O‘zbekistonda 1-oktabrdan eksklyuziv huquqlar berilgan tadbirkorlik subyektlari reyestrini joriy etish rejalashtirilmoqda. Bu prezident Shavkat Mirziyoyevning 6-iyuldagi farmonida nazarda tutilgan.
Bu reyestrni yuritish hamda xo‘jalik yurituvchi subyektlar tomonidan kamsitmaslik shartlariga rioya etilishi ustidan nazorat Raqobat qo‘mitasiga yuklatiladi.
Qo‘mita bitim shartlarini, tovarlar realizatsiya qilinadigan hududni va narxni belgilashga bir tomonlama ta’sir ko‘rsatish imkoniyatiga (ustun muzokara kuchiga) ega bo‘lgan subyektlarni aniqlashi va ular tomonidan ustun muzokara kuchini suiiste’mol qilishni taqiqlashi kerak.
Raqobatga qarshi kelishuvni tuzgan yoki o‘zaro muvofiqlashtirilgan harakatni sodir etgan yuridik yoki jismoniy shaxs bu haqda Raqobat qo‘mitasiga birinchi bo‘lib ixtiyoriy ravishda xabar qilsa, u raqobat to‘g‘risidagi qonun hujjatlarida belgilangan javobgarlikdan ozod etiladi.
Davlat organlari davlat yordamini berishni nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ularning raqobat muhitiga ta’sirini baholashdan o‘tkazish uchun Raqobat qo‘mitasiga majburiy tartibda kiritadi.
Tovar, moliya va raqamli bozorda ustun mavqeni egallab turgan xo‘jalik yurituvchi subyektlar o‘zlarining rasmiy veb-saytlarida sotiladigan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ning monopol turlari bo‘yicha namunaviy shartnomalarni (ofertalarni) joylashtiradi. Bunda, Raqobat qo‘mitasi bu shartnomalarni doimiy ravishda raqobatni cheklashga va (yoki) iste’molchilarning, boshqa xo‘jalik yurituvchi subyektlarning huquqlari va manfaatlarini kamsitishga olib keladigan shartlar kiritilganligi holatlari yuzasidan o‘rganib boradi.
Manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish maqsadida Raqobat qo‘mitasining xodimlari davlat xaridlari, shu jumladan xalqaro moliya institutlari mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladigan, davlat-xususiy sheriklik hamda ishonchli boshqaruvga berish sohalaridagi tanlov (tender) komissiyalari tarkibiga kiritilmaydi.
Raqobatga qarshi harakatlarga chek qo‘yishda iqtisodiy ta’siri past holatlar bo‘yicha birinchi marta huquqbuzarlik sodir etgan tadbirkorlik subyektlariga javobgarlik choralarini qo‘llamagan holda, profilaktik tushuntirish tadbirlarini amalga oshirish tartibi joriy etiladi.
Shuningdek, Raqobat qo‘mitasi tomonidan “Biz sizni eshitamiz” loyihasi joriy qilinadi va bu loyiha doirasida har chorakda kamida bitta tarmoqdagi tadbirkorlar va xorijiy investorlar bilan uchrashuv o‘tkazish, raqobatga to‘siq bo‘layotgan omillarni bartaraf etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish va ularni amalga oshirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish sohasida tashabbuslarni rag‘batlantirish, nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyatiga ko‘maklashish, ularni metodologik qo‘llab-quvvatlash, texnik ko‘mak taqdim etish, xodimlar malakasini hamda huquqiy bilimlarini oshirish orqali jamoatchilik nazoratini qo‘llab-quvvatlash tizimi joriy qilinadi.
Qo‘mita 1-sentabrga qadar xo‘jalik yurituvchi subyektlar raqobatiga salbiy ta’sirni kamaytirishning samarali mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha hujjat loyihasini kiritishi kerak. Shu bilan birga, qo‘mita eksklyuziv huquqlarga ega bo‘lgan xo‘jalik yurituvchi subyektlar tomonidan boshqa shaxslarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini kamsitmaslik qoidalarini joriy etishi zarur bo‘ladi.
Tashkilotga 20-dekabrgacha amalga oshirilayotgan loyihalarni tahlil qilgan holda tabiiy monopoliyalarning faoliyati mustaqil regulyatorlar orqali tartibga solinishini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, tabiiy monopoliyalarning tariflarini tartibga soluvchi qonunchilik hujjatlarini yalpi xatlovdan o‘tkazgan holda maqbullashtirish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasining qarori loyihasini belgilangan tartibda kiritish vazifasi qo‘yilgan.
Bundan tashqari, iste’molchilarga mamlakat iste’mol bozorida muomalada bo‘lgan tovarlar (ishlar va xizmatlar) to‘g‘risida ma’lumotlarni onlayn tarzda olish imkoniyatini beruvchi “Tovar to‘g‘risida ma’lumot” axborot tizimi va mobil ilovasini ishlab chiqish rejalashtirilgan.
Raqobatni rivojlantirish jamg‘armasi o‘z mablag‘larini shakllantirish va ulardan foydalanishning amaldagi tartibini saqlab qolgan holda yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan budjetdan tashqari jamg‘arma sifatida faoliyat yuritadi.
Avval xabar berganimizdek, endilikda Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasi yana prezident va Senat oldida hisobdor bo‘ladi. U o‘z vakolatlarini davlat organlari va tashkilotlaridan mustaqil ravishda amalga oshiradi.
Biz shuningdek, “Raqobat to‘g‘risida”gi qonunning yangi tahririni ham tahlil qilib chiqqandik. Hujjatga iqtisodiy konsentratsiya operatsiyalari mezonlari va hukmron mavqeni aniqlash shartlarini qayta ko‘rib chiquvchi monopoliyaga qarshi komplayens tushunchasi kiritilgan.

С 1 октября в Узбекистане планируется внедрить реестр хозяйствующих субъектов, которым предоставлены эксклюзивные права. Это предусмотрено указом президента Шавката Мирзиёева от 6 июля.
Отвечать за ведение перечня и контролировать соблюдение хозсубъектами условий недопущения дискриминации будет Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей.
Комитет должен определить субъекты, имеющие возможность одностороннего влияния на определение условий сделки, территории и цены реализации товаров (превосходную переговорную силу) и запретить злоупотребление ими превосходной переговорной силой.
Компании или физлица, заключившие антиконкурентное соглашение или совершившие взаимно скоординированное действие и первыми добровольно сообщившие об этом в комитет, будут освобождаться от ответственности.
Госорганы в обязательном порядке должны вносить в комитет проекты нормативно-правовых актов, предусматривающих предоставление государственной помощи, для оценки их влияния на конкурентную среду.
Хозсубъекты, занимающие доминирующее положение на товарных, финансовых и цифровых рынках, должны размещать на своих вебсайтах типовые договоры (оферты) по монопольным видам реализуемых товаров (работ, услуг). Комитет будет изучать эти договоры на предмет включения в них условий, приводящих к ограничению конкуренции и (или) ущемлению прав и интересов потребителей или хозяйствующих субъектов на постоянной основе.
Для предупреждения конфликта интересов работники Комитета по конкуренции не включаются в состав конкурсных (тендерных) комиссий в госзакупках, в том числе проводимых за счёт средств международных финансовых институтов, а также в сферах государственно-частного партнёрства и передачи в доверительное управление.
При пресечении антиконкурентных действий внедряется порядок проведения профилактических и разъяснительных работ без применения мер ответственности в отношении предпринимателей, впервые совершивших правонарушения в случаях, имеющих низкую степень экономического воздействия.
Комитет также реализует проект «Мы вас слушаем», в рамках которого будет внедрена система ежеквартального проведения встреч с предпринимателями и иностранными инвесторами, разработки и реализации предложений по устранению факторов, препятствующих конкуренции, не менее чем в одной отрасли.
С октября также внедряется система поддержки общественного контроля в сфере развития конкуренции и защиты прав потребителей путём поощрения инициатив, оказания содействия деятельности негосударственных некоммерческих организаций, их методологической поддержки, предоставления им технического содействия, повышения квалификации и правовых знаний их работников.
До 1 сентября комитет должен внести проект документа по внедрению действенных механизмов сокращения негативного воздействия на конкуренцию хозсубъектов. При этом должны быть внесены правила недискриминации прав и законных интересов других лиц со стороны хозсубъектов с эксклюзивными правами.
До 20 декабря поручено разработать проект постановления правительства по регулированию естественных монополий через независимых регуляторов с проведением анализа реализуемых проектов, а также оптимизации актов законодательства, регулирующих тарифы естественных монополий, с проведением их полной инвентаризации.
Дополнительно планируется разработать информационную систему и мобильное приложение «Информация о товаре», предоставляющие возможность потребителям получить в режиме онлайн сведения о товарах (работах и услугах) на рынке.
Фонд содействия развитию конкуренции будет работать в качестве внебюджетного фонда без статуса юридического лица с сохранением действующего порядка формирования и использования его средств.
Как мы сообщали ранее, Комитет по развитию конкуренции теперь снова подотчётен президенту и Сенату. Он будет вести свои полномочия независимо от госорганов и организаций.
Мы также разбирали закон «О конкуренции» в новой редакции. В нём вводится понятие антимонопольного комплаенса, пересматриваются условия для определения доминирующего положения, а также критерии сделок экономической концентрации.