O‘zbekistonda davlat budjeti taqchilligi birinchi yarim yillikda 6,18 foizga yetdi. Bu Bosh vazir o‘rinbosari — iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorovning 4-avgust kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida qilgan chiqishida ma’lum bo‘ldi. Lekin hukumat a’zosi o‘z nutqida defitsit so‘zini ishlatmadi.
Gap faqat davlat budjeti haqida ketyapti. U davlat maqsadli jamg‘armalarining budjetlari, budjet tashkilotlarining budjetdan tashqari jamg‘armalari hamda Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi (suveren jamg‘arma) mablag‘larini ham o‘z ichiga oluvchi konsolidatsiyalashgan budjet tarkibiga kiradi. Vazir konsolidatsiyalashgan budjet to‘g‘risidagi ma’lumotlarni e’lon qilmadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 2023-yilning dastlabki olti oyida davlat budjeti daromadlari 100 trillion so‘mni tashkil etdi (76 trillion so‘mi Soliq qo‘mitasi, 24 trillion so‘mi Bojxona qo‘mitasi tomonidan ta’minlandi), bu o‘tgan yilning shu davridagi ko‘rsatkichdan (92,6 trln so‘m) atigi 8 foizga ko‘p.
budjet xarajatlari 129 trillion so‘mdan oshdi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan (103 trillion so‘m) 25,3 foizga ko‘p. Shundan 65 trillion so‘mi ijtimoiy sohaga yo‘naltirildi, dedi Jamshid Qo‘chqorov.
Shunday qilib, davlat budjeti xarajatlari daromadlardan 29 trillion so‘mga oshib ketdi. Mamlakat yalpi ichki mahsuloti ushbu davrda 469,9 trillion so‘mni tashkil etganini hisobga olsak, davlat budjeti taqchilligi (konsolidatsiyalashgan budjet emas) 6,18 foizga yetdi.
Ta’kidlash joizki, hukumat joriy yilgi Davlat budjetining daromadlari va xarajatlari o‘rtasidagi ijobiy farq 4,2 trillion so‘mga teng bo‘lishini prognoz qilgandi. Xususan, 2023-yilda daromadlar 232,1 trillion so‘m, xarajatlar 227,9 trillion so‘mni tashkil etishi kerak.
Defitsit davlat maqsadli jamg‘armalari xarajatlarining ularning daromadlaridan 28,9 trillion so‘mga oshib ketishi hisobiga yuzaga kelishi kutilgandi. Ammo bu ma’lumotlar ochiqlanmadi.
Konsolidatsiyalashgan budjet defitsiti (davlat budjeti + davlat maqsadli jamg‘armalari budjetlari, budjetdan tashqari jamg‘armalar va TTJ mablag‘lari) 32,5 trillion so‘m (yalpi ichki mahsulotga nisbatan 3 foiz atrofida) miqdorida prognoz qilingandi.
Davlat budjeti to‘g‘risidagi qonunga ko‘ra, O‘zbekiston davlat budjetini qo‘llab-quvvatlash uchun faqat 2 milliard dollar tashqi qarz jalb qilishi mumkin. Qonunchilik palatasi deputatlari budjetning ijrosi yuzasidan savol bermadi. Jamshid Qo‘chqorov defitsitni nimaning hisobidan qoplash rejalashtirilayotgani haqida ma’lumot bermadi.
Moliyachi Otabek Bakirov O‘zbekistonda oxirgi yillarda budjet intizomi butunlay izdan chiqib bo‘lgani, amalga oshirilgan xarajatlar ular ishlatib bo‘lingach, ya’ni postfaktum ma’qullanishi normaga aylanganini ta’kidladi. Eslatib o‘tamiz, deputat Doniyor G‘aniyev o‘tgan yili hukumat budjet defitsiti limitini oshirishni so‘raganida “Agar biz noyabrda qilib bo‘lingan xarajatlar uchun moliyalashtirishni tasdiqlaydigan bo‘lsak, bu parlamentni noqulay ahvolda qoldiradi”, deb ta’kidlagan edi.
Avval xabar berganimizdek, prezident qarori loyihasida 2023-yilda konsolidatsiyalashgan budjet taqchilligining maksimal hajmini yalpi ichki mahsulotga nisbatan 3 foizdan 5 foizga yoki 53,4 trillion so‘mgacha oshirish taklif etilgan. Agar hukumat xarajatlar chegarasidan yana o‘tib ketsa, bu davlat xarajatlarining 1,8 milliard dollarga oshishiga olib keladi.
Avvalroq Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov budjet taqchilligi haqida so‘ralganda, aniq miqdorni aytmagan, biroq bu limitdan “biroz yuqori” ekanini ta’kidlagan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu ko‘rsatkichning o‘sishi gaz importining ortishi bilan bog‘liq, vaholanki, birinchi olti oyda O‘zbekiston bor-yo‘g‘i 200 million dollarga gaz import qilgan (2,5 milliard dollar kamomaddan ancha kam).

Дефицит государственного бюджета Узбекистана по итогам первого полугодия достиг 6,18%. Об этом стало известно из выступления вице-премьера — министра экономики и финансов Джамшида Кучкарова перед Законодательной палатой Олий Мажлиса 4 августа. Он выступал с отчётом от имени правительства об исполнении госпрограммы по реализации пятилетней Стратегии развития Нового Узбекистана на за первое полугодие 2023 года.
Речь сейчас только про госбюджет. Он входит в состав консолидированного бюджета, который также включает в себя бюджеты государственных целевых фондов, внебюджетные фонды бюджетных организаций и средства Фонда реконструкции и развития (суверенный фонд). Министр данные про консолидированный бюджет не озвучил.
По его словам, за первые шесть месяцев 2023 года доходы госбюджета составили 100 трлн сумов (76 трлн сумов обеспечил Налоговый комитет, 24 трлн сумов — Таможенный комитет), что всего лишь на 8% больше, чем за аналогичный период прошлого года (92,6 трлн).
Расходы бюджета превысили 129 трлн сумов — на 25,3% больше прошлогоднего показателя (103 трлн). Из этой суммы 65 трлн сумов направлены на социальные расходы, сообщил Джамшид Кучкаров.
Таким образом, расходы госбюджета превысили доходы на 29 трлн сумов. Учитывая, что ВВП страны за этот период составил 469,9 трлн сумов, то дефицит госбюджета (не консолидированного бюджета) достиг 6,18%.
Стоит отметить, что правительство прогнозировало положительную разницу между доходами и расходами госбюджета по итогам этого года на 4,2 трлн сумов. В частности, доходы в 2023 году должны составить 232,1 трлн сумов, а расходы — 227,9 трлн сумов.
Дефицит ожидался за счёт превышения расходов государственных целевых фондов над их доходами над 28,9 трлн сумов. Но эти данные также не озвучены.
Дефицит консолидированного бюджета (госбюджет + бюджеты государственных целевых фондов, внебюджетные фонды и средства ФРРУ) прогнозировался на уровне 32,5 трлн сумов (в районе 3% к ВВП).
Согласно закону о госбюджете, Узбекистан может привлечь только 2 млрд долларов внешних долгов на поддержку госбюджета.
Финансист Отабек Бакиров отметил, что в последние годы в Узбекистане не соблюдается бюджетная дисциплина, а утверждение расходов постфактум стало нормой. Напомним, депутат Дониёр Ганиев в прошлом году, когда правительство просило увеличить предельный размер дефицита, отмечал, что «если утверждать финансирование уже выполненных расходов, то это поставит парламент в неудобное положение».
Как мы сообщали ранее, проектом постановления президента предлагается увеличить предельный размер дефицита консолидированного бюджета в 2023 году с 3% до 5% ВВП, или до 53,4 трлн сумов. Если правительство снова не уложится в лимит расходов, это приведёт к увеличению госрасходов на 1,8 млрд долларов.
Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов ранее на вопрос о дефиците бюджета не назвал точную сумму, но отметил, что она «чуть выше» лимита. По его словам, рост этой цифры связан с возросшим импортом газа, хотя за первые полгода Узбекистан импортировал газ только на 200 млн долларов (намного меньше дефицита в $2,5 млрд).
В 2022 году правительство не уложилось в лимит госбюджета в 3% ВВП, из-за чего парламент одобрил увеличение расходов на 2 млрд долларов и лимита — до 4% к ВВП. Председатель ЦБ Мамаризо Нурмуратов отмечал, что из-за увеличения госрасходов уровень инфляции формируется выше прогнозов, в связи с чем возрастает роль бюджетной консолидации (оптимизации расходов и доходов).