20 iyul kuni «Avtomototransport vositalari haydovchilarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish hamda ularni imtihondan o‘tkazish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi hukumat qarori tasdiqlandi, deb xabar berdi Adliya vazirligi.
Qarorga ko‘ra, haydovchilarni tayyorlash bo‘yicha o‘quv soati haftasiga 20 soatgacha, kunlik 4 soatgacha bo‘ladi.
Haydovchilarning malakasini oshirganlik bo‘yicha sertifikatlar faqat elektron shaklda beriladi.
Amaliy imtihonlarda «V» toifasi uchun ishlab chiqarilganiga 5 yildan ko‘p bo‘lmagan, boshqa toifalar uchun 10 yildan ortiq bo‘lmagan transportlardan foydalaniladi.
O‘quv dasturlarini Ichki ishlar vazirligi tomonidan ishlab chiqiladi va tasdiqlanadi. Yagona namunadagi animatsiyali nazariy imtihon savollari 1 000 tadan kam bo‘lmagan miqdorda tasdiqlanadi.
Shuningdek, ushbu qaror bilan yo‘qotilgan haydovchilik guvohnomasini qayta tiklash uchun nazariy va amaliy imtihondan o‘tish talabi bekor qilinmoqda.

Правительство 20 июля утвердило постановление «О мерах по коренному совершенствованию системы экзаменации, подготовки, переподготовки и повышения квалификации водителей автомототранспортных средств», сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно документу, по плану учебная нагрузка по подготовке водителей будет составлять до 20 часов в неделю, в день — до 4 часов.
Сертификаты о повышении квалификации водителей будут оформляться только в электронном виде.
На практических экзаменах будут использоваться автомобили, изготовленные не более 5 лет назад для категории «В» и не более 10 лет для остальных категорий.
Учебные программы, согласно постановлению, будут разрабатываться и утверждаться Министерством внутренних дел. Теоретические экзаменационные анимационные вопросы единого образца утверждаются в количестве не менее 1000.