ойи охирида Иқтисодиёт ва молия вазири ўринбосари Дилшод Султонов 2023 йилда энергия ресурслари учун тарифларни ошириш режалаштирилмаётганини, бироқ бу масала муҳокама қилинаётганини айтди.
Иқтисодчи Беҳзод Ҳошимовнинг таъкидлашича, Ўзбекистон энергетика соҳасидаги амалдаги нарх сиёсати камбағалларнинг камбағаллашишига, бойларнинг бойиб кетишига олиб келмоқда. Энергетика компанияларига бозор шакллантирмаган нархларни қўллаб-қувватлаш учун берилган миллиардлаб долларлик субсидиялар кўпроқ бойларнинг фойдасига ишлайди, дейди у.

Эффект от либерализации цен на энергетические ресурсы включён в прогноз по инфляции на 2023 год. Об этом на пресс-конференции 27 июля заявил заместитель председателя Центрального банка Узбекистана Бехзод Хамраев.
По его словам, рост цен на электричество и газ до 20−25% включён в прогноз по инфляции в районе 8,5−9,5% по итогам этого года.
«Помимо тарифов на электричество и газ, есть десятки других связанных с ними регулируемых цен — горячая вода, холодная вода и другие. На днях появилась информация о повышении цен на холодную воду [в регионах]. Даже если во всех 14 регионах цена на воду повысится на 100%, это может оказать влияние максимум до 0,3% на общий уровень инфляции», — пояснил он.
Бехзод Хамраев уточнил, что влияние на 0,3−0,5% на общий уровень потребительских цен отражено в прогнозе. Если повышение будет выше указанных параметров, то прогноз по инфляции будет пересмотрен.
В мае первый заместитель министра энергетики Азим Ахмедхаджаев сообщал, что к сентябрю будет представлена новая программа развития энергетики, которая будет предусматривать либерализацию цен на газ и электричество и введение социальных норм потребления.
Попытка либерализации энергорынка
В последний раз в Узбекистане тарифы на газ и электроэнергию повышались в августе 2019 года. Либерализация же цен на энергоресурсы и реформа энергетической сферы неоднократно откладывалась.
Правительство планировало повысить тарифы на электричество и газ в феврале-марте 2020 года, но отложило эту меру из-за пандемии коронавируса. В октябре 2020 года председатель «Региональных электрических сетей» Улугбек Мустафоев сообщал, что президент поставил задачу не повышать тарифы на электроэнергию в 2021−2022 годах.
В мае 2022 года власти сообщали, что в Узбекистане насчитывается 7,3 миллиона абонентов, потребляющих электроэнергию, из которых 80% расходуют в среднем до 200 кВт·ч в месяц. Однако на долю этих домохозяйств приходится всего 31% (5,7 млрд кВт·ч) от общего объёма потребляемой населением электроэнергии.
85% из 4 миллионов абонентов газа потребляют в среднем до 500 кубометров в месяц. При этом на их долю приходится всего 35% (4,5 млрд кубометров) от общего потребления населения.
Правительство планировало ввести социальную норму потребления энергоресурсов и ввести лимиты с 15 июля 2022 года, поскольку большей частью государственных субсидий пользуется те, кто больше потребляет, но позже отложило принятие решения об этом.
В конце прошлого года президент назвал необходимым ввод рыночных цен на энергоресурсы с поддержкой уязвимых слоёв населения.
В феврале заместитель главы ЦБ Бехзод Хамраев сообщал, что либерализация цен на электричество и газ ожидается в мае. В конце марта замглавы Минэкономфина Дилшод Султанов заявил, что в 2023 году не планируется повышать тарифы на энергоресурсы, но этот вопрос обсуждается.
Экономист Бехзод Хошимов отмечал, что текущая ценовая политика в энергетическом секторе Узбекистана приводит к тому, что бедные становятся беднее, а богатые — богаче. Миллиарды долларов субсидий, выделяемых энергетическим компаниям на поддержку нерыночных цен, в большей степени поощряют богатых, подчёркивал он.