O‘zbekiston Oliy Majlisi Senatining yigirma to‘rtinchi yalpi majlisi 17 mart kuni soat 10:00 da o‘z ishini boshlaydi.Bu haqda parlament yuqori palatasi matbuot xizmati xabar qildi.
Yalpi majlisni 17−18 mart kunlari videokonferensaloqa shaklida o‘tkazish rejalashtirilgan.
Senatorlar «O‘zbekiston Respublikasining Mehnat kodeksini tasdiqlash to‘g‘risida»gi, «Nobank kredit tashkilotlari va mikromoliyalashtirish faoliyati to‘g‘risida»gi, «Kiberxavfsizlik to‘g‘risida»gi, «Organik mahsulotlar to‘g‘risida»gi, «Reklama to‘g‘risida»gi qonunlarni ko‘rib chiqadilar.
Bundan tashqari, «O‘zbekiston Respublikasining Fuqarolik kodeksiga qiynoqqa solishdan jabrlanganlarga yetkazilgan zararni qoplash tartibini takomillashtirishga qaratilgan qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi, «Inson a’zolari va to‘qimalarining transplantatsiyasi to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni qabul qilinganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi, «Korporativ boshqaruv tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi qonunlar muhokama etilishi rejalashtirilgan.
senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning 2021 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisobotini eshitadi.
Yalpi majlisda Qashqadaryo viloyati Chiroqchi tumanining chegaralarini o‘zgartirish va Ko‘kdala tumanini tashkil etish masalasi ko‘rib chiqiladi.
Shu bilan birga, Tashqi ishlar vazirligining 2021 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi, ichki ishlar vazirining huquqbuzarliklarning oldini olish va ularning profilaktikasi holati to‘g‘risidagi 2021 yil yakuni bo‘yicha, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktorining davlat organlari va tashkilotlari faoliyati ochiqligini ta’minlash borasida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi axborotlari eshitilishi ham rejalashtirilgan.
Senatorlar tomonidan qon va uning tarkibiy qismlari donorligi sohasini rivojlantirish uchun ko‘rilayotgan choralar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga yuborilgan parlament so‘rovi natijalarini ko‘rib chiqish nazarda tutilgan.
Yalpi majlis «O‘zbekiston» va «Uzreport» telekanalari, shuningdek, Senatning www.senat.uz rasmiy sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalari orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoritib boriladi.

Двадцать четвёртое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Узбекистана начнёт свою работу 17 марта в 10:00 часов, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Заседание планируется провести 17−18 марта в форме видеоконференцсвязи.
Сенаторы рассмотрят законы «Об утверждении Трудового кодекса Республики Узбекистан», «О небанковских кредитных организациях и микрофинансовой деятельности», «О кибербезопасности», «Об органической продукции» и «О рекламе».
Кроме того, планируется обсуждение законов «О внесении дополнений в Гражданский кодекс Республики Узбекистан, направленных на совершенствование порядка возмещения причинённого вреда потерпевшим от пыток», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием Закона Республики Узбекистан „О трансплантации органов и тканей человека“», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием системы корпоративного управления».
Сенаторы также заслушают отчёт омбудсмана о деятельности в 2021 году, информацию Министерства иностранных дел о деятельности в 2021 году, министра внутренних дел — о состоянии предупреждения и профилактики правонарушений по итогам 2021 года, директора Агентства по противодействию коррупции — о проделанной работе по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций.
На пленарном заседании также будет рассмотрен вопрос об изменении границ Чиракчинского района Кашкадарьинской области и образовании Кукдалинского района.
Как ожидается, сенаторы рассмотрят результаты парламентского запроса, направленного в Кабинет министров, о мерах, принимаемых для развития сферы донорства крови и её компонентов.
Трансляция пленарного заседания будет вестись в прямом эфире по телеканалам «Узбекистон» и UzReport, а также через сайт Сената и его страницы в социальных сетях.