Жиноят ишлари бўйича Андижон шаҳар судида 31 июль куни Андижон вилояти ҳокимияти яқинидаги йўлни тўсиб қўйган фуқаролар (15 аёл ва 2 эркак) иши бўйича суд мажлиси бўлиб ўтди. Мазкур ҳолат акс этган видеоёзув ижтимоий тармоқларда тарқалган эди.
Вилоят Ички ишлар бошқармаси маълумотларига кўра, шанба куни фуқаролар ҳоким Шуҳрат Абдураҳмоновнинг қабулига келишган, бироқ қабул жадвалига ўзгартишлар киритилгани сабабли улар ҳокимнинг биринчи ўринбосари Отабек Турсунов қабулига юборилган. Вилоят ҳокимлиги матбуот хизматининг қайд этишича, 29 июль куни ҳокимлигининг барча расмий саҳифалари ҳамда бошқа ОАВлар орқали жадвалга ўзгартишлар киритилгани тўғрисида хабар берилган.
Ҳокимлик ходимлари томонидан тушунтириш ишлари олиб борилганига қарамасдан, фуқаролар вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари қабулига киришдан бош тортган ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларининг қонуний талабларига бўйсунмасдан, ҳокимият биноси яқинидаги автомобиль йўлини тўсиб қўйишган.
Мазкур ҳолат юзасидан Андижон ИИО ФМБ томонидан терговга қадар текширув ўтказилиб, йиғилган материаллар жиноят ишлари бўйича шаҳар судига топширилган.
Суд қарори билан барча фуқаролар Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183 (майда безорилик), 194-модда 1-қисми (милиция ходимининг қонуний талабларини бажармаслик) ва 201-модда 1-қисми (йиғилишлар, митинглар, кўча юришлари ёки намойишлар уюштириш, ўтказиш тартибини бузиш) бўйича айбдор деб топилиб, 11 киши 8−15 суткага қамоққа олинди, қолганлар БҲМнинг 7 баравари (1 млн 715 минг сўм) миқдорида жаримага тортилди.
Июль ойи бошида Қашқадарё вилояти Чироқчи туманидаги «Айритом» қишлоғида яшовчи фуқаролар июнь ойида электр таъминотидаги муаммоларга эътиборни жалб қилиш учун Тошкент-Қарши темир йўлини тўсиб қўйгани учун 15 суткага қамалган эди.

В Андижанском городском суде по уголовным делам состоялось судебное заседание по делу группы граждан (15 женщин и 2 мужчин), которые в 31 июля перекрывали дорогу возле здания хокимията Андижанской области. Соответствующее видео было распространено в социальных сетях.
По данным областного Управления внутренних дел, в субботу граждане прибыли на приём к хокиму Шухрату Абдурахманову, но из-за изменения графика приёма они были перенаправлены к первому заместителю хокима Отабеку Турсунову. При этом в пресс-службе областного хокимията отметили, что 29 июля во всех информационных ресурсах администрации региона было объявлено о вносимых в расписание изменениях.
Несмотря на разъяснения сотрудников хокимията граждане отказались заходить на приём к первому замглавы области, нарушили правила поведения в общественных местах и не подчинились законным требованиям правоохранительных органов, перекрыли проезжую часть автомобильной дороги возле здания хокимията, говорится в заявлении УВД.
По данному факту УКД ОВД Андижана провело доследственную проверку, результаты которой и другие собранные материалы были переданы в городской суд по уголовным делам.
Решением суда все граждане были признаны виновными по статье 183 (мелкое хулиганство), части 1 статьи 194 (невыполнение законных требований работника милиции) и части 1 статьи 201 (нарушение порядка организации, проведения собраний, митингов, уличных шествий или демонстраций) Кодекса об административной ответственности — 11 человек арестованы на 8−15 суток, остальным назначен штраф в размере 7 БРВ (1 млн 715 тысяч сумов).
В начале июля девять жителей села «Айритом» в Чиракчинском районе Кашкадарьи, которые в июне перекрывали железную дорогу Ташкент-Карши, чтобы привлечь внимание к проблемам с энергоснабжением, были арестованы на 15 суток.