Milliy TV телеканалининг чоршанба кунги «Миллар» кўрсатувида 12 июль куни Тошкентдаги 4-сонли автбус саройида юз берган муштлашув ҳақида маълумот берилди.
Автобус ҳайдовчисининг рафиқаси К. Ш. турмуш ўртоғи автопаркка шиппакда келгани учун калтакланганини маълум қилди.
«Ҳозир аҳволи оғир, касалхонада ётибдилар. Операция қилишди… Ҳатто итган ҳам бунақа муомалада бўлинмайди. Хўп, ёқмаса, гараждан бўшатиб юборишсин. Ҳозир бошини кўтаролмаяпти, аҳволи жуда оғир. Уч фарзанд билан кейин нима қиламан?» — деди аёл.
Унинг сўзларига кўра, эрининг бурни, юз суяклари синган, мияси чайқалган ва бу унинг бир ой давомида ишлашига тўсқинлик қилади.
Автопарк юристи Рустам Норбоевнинг айтишича, ҳайдовчи ўша куни корхонага шиппак, шортик ва футболкада «ички тартиб қоидаларини бузган ҳолда» келган.
«Техника ва ишлаб чиқариш муҳандиси уни профилактик суҳбат учун хонасига чақирган. Суҳбат жараёнида ҳайдовчи ва мутасадди ходим ўртасида ўзаро келишмовчилик туфайли жанжал келиб чиқди», — деди у.
Автопарк вакилининг таъкидлашича, улар кейинчалик инженер машинасида иншоотни тарк этишган. «Корхона ҳудудидан ташқарида нима ҳолат бўлгани бизга номаълум. Аммо муайян вақт ўтганидан кейин улар қайтиб келади ҳамда ҳайдовчимизнинг акаси ва уларнинг бир нечта танишлари ҳамда бир нечта оғайнилари, жами тўрт ёки беш киши маст ҳолатда корхонага келиб, муҳандисимизни ҳақоратлаб, сўкиб, уриш бошланиб кетади. Ходимларимиз жароҳат олди», — дейди Рустам Норбоев.
Муҳандис ўзи ҳам жароҳат олганини айтди, бироқ телеканалга интервью беришдан бош тортди.
Тошкент шаҳар ИИББ Сергели тумани ИИО ФМБ томонидан терговга қадар текширув ўтказилаётгани, тан жароҳатларининг оғирлигини аниқлаш мақсадида суд-тиббий экспертиза тайинлангани ҳақида хабар берди.
Пойтахтдаги автобус паркларига раҳбарлик қилувчи «Тошшаҳартрансхизмат» корхонаси автопаркнинг техник-ишлаб чиқариш муҳандиси A.K. ҳайдовчини шу куни профилактик суҳбат ўтказиш учун ўз кабинетига таклиф қилганини тасдиқлади. Хабарда айтилишича, муҳандис бир неча бор ҳайдовчидан ҳудудни тарк этишни сўраган, шундан сўнг у чиқиб кетган.
«Аммо маълум бир вақт ўтгач ҳайдовчи Қ. Ш. ўзининг 5 нафар яқини (акаси ва дўстлари) билан корхона ҳудудига келиб, корхона техника ва ишлаб чиқариш бўйича мухандиси А. Қ.га нисбатан эътироз билдириб жанжаллашиб кетишган», — дейилади хабарда.

Программа «Миллар» телеканала Milliy TV в среду сообщила о драке в автобусном парке №4 Ташкента, произошедшей 12 июля.
Супруга водителя автобуса К. Ш. рассказала, что её мужа избили в автопарке за то, что он пришёл в шлёпках.
«Сейчас его состояние тяжёлое, он лежит в больнице. Ему сделали операцию… Даже к собаке так не относятся. Если не нравится [внешний вид], пусть уволят из гаража. Сейчас он не может поднять голову, состояние очень тяжёлое. Что я буду делать дальше с тремя детьми?» — сообщила женщина.
По её словам, у супруга «перелом носа, лицевой кости, сотрясение мозга», из-за чего он не сможет работать в течение месяца.
Юрист автопарка Рустам Норбоев сообщил, что водитель в тот день пришёл на предприятие в шлёпках, шортах и футболке, «нарушив правила внутреннего распорядка».
«Инженер по технике и производству пригласил его в кабинет для разъяснения. Во время разговора между водителем и сотрудником возник конфликт из-за недопонимания», — отметил он.
Представитель автопарка заявил, что затем они уехали с территории предприятия на автомобиле инженера. «Нам неизвестно, что случилось за пределами предприятия. Но через некоторое время они вернулись. Брат водителя, несколько их знакомых и родственников — всего четыре-пять человек — пришли на предприятие в нетрезвом виде, оскорбили нашего инженера, после чего началась драка. Наши сотрудники получили телесные повреждения», — рассказал Рустам Норбоев.
Инженер сообщил, что тоже получил травмы, но отказался давать интервью телеканалу.
В ГУВД Ташкента сообщили, что УКД ОВД Сергелийского района проводит доследственную проверку, назначены судебно-медицинские экспертизы для определения степени тяжести телесных повреждений.
Компания «Тошшахартрансхизмат», управляющая автобусными парками столицы, подтвердила, что инженер автопарка по технике и производству А. К. в тот день пригласил водителя в свой кабинет, чтобы провести профилактическую беседу. Согласно сообщению, инженер несколько раз попросил водителя покинуть территорию, после чего тот ушёл.
«Спустя некоторое время К. Ш. с пятью близкими людьми (братом и друзьями) пришли на территорию предприятия, начали выражать недовольство инженеру А. К., возник конфликт», — отмечается в сообщении.
В результате конфликта водитель, его брат, а также инженер получили телесные повреждения, сообщили в компании.