O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Toshkentda Yaponiya Xalqaro yoshlar palatasi prezidenti Masahiro Aso bilan uchrashdi. Bu haqda TIV rahbari o‘zining Telegram-kanalida xabar qildi.
“Palataning O‘zbekistonda filialini ochish tashabbusini olqishlaymiz”, — deb yozdi TIV rahbari.
“Bu xalqlarimizni bog‘lovchi yana bir muhim ko‘prik bo‘lib, qo‘shma loyihalarni birgalikda ro‘yobga chiqarish va, ayniqsa, yoshlarning ulkan salohiyatidan foydalanishda yangi imkoniyat bo‘lib xizmat qiladi”, — deya ta’kidladi Baxtiyor Saidov.
1949-yilda tashkil etilgan Yaponiya Xalqaro yoshlar palatasi 20 yoshdan 40 yoshgacha bo‘lgan yoshlarni birlashtirgan. Yaponiya Xalqaro yoshlar palatasi uch tamoyil — ta’lim, xizmat va do‘stlikka tayangan holda “yaxshiroq jamiyat yaratishga intiladi va ijtimoiy masalalarda faol ishlaydi”, deyiladi tashkilot saytida.
Palata ishida ishtirok etayotgan yoshlar turli bilim va boshqaruv tajribasiga ega bo‘lib, buning natijasida ular, jumladan, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlariga, deputatlikka saylanish uchun ariza topshirishlari mumkin.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провёл в Ташкенте встречу с президентом Международной молодёжной палаты Японии Масахиро Асо, сообщил глава МИДа в своём Telegram-канале.
«Приветствуем инициативу по открытию филиала палаты в Узбекистане», — написал глава внешнеполитического ведомства.
Это послужит «ещё одним важным мостом, соединяющим наши народы», и станет «новой возможностью для реализации совместных проектов, особенно с использованием огромного потенциала молодёжи», — отметил Бахтиёр Саидов.
Международная молодёжная палата Японии, созданная в 1949 году, объединяет молодых людей в возрасте от 20 до 40 лет. Основываясь на трёх принципах — обучение, служение и дружба, — она «стремится создать лучшее общество и активно работает над социальными вопросами», говорится на сайте организации.
Молодые люди, участвующие в работе палаты, получают разносторонние знания и управленческий опыт, вследствие чего могут претендовать в том числе на должности в правительстве и на избрание депутатами.
Являясь частью Международной молодёжной палаты (JCI), основанной в 1915 году в США, палата Японии сотрудничает с другими молодёжными палатами в разных странах и проводит международные мероприятия, включая студенческие обмены.