Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tovar-xomashyo birjasida Ai-80 rusumli benzinni xarid qilishning kunlik limitini pasaytirdi. Bu bo‘yicha qo‘mita 21-noyabr kuni tegishli qarorni qabul qildi, deya xabar berdi Spot.
22-noyabrdan Buxoro neftni qayta ishlash zavodi tomonidan ishlab chiqarilgan Ai-80 benzinini birjada xarid qilishning kunlik limiti 10 tonnadan 4 tonnagacha pasaytirildi. Raqobat qo‘mitasi limitni pasaytirish to‘g‘risidagi qaror o‘tkazilgan tahlillar va kelib tushgan murojaatlar asosida qabul qilinganini qayd etgan.
Biroq, boshqa ishlab chiqaruvchilar, jumladan Seg Tasco (Saneg sho‘ba korxonasi), Natural gas-stream hamda New silk road oil and gas kabilar uchun istisno tarzida Ai-80 benzinining kunlik xarid limiti 10 tonna bo‘lib qoladi.
2023-yilning avgust oyida qo‘mita Ai-80 rusumli benzinni xarid qilishning kunlik limitini 5 tonna miqdorida belgilagandi. Biroq, 17-oktabr kuni limitni ikki barobarga — 10 tonnagacha oshirdi. Shuningdek, bu import narxlarining ichki bozorga ta’sirini yumshatish bilan izohlandi. Bunga javoban yoqilg‘i quyish shoxobchalari vakillari AI-80 rusumli benzinini xarid qilish bo‘yicha kunlik limitni 10 tonnadan 4 tonnaga kamaytirishni so‘ragandi.
Belgilangan limit yoqilg‘i quyish shoxobchalarining bir qismini yopishga olib kelgan, birjadan benzin sotib olishga muvaffaq bo‘lgan boshqa AYOQSHlarda esa qatorasiga navbatlar paydo bo‘lgan. Undan keyin qo‘mita Ai-80 benzinining ulgurji savdosi bilan bog‘liq vaziyat yuzasidan tushuntirish berdi.
Shuningdek, tovar-xom ashyo birjasidagi brokerlar ham Ai-80 rusumli benzinni xarid qilishdagi cheklovlar xaridorlar sonining qisqarishiga olib kelganini ma’lum qildi.
Bundan tashqari, Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasi tomonidan kiritilgan cheklovlarni narxlar manipulyatsiyasiga qarshi kurashish bilan izohlab, benzin defitsiti yo‘qligini ta’kidlagandi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей снизил суточный лимит на покупку бензина Аи-80 на товарно-сырьевой бирже. Об этом сообщил Spot со ссылкой на решение ведомства от 21 ноября.
С 22 ноября максимальный объем закупки топлива этой марки, производимого Бухарским нефтеперерабатывающим заводом, для одного покупателя снижается с 10 до 4 тонн. Решение по снижению лимита было принято исходя из проведённого анализа и поступивших обращений, отмечает комитет.
При этом для компаний Seg Tasco («дочка» Saneg), Natural Gas-Stream, New Silk Road Oil and Gas и других производителей топлива сделали исключение, по которому они смогут продолжить продавать до 10 тонн бензина Аи-80 одному покупателю, отмечает издание.
Комитет поручил обеспечить продажу не менее 80% бензина в рамках лотов по 1 тонне (остальные по 55 и 60 тонн).
Напомним, в Антимонопольный комитет в августе установил суточный лимит на покупку бензина Аи-80 в объёме 5 тонн. Эти меры и увеличение предложения привели к 10-процентному снижению и к некоторой стабилизации цен на бензин на биржевых торгах в конце сентября и первой половине октября.
Однако уже 17 октября ведомство подняло максимальный объём покупки до 10 тонн, объяснив это смягчением влияния импортных цен на внутренний рынок.
В ответ представители заправок просили снизить дневной лимит до 4 тонн, объясняя это тем, что нехватка топлива вынудила часть заправок закрыться, а у других скопились многокилометровые очереди. Брокеры на товарно-сырьевой бирже также указали, что эти меры привели к сокращению количества покупателей.
При высоком лимите крупные компании закупают весь объём, из-за чего маленькие АЗС, которые не имеют транспорта для перевозки больших объёмов топлива и хранилищ, сталкиваются с нехваткой бензина или вынуждены покупать его у других поставщиков, что влияет на цену.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов объяснил введённые ограничения со стороны Комитета по конкуренции борьбой с манипуляцией ценами, подчеркнув, что дефицита бензина нет.