Hududlarni rivojlantirish bo‘yicha Atlas byurosi konsalting kompaniyasi “Markaziy Osiyo bozorlarining kelajagi: zamonaviy shahardagi an’analar” tadqiqoti natijalarini e’lon qildi. Tadqiqot loyihasi Toshkent (O‘zbekiston), Olmaota (Qozog‘iston), Dushanbe (Tojikiston) va Bishkek (Qirg‘iziston)dagi 147 ta bozorni qamrab oldi.
Toshkent shahrida 66 ta bozor mavjud bo‘lib, ularning aksariyati dehqon xo‘jaliklari tovarlari sotiladigan kichik savdo maydonchalaridir. To‘rtta mashhur bozor eng katta sayyohlik salohiyatiga ega: mashhur Chorsu, shuningdek, Oloy, Mirobod va Yangiobod bozorlari, deya xulosa qildi Atlas byurosi mutaxassislari.
“Bozorlar shahar madaniyati va o‘ziga xosligini aks ettiradi. Bu xaridorlar va sotuvchilar o‘rtasidagi muloqot joyi, sayyoh uchun — shaharning haqiqiy ruhini his qilish imkoniyati. Qizig‘i shundaki, Toshkentning deyarli barcha kichik va katta bozorlarida o‘ziga xos muhit saqlanib qolgan”, — deya ta’kidlaydi tadqiqot mualliflari.
Ularning fikricha, aqlli investitsiyalar va puxta o‘ylangan konsepsiya tufayli Markaziy Osiyodagi mashhur bozorlarning sayyohlik oqimi yiliga yuz minglab odamlardan bir necha milliongacha yetishi mumkin. Hozirda bozorlarning raqobatbardoshligi tahdid ostida: tarmoqli supermarketlar, elektron tijorat va yetkazib berish xizmatlari asta-sekin xaridorlar oqimini o‘ziga jalb etmoqda. Qo‘llab-quvvatlash va modernizatsiya qilinmasa, bozorlar o‘zining jozibadorligini yo‘qotadi.
Taniqli bozorlarning afzalligi — madaniy va tarixiy ahamiyatga ega bo‘lgan arxitektura va o‘ziga xos atmosfera. Aynan shu narsa zamonaviy sayyohlarni o‘ziga jalb qiladi. Biroq bunday bozorlar o‘z-o‘zidan qiziqarli bo‘lishiga qaramay, muvaffaqiyatli faoliyat yuritish uchun ularni global tendensiyalar doirasida rivojlantirish zarur, deydi ekspertlar.
Xalqaro amaliyotda bozorlar ko‘pincha bo‘sh joydan foydalanishning bir nechta ssenariylarini birlashtirgan mixed-use obyektlarga aylantiriladi. Gastro-turizmning jadal o‘sib borayotgan tendensiyasi va bozorlarning allaqachon o‘rnatilgan madaniy va tarixiy qiymati tufayli Toshkentdagi taniqli nuqtalar ham kutilmagan funksiyalarni birlashtirgan obyektlar ro‘yxatiga qo‘shilishi mumkin.
Bozorlarga tashrif buyurish va rentabellikni oshirish uchun mutaxassislar quyidagilarni taklif qiladi:
• Rezidentlar va turistlar uchun tadbirlar dasturini ishlab chiqish. Misol uchun, degustatsiyalar, pazandalik yoki hunarmandchilik ustaxonalari, festivallar va mavsumiy bayramlarni o‘tkazish mumkin.
• Atrofni obodonlashtirish va qulay parkovkalar tashkil qilish. Chorsu va Oloy kabi eng yirik va ommabop bozorlar yaqinida piyodalar va transport oqimini tartibga solish, atrofdagi hududlarni obodonlashtirish zarur. Betartib to‘xtash joylari haydovchilar va piyodalar xavfsizligini kamaytiradi, tirbandliklarga olib keladi va bozor ko‘rinishini buzadi — bularning barchasi xaridorlarning kayfiyatiga va ularning bozorga tashrif buyurish salohiyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
• Bozorlarning ko‘rinishini yangilash. Tarixiy arxitekturani saqlab qolish va restavratsiyalash. Zamonaviy obyektlarning fasadini tartibga solish kerak — tartibli va zamonaviylik, ko‘p sonli yorqin belgilar va reklama bannerlaridan xolilik — bular bozor ko‘rinishini yanada jozibali qiladi. Oson navigatsiya va yagona vizual uslubga ega ichki makon nafaqat bozorning o‘ziga xos qiyofasini mustahkamlaydi, balki mijozlarga qulaylikni oshiradi.
• Qo‘shimcha xizmatlarni yaratish. Savdo funksiyasidan tashqari, tijorat xizmatlari turlarini ko‘paytirish maqsadga muvofiqdir — masalan, chakana savdo (dorixona), maishiy xizmat (kimyoviy tozalash, jihozlarni ta’mirlash, atele), kichik ishlab chiqarish (qandolat mahsulotlari), tez ovqatlanish shoxobchalari va boshqalar.
• Xizmat va boshqaruv sifatini yaxshilash uchun raqamli yechimlarni joriy qilish. Bu boshqaruv samaradorligini oshiradi va xaridorlar uchun xarid va yetkazib berish jarayonini osonlashtiradi.
“Bozorlarning mixed-use obyektlarga aylantirilishi ularning iqtisodiy va sayyohlik salohiyatidan foydalanish uchun keng imkoniyatlar ochmoqda. Ko‘cha kafelari uchun joylar yaratish va mavsumiy bayramlarni o‘tkazish aholining bo‘sh vaqtini diversifikatsiya qiladi va sayyohlarni yanada ko‘proq jalb etadi”, — dedi Atlas byurosi bosh direktori Aleksandra Sitnikova.
“Shu bilan birga, standartlashtirilgan yondashuvdan voz kechish kerak — har bir bozorning o‘ziga xos me’moriy xususiyatlari va atmosferasini saqlab qolish muhim. To‘g‘ri yondashuv bilan bozorlar ko‘proq yoshlar va sayyohlarni jalb qila oladi, tashrif va rentabellikni sezilarli darajada oshiradi. Buning uchun davlat va biznes faoliyatini sinxronlashtirish, fuqarolarga ham, sayyohlarga ham, tadbirkorlarga ham foydali bo‘lgan tamoyillar va yagona yondashuvni ishlab chiqish zarur”, — deya qo‘shimcha qildi u.
O‘zbekiston bozorlari unikalligi va o‘ziga xos muhitini saqlab qolgan holda modernizatsiya qilinsa, jahon bozorida boshqalar bilan bir safda turishi mumkin, deydi Atlas byurosi. Lissabondagi Mercado da Ribeira bozoriga har yili taxminan 4 million kishi, Yaponiyaning Kuromon Ichiba Market bozoriga — 8,5 million, Venadagi Karmelitermarkt`ga — 11,5 million kishi tashrif buyuradi, deydi ekspertlar.

Бюро Atlas — консалтинговая компания в области территориального развития — опубликовало результаты исследования «Будущее базаров Центральной Азии: традиции в современном городе». Исследовательский проект охватил 147 базаров в Ташкенте (Узбекистан), Алматы (Казахстан), Душанбе (Таджикистан) и Бишкеке (Кыргызстан).
В Ташкенте действуют 66 базаров, большинство из которых представляют собой небольшие торговые площади, где продаются товары дехканских хозяйств. Наибольший туристический потенциал имеют четыре знаковых базара: знаменитый Чорсу, а также Алайский, Мирабадский и Янгиабадский базары, сделали вывод эксперты бюро Atlas
«Базары отражают городскую культуру и идентичность. Это место для общения между покупателями и продавцами, для туриста — возможность почувствовать подлинный дух города. Интересно, что особая атмосфера сохранилась практически во всех базарах Ташкента — и в небольших, и в крупных», — отмечают авторы исследования.
По их мнению, благодаря грамотным инвестициям и продуманной концепции туристический поток знаковых базаров Центральной Азии может достигать от сотен тысяч до нескольких миллионов человек в год. Сейчас конкурентоспособность базаров под угрозой: появляются сетевые супермаркеты, электронная коммерция и службы доставки, постепенно перетягивающие поток покупателей. Без поддержки и модернизации базары будут терять свою привлекательность.
Преимущество знаковых базаров — архитектура, имеющая культурную и историческую ценность, и уникальная атмосфера. Это именно то, что привлекает современного туриста. Однако, несмотря на то, что такие базары интересны сами по себе, для успешного функционирования необходимо развивать их в рамках мировых трендов, считают эксперты.
В международной практике базары чаще всего преобразовывают в mixed-use объекты, объединяющие несколько сценариев использования пространств. Благодаря быстро растущему тренду на гастротуризм и уже устоявшейся культурной и исторической ценности базаров знаковые точки Ташкента также могут пополнить список объектов, совмещающих неожиданные функции.
Чтобы увеличить посещаемость и прибыльность базаров, эксперты предлагают:
• Развивать программу мероприятий для жителей и туристов. Например, можно проводить дегустации, кулинарные или ремесленные мастер-классы, фестивали и сезонные праздники;
• Благоустраивать прилегающую территорию и организовывать удобную парковку. Возле самых крупных и популярных базаров, таких как Чорсу и Алайский, необходимо упорядочить пешеходные и транспортные потоки, благоустроить прилегающие зоны. Хаотичная парковка снижает безопасность водителей и пешеходов, приводит к образованию пробок и портит внешний вид базара — всё это может негативно повлиять на настроение покупателей и их впечатления от посещения базара.
• Обновлять внешний вид базаров. Историческую архитектуру нужно сохранять и реставрировать. У современных объектов приводить в порядок фасад — аккуратный и современный, без чрезмерного количества ярких вывесок и рекламных щитов, он делает внешний облик базара более привлекательным. А внутреннее пространство с удобной навигацией и единым визуальным стилем позволит не только укрепить уникальный образ базара, но и повысить комфорт покупателей.
• Создавать дополнительные сервисы. Помимо торговой функции, целесообразно увеличивать разнообразие коммерческих услуг — например, ритейл (аптека), бытовые услуги (химчистка, ремонт техники, ателье), небольшие производства (кондитерская), точки быстрого питания и т. д.
• Внедрять цифровые решения для повышения качества обслуживания и управления. Это позволит увеличить эффективность менеджмента и облегчить процесс покупки и доставки для покупателей.
«Трансформация базаров в mixed-use объекты открывает широкие возможности для использования их экономического и туристического потенциала. Создание пространств для уличных кафе и проведения сезонных праздников разнообразит досуг для горожан и привлечёт ещё больше туристов», — отметила генеральный директор бюро Atlas Александра Сытникова.
«При этом стоит избегать стандартизированного подхода — важно сохранить особые архитектурные черты и атмосферу каждого базара. При грамотном подходе базары смогут привлечь больше молодёжи и туристов, значительно повысив посещаемость и доходность. Для этого необходимо синхронизировать деятельность государства и бизнеса, договориться о принципах и едином подходе, от которого выиграют и горожане, и туристы и предприниматели», — добавила она.
Базары Узбекистана могут встать в один ряд с мировыми рынками, если удастся их модернизировать, сохранив уникальность и особую атмосферу, убеждены в бюро Atlas. Рынок Mercado da Ribeira в Лиссабоне ежегодно посещает около 4 миллионов человек, японский Kuromon Ichiba Market — 8,5 миллиона, а Karmelitermarkt в Вене — 11,5 миллиона, указывают эксперты.