28 март куни жиноят ишлари бўйича Наманган шаҳар суди ижтимоий тармоқларда президент Шавкат Мирзиёевни ҳақорат қилган ва хорижга ноқонуний чиққан 27 ёшли йигитга нисбатан ҳукм чиқарди. «Газета.uz» суд қарорини ўрганди.
Қайд этилишича, Наманган шаҳрида яшовчи фуқаро Д.Т. 2023 йилнинг 4 декабрь куни Эрондан қайтгач Жиноят кодексининг 158-моддаси 3-қисми (Президентни омма олдида ҳақоратлаш ёки унга туҳмат қилиш, шунингдек, матбуот ёки бошқа оммавий ахборот воситаларидан, телекоммуникация тармоқларидан ёки интернетдан фойдаланган ҳолда уни ҳақоратлаш ёки унга туҳмат қилиш) ва 223-моддаси 2-қисми «б» банди (Бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб, қонунга хилоф равишда чет элга чиқиш ёки Ўзбекистонга кириш) бўйича қўлга олинган. Биринчи моддада 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки 2 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш, иккинчисида эса 5 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум қилиш тарзидаги жазо назарда тутилган.
Иш материалларига кўра, 2016 йилнинг сентябрь ойида у ОВИР стикерини (2019 йил 1 январдан Ўзбекистон чет элга вақтинчалик чиқиш учун рухсатнома стикерлари беришни тўхтатган ва ўрнига хорижий паспортларни жорий қилган) олмасдан Эронга жўнаб кетган.
Бундан ташқари, суд қарорида таъкидланишича, судланувчи Facebook ижтимоий тармоғида президент Шавкат Мирзиёевнинг 2023 йил 9 май куни Москвада бўлиб ўтадиган Ғалаба парадида режалаштирилган иштироки ҳақидаги мақоладан кўчириб олинган экран тасвирини жойлаштириб, туҳматли изоҳ қолдирган.
У Muhammad Sanjar номли аккаунти орқали 21 июль куни Facebook`да президент Умра зиёратини адо этаётган пайтда тушган суратни жойлаштириб, экспертлар томонидан ҳақорат мазмунидаги ахборот деб топилган изоҳ билан жойлаштирган.
Судланувчи 158-модданинг 3-қисмида назарда тутилган айбига қисман иқрор бўлган, бироқ бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб, чет элга ноқонуний чиқиш айбловига рози бўлмаган. Унинг сўзларига кўра, Тошкент ахборот технологиялари университетида имтиҳондан ўта олмагани учун Эрондаги олий ўқув юртига ўқишга кириш учун мустақил равишда хорижга кетган. Эронда 4 йил таҳсил олиб, Al mustafo халқаро университетининг дипломини олган.
2022 йилда Д.Т. қидирувга берилганини билиб, 2023 йил 3 декабрь куни Теҳрон шаҳридан Тошкентга учиб келган. Эркак ҳеч қандай диний ташкилотга аъзо эмаслигини таъкидлаган.
Иш материалларида блогерлар Олимжон Ҳайдаров ва Абдуқодир Мўминовларнинг ҳибсга олиниши ва суд жараёни билан боғлиқ бошқа изоҳлар ҳам бор.
Суд Жиноят кодексининг 223-моддаси 2-қисми «б» бандидан Жиноят кодексининг 223-моддаси 1-қисмига қайта малакалади. Фуқарони Жиноят кодексининг юқоридаги моддаси ва 158-моддаси 3-қисми билан айбдор деб топиб, унга 5 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлади. Унинг Redmi Note 11 телефони давлат фойдасига мусодара қилинди.
Эслатиб ўтамиз, октябрь ойида суд Самарқанд вилояти Каттақўрғон туманида яшовчи 19 ёшли йигитни Instagram`да Шавкат Мирзиёевга нисбатан ҳақоратли фикр ёзгани учун 2 йилу 6 ойга озодликдан маҳрум қилганди. Судья, шунингдек, судланувчининг ушбу ижтимоий тармоқдаги аккаунтини блоклашга қарор қилган. Ўшанда «Газета.uz» мазкур модда бўйича 10 га яқин суд қарорини ўрганиб чиққан ва бу кўп ойлардан буён президентни ҳақорат қилгани учун қамоқ жазосига ҳукм қилган биринчи суд қарори эканини аниқлаган.
Эслатиб ўтамиз, 2021 йил март ойида Жиноят кодекси телекоммуникация тармоқлари ёки интернетдан фойдаланган ҳолда президентни оммавий ҳақоратлаш ёки туҳмат қилиш учун жавобгарликни белгиловчи модда билан тўлдирилган.

Наманганский городской суд по уголовным делам 28 марта вынес приговор в отношении 27-летнего мужчины, которого признали виновным в оскорблении президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в социальных сетях и незаконном выезде за границу. «Газета.uz» изучила решение суда.
Жителя Намангана Д. Т. задержали 4 декабря 2023 года после возвращения из Ирана и предъявили обвинение по части 3 статьи 158 (публичное оскорбление или клевета в отношении президента Узбекистана, а равно с использованием печати или иных СМИ, сетей телекоммуникаций или интернете) и пункту «б» части 2 статьи 223 (незаконный выезд за границу или незаконный въезд в Узбекистан по предварительному сговору группой лиц) Уголовного кодекса. По первой статье предусмотрено наказание в виде исправительных работ до 3 лет или ограничения свободы от 2 до 5 лет либо лишения свободы до 5 лет, по второй — лишение свободы от 5 до 10 лет.
Согласно материалам дела, в сентябре 2016 года он выехал в Иран без оформления выездного стикера в паспорте (с 1 января 2019 года в Узбекистане была прекращена выдача стикеров разрешительной записи для временного выезда за границу и введены заграничные паспорта).
Как говорится в решении суда, обвиняемый оставил клеветнический комментарий на Facebook под публикацией, где говорилось о планируемом участии президента Шавката Мирзиёев в параде Победы в Москве 9 мая 2023 года.
Кроме того, с аккаунта «Muhammad Sanjar» мужчина опубликовал в Facebook фото с президентом, где он совершает паломничество умра, с комментарием, который был признан экспертизой оскорбительным.
Подсудимый частично признал свою вину по части 3 статьи 158, но не согласился с обвинением о незаконном выезде за границу по предварительному сговору группой лиц. По его словам, он выезжал за границу сам, чтобы поступить в иранский университет, поскольку не смог пройти экзамен в Ташкентский университет информационных технологий. В Иране он отучился четыре года и получил диплом Al-Mustafa International University.
Д. Т. узнал, что его объявили в розыск, в 2022 году. 3 декабря 2023 года он прилетел в Ташкент из Тегерана.
Мужчина подчеркнул, что не является членом какой-либо религиозной организации.
В материалах дела приводятся также другие комментарии, связанные с судами над блогерами Олимжоном Хайдаровым и Абдукодиром Муминовым.
Суд переквалифицировал обвинение по пункту «б» части 2 статьи 223 УК на часть 1 статьи 223 УК (выезд за границу, въезд в Узбекистан или переход границы в нарушение установленного порядка / наказывается штрафом от 200 до 400 БРВ или ограничением свободы от 3 до 5 лет либо лишением свободы от 3 до 5 лет).
Суд признал мужчину виновным по вышеуказанной статье и части 3 статьи 158 УК (публичное оскорбление или клевета в отношении президента Узбекистана) и приговорил его к 3,5 годам и 4 годам лишения свободы в колонии-поселении соответственно (суммарно 5 лет путём частичного сложения назначенных наказаний). Его телефон Redmi Note 11 был изъят в пользу государства.
В октябре суд приговорил 19-летнего жителя Каттакурганского района Самаркандской области к 2 годам 6 месяцам лишения свободы за оскорбительный комментарий в адрес президента в Instagram. Судья также постановил заблокировать профиль подсудимого. Тогда «Газета.uz» изучила около 10 судебных решений по этой статье, по которым подсудимые получали ограничение свободы, и выяснила, что это было первым за многие месяцы решением суда о тюремном сроке за оскорбление президента.
В марте 2021 года Уголовный кодекс Узбекистана был дополнен нормой, устанавливающей ответственность за публичное оскорбление или клевету в отношении президента с использованием сетей телекоммуникаций или интернета.