«Трест-12» акционерлик жамияти 26 август куни акционерларнинг навбатдан ташқари йиғилишини ўтказди. Иштирокчилар кворуми — 98,15%. Йиғилиш баённомаси 6 сентябрда тузилган.
Мавжуд вактлар ҳақидаги маълумотларнинг гувоҳлик беришича, 30 июндаги акционерларнинг умумий йиғилишида қабул қилинган 2020 йил якунлари бўйича жамият соф даромадини тақсимлаш, дивидендлар ҳажми, шакли, уларни тўлаш муддатлари ва тартибларини тасдиқлаш бўйича қарори бекор қилинган.
Йиғилишда компаниянинг 2020 йилдаги соф даромадини (20,9 млрд сўм) қуйидагича тақсимлаш тасдиқланди:
• АЖ захира жамғармасини тўлдиришга (5%) — 1,04 млрд сўм;
• Дивидендларни тўлашга (55%) — 11,51 млрд сўм;
• Компанияни ривожлантириш жамғармасига (39,5%) — 8,27 млрд сўм.
Йиғилишда кузатув кенгашини 100 млн сўм (соф даромаднинг 0,5 фоизи) миқдорида мукофотлаш тўғрисидаги масала ҳам овоз беришга қўйилган, бироқ акционерларнинг катта қисми қарши овоз берган.
Манбалар: КТЯДР ва ЯИДХП.
Корхона ва ташкилотларнинг ягона давлат реестри (КТЯДР) маълумотларига кўра, «Трест-12» компанияси 1994 йил 7 декабрда рўйхатга олинган. Асосий фаолият тури — нотурар бинолар қурилиши. Раҳбар сифатида Фаҳриддин Назиров кўрсатилган. Акционерлар орасида Тошкент ҳокимлиги (51,1%), Муаззам Саидахматовна Закирова (19,1%), Жасур Батирович Закиров (14,1%), Мухаё Октябревна Закирова (13,1%) ва яна 12 киши (2,6%) бор.
«Газета.uz»даги маълумотларга кўра, Жасур Зокиров ва Мухаё Закирова қурилиш вазири Ботир Зокировнинг ўғли ва рафиқаси. Унинг ўзи ҳам илгари (2019 йил июль ойида) «Трест-12» акциядорлари рўйхатига киритилган (ўша вақтда у қурилиш вазирининг биринчи ўринбосари, 1996−2011 йилларда — «Трест-12» бошқарув кенгаши раиси сифатида ишлаган).
«Трест-12» соф фойдасини тақсимлаш доирасида Жасур Зокировга (14,1%) 1,62 млрд сўм, Муҳайё Зокировага (19,1%) — 1,5 млрд тўланиши керак. Бу миқдордан улар 5% дивиденд солиғини тўлашлари керак.
«Трест-12» ва давлат харидлари
Апрель ойида «Газета.uz» ўрганишлар ўтказиб, қурилиш вазирининг оиласи билан боғлиқ бўлган «Трест-12» катта давлат буюртмаларини тендерсиз олганини аниқлаган эди (1, 2). Май ойи охирида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори Акмал Бурхонов компания лойиҳаларида манфаатлар тўқнашуви мавжудлигини тасдиқлади. Унга кўра, трест 5 триллион сўмлик лойиҳаларни амалга оширмоқда.
Қурилиш вазири «Трест-12»да ҳақиқатдан ҳам яқинлари ишлашини тасдиқлаган, бироқ объектларни тендерсиз бериш масаласи тўғридан-тўғри унга ёки оиласига боғлиқ эмаслигини таъкидлаган эди. У лойиҳаларни тендерсиз бериш ҳукумат ва президент қарори билан белгиланишини қайд этган эди.
«Бир нарсани тушунишларинг керак, 51 фоиз давлат улуши бўлгандан кейин менга унинг совуғи ҳам, иссиғи ҳам йўқ», — дея таъкидлаган эди вазир.

Акционерная компания «Трест-12» 26 августа провела внеочередное общее собрание акционеров (ОСА). Кворум участников — 98,15%. Протокол собрания был составлен 6 сентября.
Как следует из информации о существенных фактах на сайте компании, отменено решение годового ОСА от 30 июня по вопросу утверждения распределения чистой прибыли по итогам 2020 года, размеру дивидендов, форме, сроку и порядку их выплаты.
Собрание утвердило распределение чистой прибыли (20,9 млрд сумов) компании за 2020 год:
• на пополнение резервного фонда АО (5%) — 1,04 млрд сумов;
• на выплату дивидендов (55%) — 11,51 млрд сумов;
• в фонд развития компании (39,5%) — 8,27 млрд сумов.
На голосование также выставлялся вопрос о вознаграждении наблюдательного совета на 100 млн сумов (0,5% чистой прибыли), однако большая часть акционеров проголосовала против.
Источники: ЕГРПО и ЕПИГУ.
Согласно данным ЕГРПО, компания «Трест-12» зарегистрирована 7 декабря 1994 года. Основной вид деятельности — строительство нежилых зданий. Руководителем указан Фахриддин Назиров. Среди акционеров — хокимият Ташкента (51,1%), Муаззам Саидахматовна Закирова (19,1%), Жасур Батирович Закиров (14,1%), Мухайё Октябревна Закирова (13,1%) и ещё 12 физических лиц (2,6%).
«Газета.uz» ранее сообщала, что Жасур Закиров и Мухайё Закирова являются сыном и супругой министра строительства Батира Закирова. Сам он ранее (в июле 2019 года) также был указан среди крупных акционеров «Трест-12» (тогда он занимал пост первого замминистра строительства, а в 1996—2011 годах был председателя правления «Трест-12»).
В рамках распределения чистой прибыли «Трест-12», согласно их долям, должен выплатить Жасуру Закирову (14,1%) 1,62 млрд сумов, Мухайё Закировой (19,1%) — 1,5 млрд сумов. Из этих сумм они должны выплатить налог на дивиденды в размере 5%.
Отметим, что «Трест-12» ранее также выплачивал 6,34 млрд сумов дивидендов в рамках распределения прибыли за 2018 год. Тогда среди акционеров был указан Батыр Закиров (14,1%), который тогда работал на должности первого заместителя министра строительства.
«Трест-12» и госзакупки
В апреле «Газета.uz» рассказывала, что «Трест-12» получает крупные государственные заказы без тендера (1, 2). В конце мая директор Агентства по противодействию коррупции Акмал Бурханов подтвердил наличие конфликта интересов в проектах компании. По его словам, трест реализует проекты на 5 трлн сумов.
Глава Минстроя Батыр Закиров подтверждал, что в «Тресте-12» работают его близкие родственники, но подчеркивал, что компанию выбирают за её имидж и более чем 40-летнюю историю. Решения о присвоении проектов без тендера принимают правительство и президент, и они не зависят от него или его семьи, заявлял министр.
«У меня есть своя работа. „Трест-12“ никак со мной не связан… Мне ни жарко, ни холодно, когда государственная доля составляет 51%», — отмечал Батыр Закиров.