Биржада Аи-80 бензинини сотиш лимитининг 5 тоннадан 10 тоннага оширилиши харидорлар сонини камайтирди. Бу ҳақда Spot ҳар куни товар биржаси савдоларида иштирок этувчи брокерларга таяниб хабар берди.
Эслатиб ўтамиз, Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси август ойида Аи-80 бензинини харид қилишнинг кунлик лимитини 5 тонна миқдорида белгилаган эди. Бироқ 17 октябрда қўмита «импорт нархларининг ички бозорга таъсирини юмшатиш» учун лимитни икки мартага оширди.
Қўмита биржада кунлик бензин етказиб бериш таклифи 14 фоизга — августдаги 2800 тоннадан октябрда 3200 тоннагача ошганини маълум қилди. Бироқ Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи томонидан октябрь ойида етказиб берилган бензин ҳажмини сентябрь ойидаги ойлик кўрсаткич билан солиштирадиган бўлсак, етказиб бериш деярли чорак баробарга — 71,48 минг тоннадан 54,39 минг тоннага қисқаргани маълум бўлади, деб ёзади Spot.
Нашр аввалроқ бозор иштирокчиларининг президент қабулхонасига Аи-80 бензинини харид қилиш бўйича кунлик лимитни 10 тоннадан 4 тоннагача камайтиришни сўраган хатини келтириб ўтган эди. Ёқилғи қуйиш шохобчалари вакиллари Ўзбекистонда ушбу маркадаги бензиннинг кунлик ишлаб чиқарилиши ўртача 150−170 тоннани ташкил этиши, биржа савдоларида эса 30−34 та хусусий ёқилғи қуйиш шохобчалари иштирок этишини маълум қилди. Лимитнинг оширилиши натижасида биржадаги бензин харидорлари сони икки баробарга — 15 тагача ёқилғи қуйиш шохобчасига қисқарган.
Иштирокчиларнинг сўзларига кўра, айрим ёқилғи қуйиш шохобчалари аллақачон бензин тақчиллиги туфайли ўз фаолиятини тўхтатишга мажбур бўлган, ёқилғи сотиб олган бошқаларида эса автомобилларда километрлаб навбатлар пайдо бўлган.
Уч нафар брокер Spot`га янги жорий этилган 10 тонналик бензин сотиш лимити «харидорлар сонини сезиларли даражада чеклаганини» тасдиқлади.
Хусусан, Grand Broker Trade брокерлик компанияси вакили Малик Сахатқурбоновнинг айтишича, алоҳида лотлар бўйича талаб таклифдан 4−5 баравар кўп. У мавжуд бензин ҳажмини барча иштирокчилар ўртасида оқилона тақсимлашни таклиф қилди, акс ҳолда бу ажиотажга олиб келади.
Унинг сўзларига кўра, лимитнинг кўтарилиши ёқилғи бозоридаги вазиятни янада ёмонлаштирган. Савдодан сўнг иштирокчилар бензин олиш бўйича ўз шартномаларини биржада сотиб ололмаган бошқа ўйинчиларга қайта сотишлари мумкин.
Power Broker компаниясидан бошқа бир брокер Максим Федосьиннинг айтишича, товар-хом ашё биржаси, шунингдек, 10 тонна Аи-80 бензинига 68,94 млн сўм нарх чегарасини белгилаган. Буни Рақобатни ривожлантириш қўмитасининг ўзи ҳам билвосита тасдиқлаб, 2000 та ёқилғи қуйиш шохобчаларининг 99 фоизида Аи-80 бензини литри 6800 сўмгача бўлган нархларда сотилаётганини таъкидлади, дейилади нашр.
Бензин нархининг чекланиши савдо иштирокчиларининг биржадаги нархнинг юқори чегарасига мос келадиган бир хил нархни белгилашга мажбур бўлишига олиб келади, бу эса бозор тамойилини бузиб, товарни унга кўпроқ тўлашга тайёр бўлганлар томонидан олиб келади, деб ёзмоқда Spot.
«Максимал тушуниш учун имкон қадар тезроқ кетма-кет иккита сичқончани босинг. Энди тасаввур қилинг-а, мана шу икки сичқончани босиш орасида бутун мамлакат бўйлаб электрон айирбошлаш тизимига бензин сотиб олиш учун бир неча минг аризалар бир хил нархда топширилади, чунки нархни бир тийинга ҳам ошириб бўлмайди. Минглаб мурожаатлар орасида қайси аризалар биринчи бўлиб тушгани ва бугунги кунда кимга умуман бензин ололмаслигини қандай аниқлаш мумкин?» — деб сўрайди брокер.
«Ўзбекнефтгаз» компанияси матбуот котиби Мўмин Ибодов 20 октябрь куни куннинг иккинчи ярмидан бошлаб айрим АЁҚШларда кузатилган АИ-80 бензини тақчиллиги масаласи кечга бориб бартараф этилади ва АЁҚШларда бензин аввалгидек тартибда сотувга чиқарилишини маълум қилди.

Повышение лимита закупки бензина Аи-80 на бирже с 5 до 10 тонн сократило число покупателей. Об этом сообщил Spot со ссылкой на брокеров, которые ежедневно принимают участие в торгах на товарно-сырьевой бирже.
Напомним, Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей в августе установил установил суточный лимит на покупку бензина АИ-80 в объёме 5 тонн. Однако 17 октября ведомство подняло лимит в два раза для «смягчения влияния импортных цен на внутренний рынок».
В комитете заявили, что ежедневное предложение бензина на бирже увеличилось на 14% — с 2800 тонн в августе до 3200 в октябре. Однако, если сравнить объем бензина, выставляемый Бухарским нефтеперерабатывающим заводом в октябре, с месячным показателем за сентябрь, то выяснится, что предложение уменьшилось почти на четверть — с 71,48 тысячи до 54,39 тысячи тонн, указал Spot.
Ранее издание приводило письмо участников рынка, которые просили снизить дневной лимит на покупку бензина Аи-80 с 10 до 4 тонн. Представители автозаправочных станций сообщили, что суточное производство бензина этой марки в Узбекистане составляет в среднем 150−170 тонн, а в биржевых торгах участвуют 30−34 частных АЗС. В результате повышения лимита число покупателей бензина на бирже сократилось вдвое — до 15 заправок.
По словам участников, часть АЗС уже вынужденно приостановила деятельность из-за нехватки бензина, а у других, которые приобрели топливо, скопились километровые очереди автомобилей.
Три разных брокера подтвердили Spot, что новый лимит на покупку бензина в 10 тонн «существенно ограничил число покупателей».
В частности, Малик Сахаткурбанов из брокерской компании Grand Broker Trade сообщил, что по отдельным лотам спрос превышает предложение в 4−5 раз. Он предложил более рационально распределять имеющийся объем бензина между всеми участниками торгов, иначе это приведёт к ажиотажу.
По его словам, повышение лимита лишь усугубило ситуацию на топливном рынке. После торгов есть вероятность перепродажи участниками своих договоров на получение бензина другим игрокам, которым не удалось приобрести его на бирже.
Другой брокер Максим Федосьин из Power Broker поделился, что на товарно-сырьевой бирже установлен также ценовой лимит в размере 68,94 млн сумов за 10 тонн бензина Аи-80. Это косвенно подтвердил и сам Комитет по развитию конкуренцию, указав, что на 99% из 2000 автозаправок бензин АИ-80 продаётся по ценам до 6800 сумов за литр, отмечает издание.
Ограничение цены на бензин приводит к тому, что участники торгов вынуждены выставлять одинаковую цену, соответствующую ценовому потолку на бирже, а это нарушает рыночный принцип, когда товар получает тот, кто готов заплатить за него больше, пишет Spot.
«Для максимального понимания сделайте мышкой два клика подряд как можно быстрее. Теперь представьте себе, что между этими двумя кликами мышки в электронную систему биржи по всей стране подаётся несколько тысяч заявок на покупку бензина по одной и той же цене, ведь завышать цену нельзя ни на тийин. Как определить среди тысяч заявок, какие из заявок были первыми, а кому сегодня бензин не достанется вообще?», — задаётся вопросом брокер.
Пресс-секретарь «Узбекнефтегаза» Мумин Ибодов 20 октября сообщил, что со второй половины на некоторых заправках наблюдалась нехватка бензина Аи-80, а также заявил о решении проблемы к концу дня.