Давлат хавфсизлик хизмати ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари билан биргаликда олий ўқув юртларига пул эвазига ўқишга киритиш ва кўчириш билан боғлик аниқланган ноқонуний ҳолатлар ҳақида хабар берди.
Андижон шаҳрида яшовчи 27 ёшли шахс фуқарони Андижон давлат тиббиёт институтига ўқишга киритиб қўйиш эвазига 19 минг доллар олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган. Тезкор суриштирув ҳаракатлари давомида фуқаро пулдан 16 минг долларини институт декан ўринбосарига бериши кераклиги маълум бўлиб, сўралган пулни олган вақтида у ҳам ушланган. Шунингдек, ишга алоқадор бўлган олий ўқув юртининг ўқитувчиси ҳам қўлга олинган.
Тошкент вилояти Юқори Чирчиқ туманида яшовчи шахс 2 нафар фуқарони Чирчиқ давлат педагогика университетининг бошланғич таълим йўналишига ўқишга киритиб қўйиш эвазига 12,5 минг доллар олган вақтида ушланган.
Бухоро давлат педагогика институти ходими 2 нафар фуқарони мазкур олий ўқув юртининг ҳарбий таълим факультетига ўқишга кириш учун бўладиган имтиҳонлардан ўтказиб қўйиш эвазига 5 минг доллар талаб қилиб, олдиндан 4 минг доллари олган вақтида қўлга олинган.
Сирдарё вилояти Гулистон туманида яшовчи, муқаддам фирибгарлик жинояти учун судланган, 32 ёшли шахс Фарғона вилоятида истиқомат қилувчи фуқарони Гулистон давлат университетининг жисмоний тарбия йўналишига ўқишга киритиб қўйиш эвазига 4 минг доллар талаб қилиб, 3900 доллари ва 1 млн 150 минг сўм олган вақтида ушланган.
Тошкент шаҳрининг Учтепа туманида яшовчи, 28 ёшли шахс эса фуқаронинг ўғлини Қозоғистондаги университетнинг 2-босқичини тамомлагани тўғрисидаги ҳужжатларни расмийлаштириб, Ўзбекистондаги олий таълим муассасаларидан бирининг 3-босқичига ўқишга киритиб қўйиш эвазига 1600 доллар олган вақтида қўлга олинган.
Ҳозирда барча ҳолатлар юзасидан мазкур шахсларга нисбатан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

СГБ Узбекистана сообщила о выявлении совместно с другими правоохранительными органами очередных попыток поступления и перевода в вузы за деньги.
В Андижане гражданин 1996 года рождения был задержан при получении 19 тысяч долларов США, обещая обеспечить поступление в Андижанский государственный медицинский институт. В ходе следствия выяснилось, что он должен был передать 16 тысяч долларов заместителю декана вуза. При передаче денег был задержан замдекана, а позже — преподаватель вуза, также связанный с делом.
В Юкоричирчикском районе Ташкентской области гражданина задержали при получении 12,5 тысячи долларов за обещание организовать поступление двух молодых людей на отделение начального образования в Чирчикский государственный педагогический университет.
Сотрудник Бухарского государственного пединститута обещал за 5000 долларов обеспечить поступление двух абитуриентов на факультет военного образования вуза. Его задержали при получении 4000 долларов.
В Сырдарьинской области ранее судимый житель Гулистанского района обещал жителю Ферганской области за 4000 долларов устроить его в Гулистанский государственный университет физкультуры. Его задержали при передаче 3900 долларов и 1,15 млн сумов.
Ещё в одном случае житель Учтепинского района Ташкента договорился с уроженцем Хорезмской области обеспечить перевод его сына со второго курса университета в Казахстане на третий курс вуза в Узбекистане. Его задержали при передаче 1600 долларов.
Ранее «Газета.uz» писала о выявлении ряда других попыток мошенничества, связанного с поступлением в вузы или переводом из зарубежных вузов за взятки.