O‘zbekiston Rossiyaning «Rosatom» korporatsiyasi bilan atom elektr stansiyasini (AES) qurish xarajatlarini optimallashtirish masalasini muhokama qilmoqda. Bu haqda energetika vaziri o‘rinbosari Sherzod Xodjayev jurnalistlar bilan uchrashuvda ma’lum qildi.
«Atom elektr stansiyalari qurilishiga kelsak. Biz yana bu qanchalik iqtisodiy maqsadga muvofiqligi haqidagi savolga qaytamiz. Bir tomondan, loyiha qazib olinadigan yoqilg‘iga muhtojlikni kamaytirishi bilan juda ahamiyatli. Quyosh va shamol energiyasidan farqli o‘laroq, u [elektr energiyasini] barqaror ishlab chiqarish uchun ancha yuqori kafolatlar beradi. Boshqa tomondan, shuni ta’kidlash kerakki, sof iqtisodiy jihatdan bu loyiha gerenatsiyaning boshqa turlariga birmuncha yutqazadi», — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirda O‘zbekiston tomoni pirovardida mahsulot birligi tannarxini pasaytirish uchun AES qurilishi narxini qanchalik kamaytirish mumkinligini muhokama qilmoqda.
«Ya’ni, oddiy qilib aytganda — bu AESda ishlab chiqarilgan energiya bizga qanchaga tushadi? Boshqa manbalarga nisbatan raqobatbardosh bo‘ladimi? Iqtisodiy jihatdan samarador bo‘lmasa — ma’no yo‘q. Agar yo‘q bo‘lsa, unda xulosa aniq. Ha bo‘lsa, biz buni amalga oshirishimiz kerak», — dedi u.
Sherzod Xodjayev boshidanoq «Rosatom» korporatsiyasi ushbu loyiha bo‘yicha O‘zbekistonning istiqbolli strategik hamkori sifatida tanlanganini, u bilan bir qator izlanish va loyihalar olib borilganini ta’kidladi. Xususan, potensial maydon aniqlangan, ammo «ayrim masalalar mavjud».
«Maydoncha tanlangan, stansiyaning texnologiyasi tanlangan, mana shu texnologiyani shu maydonga moslashtirish jarayonida kelib chiqqan qiymati bor. Qiymat bo‘yicha biz hozircha kelishuvga ega emasmiz. Chunki bizning nazarimizda bu juda qimmat. Loyihaning qiymatini optimallashtirish kerak. Bu aniq», — dedi u.
Uning ta’kidlashicha, O‘zbekiston «Rosatom» bilan loyiha qiymatini optimallashtirish masalasida hamkorlikni davom ettirmoqda, ya’ni «bu hamkorlik to‘xtab qolmadi».
Sherzod Xodjayev AES qurish istagida bo‘lganlar ko‘pligini, biroq hamkor tanlashda nafaqat stansiya qurish omilini, balki uning 50−60 yil ishlashini shuningdek, foydalanishdan chiqarilishini ham hisobga olish zarurligini qayd etdi.
«O‘zbekiston logistika borasida ancha jiddiy muammolarga duch kelgan, ya’ni logistika bo‘yicha bizda ma’lum cheklovlar mavjud bo‘lgan davlat sifatida shu omilni hisobga olishi kerak. Bunday stansiya qurmoqchi bo‘lganlar ko‘p. Ammo, agar 50−60 yillik istiqbolga nazar tashlasangiz, stansiyani qanday yoqilg‘i bilan ta’minlash, [reaktiv] chiqindilarni qanday yo‘q qilish haqida o‘ylash kerak», — dedi u.
O‘zbekistonda AES
O‘zbekistonda 2019−2029 yillarda atom energetikasini rivojlantirish konsepsiyasiga ko‘ra, atom elektr stansiyalari qurilishini boshlash 2022 yilga mo‘ljallangan. Stansiya O‘zbekiston davlat budjeti va Rossiya davlat krediti hisobidan quriladi.
Loyiha Jizzax viloyatida quvvati 1,2 GVt/soat bo‘lgan VVER-1200 tipidagi bosimli suv-suvli reaktorlariga ega atom elektr stansiyasini qurishni nazarda tutadi. Uni qurishda Rossiyaning «Rosatom» davlat korporatsiyasi ishtirok etadi.
«O‘zatom» bosh direktori Jo‘rabek Mirzamaxmudov 2028 yil dekabr oyida stansiyaning birinchi energoblokini, 2030 yil iyun oyida ikkinchi blokni ishga tushirish rejalashtirilganini ta’kidladi.
2019 yil oktabr oyida «Rosatom» bosh direktori Aleksey Lixachev korporatsiya 2019 yil oxirigacha O‘zbekistonda AES qurish bo‘yicha asosiy shartnomani imzolashni rejalashtirayotganini ma’lum qilgan edi. Biroq hozircha hujjat imzolangani haqida xabarlar yo‘q.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2021 yil 19 noyabr kuni Rossiyaga bir kunlik tashrifi chog‘ida mamlakatlar o‘rtasida 18 ta hujjat, jumladan, hukumatlar o‘rtasida yadroviy va biologik xavfsizlik sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitimlar imzolangan edi.
O‘tgan yilning noyabr oyi boshida Tashqi ishlar vazirligining o‘sha paytdagi rahbari Abdulaziz Komilov O‘zbekistonda atom elektr stansiyasini qurish masalasi loyihaning iqtisodiy maqsadga muvofiqligi, yashil energetikaga sarmoya kiritish bo‘yicha ko‘plab takliflarni hisobga olgan holda ham, uning shaffofligi nuqtai nazaridan ham ko‘rib chiqilayotganini aytgan edi. «Biz nafaqat O‘zbekiston, balki mamlakatimiz bilan chegaradosh qo‘shni davlatlar jamoatchiligining ham bu masalaga munosabatini o‘rganamiz», degan edi u.

Узбекистан обсуждает с российской корпорацией «Росатом» оптимизацию стоимости строительства атомной электростанции. Об этом заявил на встрече с журналистами заместитель министра энергетики Шерзод Ходжаев.
«Что касается строительства АЭС. Опять-таки мы возвращаемся к вопросу, насколько это экономически целесообразно. С одной стороны, проект очень интересен тем, что он снижает зависимость от ископаемого топлива. В отличие от солнечной и ветровой генерации дает достаточно высокие гарантии по стабильной выработке [электроэнергии]. С другой стороны, нужно отметить, что чисто экономически этот проект очень сильно проигрывает другим видам генерации», — рассказал он.
По словам замглавы Минэнерго, сейчас узбекская сторона обсуждает, на сколько можно уменьшить затраты на строительство АЭС, чтобы в конечном итоге снизить стоимость единицы производимой продукции.
«То есть, говоря простым языком, — во сколько нам обойдётся энергия, которая произведена на этой АЭС? Будет ли она конкурентной по сравнению с другими источниками? Если нет, то вывод очевиден. Если да, то это то, что мы должны реализовывать», — отметил он.
Шерзод Ходжаев отметил, что с самого начала предполагаемым стратегическим партнером Узбекистана по этому проекту была выбрана корпорация «Росатом», с которыми проведены некоторые изучения и изыскания. В частности, определена потенциальная площадка, но «есть определённые нюансы».
«Они связаны с тем, что исследования показывают необходимый объём инвестиций. То есть какой должна быть станция на этом участке, как она должна работать, в каком режиме. Исходя из этого можно посчитать капитальные затраты на строительство станции. Если мы хотим снизить стоимость конечной электроэнергии, вырабатываемой на этой станции, то мы должны снизить стоимость строительства. Это очевидно», — заявил он.
По его словам, Узбекистан продолжает работать с «Росатомом» по вопросу оптимизации стоимости проекта, то есть «это сотрудничество не прекращалось».
Шерзод Ходжаев отметил, что желающих построить АЭС много, но при выборе партнёра необходимо учитывать не только фактор строительства станции, но и её эксплуатацию в течение 50−60 лет, а также вывод из эксплуатации.
«Узбекистан, являясь страной с достаточно серьёзными проблемами по логистике, то есть у нас есть определенные ограничения по логистике, обязан учитывать и этот фактор. Желающих построить подобного рода станцию очень много. Но, если смотреть на 50−60-летнюю перспективу, то нужно думать о том, как поставлять топливо для станции и как утилизировать отходы», — сказал он.
АЭС в Узбекистане
Концепцией развития атомной энергетики в Узбекистане на 2019−2029 годы начало строительства АЭС намечено на 2022 год. Станция будет построена за счёт средств госбюджета Узбекистана и госкредита России.
Проект предусматривает возведение атомной электростанции с водо-водяными реакторами типа ВВЭР-1200 мощностью по 1,2 ГВт·ч в Джизакской области. В его строительстве будет участвовать российская госкорпорация «Росатом».
Генеральный директор «Узатома» Журабек Мирзамахмудов отмечал, что в декабре 2028 года планируется ввести в строй первый энергоблок станции, в июне 2030 года — второй блок.
В октябре 2019 года генеральный директор «Росатома» Алексей Лихачёв заявил, что корпорация до конца 2019 года планирует подписать основной контракт на строительство АЭС в Узбекистане. Однако по сей момент сообщений о подписании документа не было.
В ходе однодневного визита президента Шавката Мирзиёева в Россию 19 ноября 2021 года между странами было подписано 18 документов, в том числе соглашения между правительствами о сотрудничестве в области ядерной и биологической безопасности.
В начале ноября прошлого года Абдулазиз Камилов, возглавлявший тогда Министерство иностранных дел, заявил, что вопрос строительства АЭС в Узбекистане сейчас рассматривается как с точки зрения экономической целесообразности проекта с учётом многочисленных предложений инвестиций в зелёную энергетику, так и с точки зрения его транспарентности. «Будем изучать отношение к данному вопросу общественности не только Узбекистана, но и соседних государств», — сказал он.