Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori Ulug‘bek Egamov raisligida Afg‘oniston Oziq-ovqat va dori-darmon milliy idorasi (AFDA) raisi doktor Abdul Bori Umar bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi, deb xabar qildi agentlik matbuot xizmati.
Suhbat chog‘ida O‘zbekistondagi farmatsevtik mahsulotlar ishlab chiqaruvchi korxonalarni Afg‘onistonning dori-darmon bo‘yicha davlat xaridlarida (tenderlarida) ishtirok etishi kabi takliflar bildirildi.
Bundan tashqari, Afg‘onistonda O‘zbekiston farmatsevtik mahsulotlari shourumini tashkil etish, O‘zbekiston farmatsevtik mahsulotlarini Afg‘onistonning tegishli idoralarida ro‘yxatdan o‘tkazish hamda ro‘yxatdan o‘tkazilish muddatlarini qisqartirish ham taklif qilindi.
Muzokaralar yakunlariga ko‘ra, takliflar ishlab chiqish va ma’lumot almashish uchun qo‘shma texnik ishchi guruh tuzish taklifi qo‘llab-quvvatlandi, uning tarkibini yaqin vaqt ichida tasdiqlash va taqdim etishga qaror qilindi, — deya qo‘shimcha qildi agentlik.

Директор агентства Улугбек Эгамов и председатель Национального управления по контролю за продуктами питания и лекарственными средствами Афганистана (AFDA) Абдул Бори Умар в формате видеоконференцсвязи обсудили вопросы двустороннего сотрудничества, сообщила пресс-служба Агентства по развитию фармацевтической отрасли.
Узбекская сторона внесла предложения об участии предприятий, производящих фармацевтическую продукцию в Узбекистане, в государственных закупках Афганистана на лекарственные средства.
Кроме того, Узбекистан также предложила создать шоу-рум фармацевтической продукции республики в Афганистане и ускорить процесс регистрации узбекистанских препаратов на афганском рынке.
«По итогам переговоров было поддержано предложение о формировании совместной технической рабочей группы по выработке предложений и обмене информации, решено в ближайшее время утвердить и представить её состав», — добавили в агентстве.