O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-yanvar kuni raqamli texnologiyalardan foydalangan holda sodir etilgan jinoyatlarning yangi turlari uchun javobgarlik to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Qonunchilik palatasi 19-sentabrda qonunni qabul qilgan, Senat esa 24-noyabrda ma’qullagan.
Senatning noyabrdagi majlisida ta’kidlanganidek, mobil qurilmalar hamda ijtimoiy tarmoq va messenjerlardagi akkaunt yoki kanallarga zararli dastur yuborish yo‘li bilan bloklab (to‘sib) qo‘yish, ma’lumotlarini o‘chirib yuborish, o‘zgartirish yoki olib qo‘yish bilan qo‘rqitib shaxslardan pul yoki boshqa moddiy manfaatdorlik talab qilish holatlari kuzatilmoqda.
Shuningdek, maxsus dasturlar yordamida shaxslarning fotosurati, ovozi va boshqa biometrik ma’lumotlarini soxtalashtirish holatlari ham uchramoqda, deyilgandi Senat yig‘ilishida.
Shu sabablarga ko‘ra Jinoyat kodeksining “tovlamachilik” tushunchasiga (165-modda) o‘zgartirishlar kiritilib, jabrlanuvchini obro‘sizlantiradigan ma’lumotlar bilan bog‘liq jinoyat uchun javobgarlik belgilandi.
165-modda birinchi qismining dispozitsiyasi yangi tahrirda quyidagicha bayon etiladi:
“Tovlamachilik, ya’ni jabrlanuvchi yoki uning yaqin kishilariga zo‘rlik ishlatish, mulkka shikast yetkazish yoki uni nobud qilish yoxud jabrlanuvchining axborot resursini yo‘q qilish, o‘zgartirish, olib qo‘yish yoki to‘sib qo‘yish yoxud uni sharmanda qiladigan uydirmalar tarqatish bilan qo‘rqitish, jabrlanuvchi uchun sir saqlanishi lozim bo‘lgan ma’lumotlarni oshkor qilish bilan qo‘rqitib o‘zgadan mulkni yoki mulkiy huquqni topshirishni, mulkiy manfaatlar berishni yoxud mulkiy yo‘sindagi harakatlar sodir etishni talab qilish yoxud jabrlanuvchini o‘z mulki yoki mulkka bo‘lgan huquqini berishga majbur qiladigan sharoitga solib qo‘yish”.
Eslatib o‘tamiz, ushbu moddada 3 yildan 5 yilgacha ozodlikni cheklash yoki 3 yildan 5 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish tarzidagi jazo nazarda tutilgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 января подписал закон о введение ответственности за новые виды преступлений, совершаемые с использованием цифровых технологий. Законодательная палата приняла закон 19 сентября, а Сенат одобрил его 24 ноября.
На ноябрьском заседании Сената отмечалось, что участились случаи блокировки аккаунтов или каналов на мобильных устройствах, а также в соцсетях и мессенджерах путём отправки вредоносных программ, угрозы удаления, изменения или изъятия данных и требования денег или другой материальной выгоды.
Встречаются также случаи подделки фотографий, голосов и других биометрических данных лиц с помощью специальных программ, говорилось в выступлениях в Сенате. По этим причинам были внесены изменение в понятие вымогательства в Уголовном кодексе (статья 165) и установлена ответственность за преступление, связанное со сведениями, порочащими потерпевшего.
В новой редакции диспозиция части 1 статьи 165 излагается в следующей редакции:
«Вымогательство, то есть требование передачи чужого имущества или права на чужое имущество, предоставления имущественных выгод либо совершения действий имущественного характера под угрозой применения насилия над личностью потерпевшего или близких ему лиц, повреждения или уничтожения имущества, либо уничтожения, изменения, завладения или блокировки информационных ресурсов потерпевшего или оглашения сведений, которые они желают сохранить в тайне, распространения сведений, порочащих потерпевшего, либо путём создания обстановки, вынуждающей потерпевшего передать имущество или право на имущество».
Напомним, эта статья предусматривает наказание в виде ограничения свободы от 3 до 5 лет либо лишения свободы от 3 до 5 лет.
Законом также вводится ответственность за нарушение законодательства в сфере оборота криптоактивов и незаконную деятельность по майнингу.