Тўлдириш: Қашқадарё вилояти ҳокимлиги матбуот хизмати янги автомобиллар «Меҳр дафтари» жамғармасидан харид қилинмагани ҳақида хабар берди. Техник хатолик юз берди, унинг сабаблари аниқланмоқда, дейилади ҳокимлик хабарида. «Газета.uz» вазиятни кузатишда давом этмоқда.
Ўзбекистон давлат органлари автопаркни янгилаб, электр ва гибрид автомобилларга ўтишни бошлади.
Электр ва гибрид транспорт воситаларини харид қилишда вазирликлар, идоралар, ҳокимликлар ва давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган корхоналарни қўллаб-қувватлаш президентнинг 2022 йил 19 декабрдаги (ПҚ-443) қарори билан белгиланди. Белгиланган вазифаларга мувофиқ, 2023−2025 йилларда умумий қиймати 1 триллион 320 миллион сўмлик 3863 дона гибрид ва электромобиль харид қилиш режалаштирилган. Автотранспорт паркини янгилаш билан «яшил» технологияларни кенг жорий этиш ва атмосферага зарарли газлар чиқаришни камайтириш мақсад қилинган.
Гибрид ва электромобилларни харид қилиш учун бюджетдан ташқари жамғарма маблағларидан фойдаланишга рухсат этилади. Харид қилиш транспорт воситаларининг максимал нархига қўйилган чекловларга, шунингдек, уларни янгиларига алмаштириш муддатига қўйиладиган талабларга мувофиқ амалга оширилиши керак.
«Газета.uz» давлат харидлари порталини ўрганиб чиқиб, бир қатор ҳокимликлар етим ва ота-она қарамоғисиз қолган болаларни қўллаб-қувватлашга йўналтирилган «Меҳр дафтари» жамғармаси маблағларини янги автомашиналар сотиб олишга сарфлаётганини аниқлади.
«Меҳр дафтари» жамғармалари 2021 йилда мамлакатда етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни тарбиялашнинг янги тизимини жорий эта бошлаган ва меҳрибонлик уйлари Миллий гвардияга бириктирилган пайтда вилоят ҳокимиятлари ҳузурида ташкил этилган. Бу фонд ҳомийлик хайриялари ва алкоголли маҳсулотларнинг (пиво ва табиий винодан ташқари) улгуржи савдоси билан шуғулланувчи корхоналарнинг соф фойдасидан 3 фоиз ажратмалар ҳисобидан молиялаштирилади.
Жамғарма маблағлари етим ва ота-она қарамоғисиз қолган болаларнинг муаммоларини ҳал этиш, иқтидорли болаларни қўллаб-қувватлаш, уларни ҳаётга тайёрлаш, ўқишини ташкил этиш, касб-ҳунарга йўналтириш ва бандлигини таъминлаш, коммунал тўловлар бўйича қарзларини қоплаш ва бошқа мақсадларга йўналтирилади.
Айнан «Меҳр дафтари» жамғармалари (юридик шахс ташкил этмасдан тузилган, васийлик кенгашларига ҳокимлар раҳбарлик қилади) ҳокимликларнинг бир қатор давлат харидларида янги автомобиллар харидорлари сифатида кўрсатилган.
Масалан, Қашқадарё вилояти ҳокимлигининг «Меҳр дафтари» жамғармаси номидан тўртта «гибрид» BYD Song Plus сотиб олиш бўйича 1 миллиард 780 миллион сўмлик келишувлар амалга оширилмоқда (1, 2, 3, 4). Ўтган йилнинг 9 июнь куни ушбу жамғарма томонидан ҳам 450 миллион сўмга Chevrolet Equinox (start-stop тизими билан жиҳозланган гибрид) сотиб олиш учун ариза берилган бўлиб, у ҳали ижро босқичида (автомобиль ҳозирда чегирмада).
Айни пайтда вилоят ҳокимлиги автопаркида 30 дан ортиқ хизмат автомашиналари мавжуд. Шу билан бирга, вилоят ҳокимлигининг 1 миллиард 980 миллион сўм қарзи бор.
Шунингдек, Жиззах вилояти ҳокимлигининг «Меҳр дафтари» жамғармаси ҳисобидан 768,3 миллион сўмга иккита BYD Song Plus DM-i (гибрид) ва 444,5 миллион сўмга яна бир ана шундай автомашина харид қилинмоқда.
Шу билан бирга, Бухоро шаҳри ҳокимлиги «Меҳр дафтари» жамғармасидан 412 миллион сўмга электромобиль харид қилинмоқда. Автомобиль модели кўрсатилмаган, аммо спецификациядаги қувват захирасига асосланиб (520 км) бу BYD Song Plus EV Champion бўлиши мумкин.
2023 йил 6 июнь куни Сурхондарё вилоятининг «Меҳр дафтари» жамғармасидан 156,3 миллион сўмга Chevrolet Gentra («гибрид» ёки электромобиль эмас) сотиб олиниши режалаштирилган эди. Бунинг асоси вилоят собиқ ҳокими Тўра Боболовнинг фармойишида келтирилган бўлиб, унда маҳаллий бюджет захира жамғармасидан иккита Captiva’ни таъмирлаш ва Gentra русумли автомашиналарни харид қилиш учун 237,1 миллион сўм ажратилиши кўрсатилган.
Бошқа давлат идоралари учун электромобиллар
2023 йил сентябрь ойида Бош прокуратура томонидан 2,67 миллиард сўмга олтита BYD Song Plus DM-i гибрид автомобили (ҳар бири 444,5 миллион сўмдан) харид қилинди.
Шунингдек, август ойида Бош прокуратура томонидан 419 миллион сўмга Chevrolet Malibu 2, шунингдек, 378,2 миллион сўмга учта Chevrolet Lacetti L-Comfort Plus (ички ёнув двигателли автомобиллар) харид қилинган.
Бундан ташқари, «Trade-In» дастури доирасида бошқарма томонидан эски автомобиллар янгилари билан янгиланди. 2022 йилда ишлаб чиқарилган Chevrolet Equinox автомобили Equinox AT 3LT автомобилига 208,5 миллион сўм қўшимча тўлов билан, 2018 йилда чиқарилган Lacetti эса Lacetti L-Style автомобилига алмаштирилди.
2023 йил охирида ташкил этилган маҳаллалар уюшмаси 819,4 миллион сўмга иккита BYD Song Plus DM-i Champion ва 603,18 миллион сўмга премиум BYD Han электромобилини сотиб олди.
«Маҳалла» уюшмаси Самарқанд вилояти ҳокимлиги BYD Song Plus DM-i ни 367,7 миллион сўмга харид қилмоқда.
7 март куни ҳукумат ҳузуридаги Энергетика бозорини ривожлантириш ва тартибга солиш агентлиги томонидан 504 миллион сўмга тўлиқ қувват билан 715 км масофа босиб ўтувчи BYD Han Flagship автомобили харид қилинди.
Фармацевтика бозорини ривожлантириш агентлиги томонидан 632,6 миллион сўмга иккита BYD Chazor DM-i харид қилинмоқда.
Бандлик ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Жамоат ишлари жамғармаси томонидан 444,5 миллион сўмга BYD Song Plus DM-i (AWD) харид қилинмоқда. Жамғарманинг BYD Song Plus DM-i компаниясини 444,4 миллион сўмга сотиб олиш бўйича яна бир аризаси бекор қилинмоқда.
«Навоий вилояти ҳудудий автомобиль йўллари мижозларга хизмат кўрсатиш» давлат муассасаси томонидан 314,33 миллион сўмга BYD Chazor DM-i харид қилинди.
Урганч давлат университети 564,5 миллион сўмга BYD Han’ни сотиб олмоқчи.
Халқ депутатлари Тошкент вилояти Кенгаши сайловини ўтказувчи сайлов комиссияси томонидан қарийб 900 миллион сўмга иккита электромобиль (моделлари кўрсатилмаган) харид қилиш учун ариза топширилди.
Божхона қўмитаси ҳузуридаги «Божхона-сервис» давлат муассасаси томонидан 4,7 миллиард сўмга 15 та BYD Chazor DM-i автомобили ва 889 миллион сўмга 2 та BYD Song Plus DM-i русумли автомашиналар харид қилиш режалаштирилгани ҳақида «Инспектор» Telegram канали хабар берди.
Бошқа машиналар
Апрель ойи бошида Ўзбекистон Либерал-демократик партияси депутатлари Нодир Абдувалиев ва Сардор Ғиёсов вазирлик ва идораларни тежамкорликка чақирган эди. Бу янги машиналар хариди ҳақидаги хабарлар фонида юз берди.
Масалан, улар Бандлик вазирлиги ҳузуридаги Жамоат ишлари жамғармаси томонидан 444 миллион сўмга BYD Song Plus, Энергетика бозорини ривожлантириш ва тартибга солиш агентлиги BYD Han томонидан 504 миллион сўмга (юқорида муҳокама қилинган), Олий судга эса 1,5 млрд сўмга (лот олиб ташланди) Toyota Land Cruiser 300 йўлтанламас автомобили харид қилинганини кўрсатиб ўтди.
Қурилиш ва эксплуатация сув хўжалиги ташкилотларига лизинг асосида мелиоратив техника, машина ва бошқа механизациялаш воситаларини етказиб бериш билан шуғулланувчи «Ўзмелиомашлизинг» давлат унитар корхонаси томонидан 408,4 миллион сўмлик Equinox AT 1 LT FWD харид қилиш учун ариза топширилди.
Жанубий Мирзачўл магистраль каналлари раҳбарияти томонидан Haval Xiaolong кроссоверини сотиб олиш учун 349,1 миллион сўмга ариза берилди.
ЎзЛиДеП депутатлари мақолада 2023 йил якуни бўйича Ўзбекистоннинг жамланма бюджет тақчиллиги 59 триллион сўмни ёки ялпи ички маҳсулотга нисбатан 5,5 фоизни (даромадлар — 321 триллион сўм, харажатлар — 380 триллион сўм) ташкил этганини таъкидладилар. Жорий йилнинг биринчи чорагида давлат бюджети тақчиллиги рекорд даражадаги 19,8 триллион сўмга етди.
Куни кеча Самарқанд вилояти прокуратураси томонидан 445 миллион сўмга 22 дона iPhone 14 Pro Max телефонлари харид қилингани хабар қилинган эди. Шу билан бирга, бошқарманинг 10,5 миллиард сўм қарзи ҳам бор. Флагман смартфонларни тиббиёт муассасалари ва бошқа давлат идоралари ҳам сотиб олади.
Эслатиб ўтамиз, 1 апрелдан бошлаб бола туғилиши учун бир марталик нафақа барча аёлларга фақат биринчи фарзанди туғилганда берилади. Иккинчи фарзанддан бошлаб, агар она ижтимоий ҳимоянинг ягона реестрига киритилган бўлса, нафақа тўланади, лекин учинчи ва ундан кейинги болалар учун нафақалар энди берилмайди.
«Газета.uz» хабар чиқишидан аввал Иқтисодиёт ва молия вазирлигига бу ҳақда маълум қилди, бироқ ҳозирча изоҳ олгани йўқ.

Дополнение: В пресс-службе хокимиятов Кашкадарьинской, Бухарской и Сурхандарьинской областей сообщили, что новые автомобили не закупались из средств фонда «Мехр дафтари». Произошла техническая ошибка, причина которой выясняется, заявили в хокимияте. Текст в данном материале обновлён. Позже Министерство экономики и финансов, которое отвечает за портал госзакупок, исправило технические ошибки.
Государственные органы Узбекистана начали обновлять свой автомобильный парк и переходить на электромобили и гибридные автомобили.
Поддержка министерств, ведомств, хокимиятов и предприятий с долей государства 50% и более в приобретении электромобилей и гибридных автомобилей была определена постановлением президента от 19 декабря 2022 года (ПП-443). Согласно целевым показателям, в 2023—2025 годах планируется закупить 3863 гибридных и электромобиля на сумму 1,32 трлн сумов. Цели обновления автопарка — широкое внедрение «зелёных» технологий и уменьшение выбросов вредных газов в атмосферу.
Для приобретения гибридных и электромобилей разрешено использовать внебюджетный фонд. Закупки должны проводиться в соответствии с ограничениями по максимальной цене автотранспортных средств, а также требований к периоду их замены на новые.
«Газета.uz» изучила портал государственных закупок и обратила внимание, что в лотах на портале госзакупок в качестве источников средств для покупки автомобилей у ряда хокимиятов указан фонд «Мехр дафтари» («Тетрадь доброты») по поддержке детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей. В хокимиятах заявили, что это недоработка портала, и средства выделяются из свободных остатков местного бюджета или резервного фонда.
Хокимият Кашкадарьинской области приобрёл четырёх «гибрида» BYD Song Plus за 1,78 млрд сумов (1, 2, 3, 4). 9 июня прошлого года была также оставлена заявка на покупку Сhevrolet Equinox (оснащён гибридной системой start-stop) за 450 млн сумов, которая до сих пор находится в процессе исполнения (сейчас автомобиль продаётся со скидкой). В автопарке областного хокимията насчитывается более 30 служебных автомобилей. У областной администрации имеется задолженность в 1,98 млрд сумов.
Хокимият Джизакской области закупил два BYD Song Plus DM-i («гибрид») за 768,3 млн сумов и ещё один такой же автомобиль за 444,5 млн сумов.
Город Бухара покупает электромобиль за 412 млн сумов. Модель не указана, но по запасу хода в спецификациях — 520 км — можно предположить, что речь о BYD Song Plus EV Champion.
Хокимият Сурхандарьинской области приобрёл Chevrolet Gentra за 156,3 млн сумов. В распоряжении бывшего хокима области Туры Боболова говорилось о выделении 237,1 млн сумов из резервного фонда местного бюджета на ремонт двух Captiva и покупку Gentra.
В сентябре 2023 года Генеральная прокуратура за 2,67 млрд сумов приобрела шесть гибридных автомобилей BYD Song Plus DM-i (по 444,5 млн сумов каждый).
В августе Генпрокуратура также приобрела Chevrolet Malibu 2 за 419 млн сумов, а также три Chevrolet Lacetti L-Comfort Plus за 378,2 млн сумов. Кроме того, в рамках программы Trade-In ведомство обновило старые автомобили на новые. Chevrolet Equinox 2022 года производства заменён на Equinox AT 3LT с доплатой 208,5 млн сумов, а Lacetti 2018 года — на Lacetti L-Style.
Ассоциация махаллей, созданная в конце 2023 года, покупает два BYD Song Plus DM-i Champion за 819,4 млн сумов и премиальный электромобиль BYD Han за 603,18 млн сумов.
Самаркандское областное управление Ассоциации махаллей покупает BYD Song Plus DM-i за 367,7 млн сумов.
Агентство по развитию и регулированию рынка энергетики при правительстве 7 марта приобрело BYD Han Flagship 715 km за 504 млн сумов.
Агентство по развитию фармацевтического рынка приобретает два BYD Chazor DM-i за 632,6 млн сумов.
Фонд общественных работ при Министерстве занятости и сокращения бедности покупает BYD Song Plus DM-i (AWD) за 444,5 млн сумов. Другая заявка фонда о приобретении BYD Song Plus DM-i за 444,4 млн сумов находится в процессе отмены.
Госучреждение «Служба заказчика региональных дорог Навоийской области» приобрело BYD Chazor DM-i за 314,33 млн сумов.
Ургенчский государственный университет намерен приобрести BYD Han за 564,5 млн сумов.
Избирательная комиссия по выборам кенгаша народных депутатов Ташкенткий область оставила заявку на покупку двух электромобилей (модели не указаны) почти за 900 млн сумов.
Telegram-канал «Ревизор» сообщил, что госучреждение «Божхона-сервис» при Таможенном комитете планирует потратить 4,7 млрд сумов на покупку 15 автомобилей BYD Chazor DM-i 889 млн сумов и 2 автомобилей BYD Song Plus DM-i за 889 млн сумов.
Другие автомобили
В начале апреля депутаты Либерально-демократической партии Узбекистана Нодир Абдувалиев и Сардор Гиёсов призвали министерства и ведомства к экономности. Это прозвучало на фоне сообщений о закупках новых автомобилей.
В качестве примеров они указали на «приобретение Фондом общественных работ при Минзанятости BYD Song Plus за 444 млн сумов, Агентством по развитию и регулированию рынка энергетики BYD Han за 504 млн сумов (об этом говорится выше), а также внедорожника Toyota Land Cruiser 300 Верховным судом за 1,5 млрд сумов (лот был удалён).
ГУП «Узмелиомашлизинг», которое занимается передачей мелиоративной техники, машин и других средств механизации в лизинг строительным и эксплуатационным водохозяйственным организациям, оставило заявку на покупку Equinox AT 1 LT FWD за 408,4 млн сумов.
Управление Южно-Мирзачульскими магистральными каналами оставило заявку на покупку кроссовера Haval Xiaolong за 349,1 млн сумов.
Депутаты УзЛиДеП в упомянутой статье отмечали, что по итогам 2023 года дефицит консолидированного бюджета Узбекистана составил 59 трлн сумов, или 5,5% ВВП (доходы — 321 трлн сумов, расходы — 380 трлн сумов). В первом квартале текущего года дефицит госбюджета достиг рекордных 19,8 трлн сумов.
На днях сообщалось, что прокуратура Самаркандской области приобрела 22 телефона iPhone 14 Pro Max на 445 млн сумов. При этом ведомство имело задолженность на 10,5 млрд сумов. Флагманские смартфоны закупают также другие госорганы. В пресс-службах некоторых из них сообщили, что телефоны необходимы для подготовки качественного контента о деятельности госорганов.