Oliy Majlis Qonunchilik palatasi 28 dekabr kuni bo‘lib o‘tgan majlisda «Qiynoqlar qurbonlariga tovon to‘lash tartibini takomillashtirishga» qaratilgan O‘zbekiston Fuqarolik kodeksiga o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risidagi qonun loyihasini birinchi o‘qishda ma’qulladi.
Hujjat bilan Fuqarolik кодексининг 991-moddasiga (tergovga qadar tekshiruv, surishtiruv, dastlabki tergov, prokuratura va sudning noqonuniy xatti-harakatlari natijasida yetkazilgan zarar uchun javobgarlik), uni qiynoqlar va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy va qadr-qimmatni kamsituvchi muomala va jazolar natijasida yuzaga kelgan zarar uchun javobgarlik to‘g‘risidagi norma bilan to‘ldirish nazarda tutilgan.
Kodeksning 1021-moddasi 2-qismiga qiynoqlar hamda shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala yoki jazoning boshqa turlari natijasida fuqaroga zarar yetkazilgan hollarda ma’naviy zararni qoplashni kiritish taklif etilmoqda.
Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz direktorining birinchi o‘rinbosari Mirzatillo Tillabayev yig‘ilishda so‘zga chiqib, mazkur qonun loyihasining qabul qilinishi qiynoqlar jabrdiydalarining huquqlarini himoya qilish va tiklash mexanizmlarini takomillashtirish, moddiy, ma’naviy va boshqa zararlar uchun kompensatsiya to‘lanishini ta’minlashga imkon yaratishiini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, qonun loyihasi quyidagilarni inobatga olgan holda qabul qilinishi kerak:
• • BMT Inson huquqlari qo‘mitasining qiynoqlar qurbonlariga yetkazilgan zararni qoplash bo‘yicha tavsiyalari;
• • BMTning terrorizmga qarshi kurashda inson huquqlari va asosiy erkinliklarini rag‘batlantirish va himoya qilish bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Fionnuala Ni Aolain dekabr oyida O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida ushbu masalalarga e’tibor qaratdi;
• • qiynoq holatlari O‘zbekistonning xalqaro maydondagi obro‘siga putur yetkazadi, shu jumladan, mamlakatning iqtisodiy, siyosiy va huquqiy reyting va indekslardagi mavqeiga ta’sir qiladi;
• • 10 apreldan O‘zbekiston uchun Yevropa Ittifoqining barqaror rivojlanish va samarali boshqaruv bo‘yicha maxsus imtiyozlar tizimi (GSP+) kuchga kirdi. GSP+ kelishuviga qo‘shilish orqali mamlakat 30 dan ortiq asosiy xalqaro konvensiyalarni samarali amalga oshirish majburiyatini zimmasiga oldi, ulardan 7 tasi inson huquqlariga oid;
• • Qonunning qabul qilinishi O‘zbekistonning xalqaro shartnomalardagi majburiyatlarini milliy qonunchilikka, jumladan, BMTning Qiynoqlar va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala yoki jazolarga qarshi Konvensiyasining 14-moddasiga muvofiq amalga oshirish imkonini beradi.
Mirzatillo Tillabayevning aniqlik kiritishicha, qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash (JK 235-modda) ma’muriy qamoqqa olingan shaxsga, shuningdek gumon qilinuvchiga, ayblanuvchiga, sudlanuvchiga, mahkumga, guvohga, jabrlanuvchiga, jinoyat protsessining boshqa ishtirokchisiga yoxud ularning yaqin qarindoshlariga ulardan yoki boshqa uchinchi shaxsdan biror-bir axborot olish, jinoyat sodir etganligiga iqrorlik ko‘rsatuvi olish maqsadida, ularni sodir etilgan qilmish uchun o‘zboshimchalik bilan jazolash yoxud biror-bir harakatni sodir etishga majburlash maqsadida huquqni muhofaza qiluvchi organning yoki boshqa davlat organining xodimi tomonidan yoxud uning dalolatchiligida yoki xabardorligida yoxud indamay bergan roziligi bilan boshqa shaxslar tomonidan qo‘rqitish, urish, do‘pposlash, qiynash, azob berish yo‘li bilan yoki qonunga xilof boshqa harakatlar vositasida sodir etilgan qonunga xilof ruhiy, psixologik, jismoniy bosim o‘tkazish yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazishni nazarda tutadi.

Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 28 декабря в первом чтении одобрила законопроект о поправках в Гражданский кодекс Узбекистана, направленных на «совершенствование порядка выплаты компенсации жертвам пыток».
Документом планируется внести изменения в статью 991 Гражданского кодекса (ответственность за вред, причинённый незаконными действиями органов, осуществляющих доследственную проверку, органов дознания, предварительного следствия, прокуратуры и суда), дополнив её нормой об ответственности за вред, причинённый в результате пыток и других жестоких, бесчеловечных и унижающих достоинство видов обращения и наказания.
В часть 2 статьи 1021 кодекса предлагается включить компенсацию за моральный ущерб в случаях, когда вред причинён гражданину в результате применения пыток и других видов жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Первый заместитель директора Национального центра по правам человека Мирзатилло Тиллабаев, выступая на заседании, заявил, что принятие законопроекта позволит усовершенствовать механизмы защиты и восстановления прав жертв пыток, обеспечив выплату компенсаций за материальный, моральный и иной ущерб.
По его словам, проект закона необходимо принять с учётом следующего:
- рекомендаций Комитета ООН по правам человекам о компенсации ущерба жертвам пыток;
- специальный докладчик ООН по вопросам поощрения и защиты прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом Фионнуала Ни Аолаин во время визита в Узбекистан в декабре обратила внимание на эти вопросы;
- случаи, связанные с пытками, наносят ущерб репутации Узбекистана на международной арене, в том числе влияют на позицию страны в экономических и политико-правовых рейтингах и индексах;
- с 10 апреля для Узбекистана вступила в силу специальная система преференций Европейского союза для устойчивого развития и эффективного управления (GSP+). Присоединяясь к соглашению GSP+, страна взяла на себя обязательство эффективно выполнять более 30 основных международных конвенций, 7 из них связаны с правами человека;
- принятие закона позволит имплементировать обязательства Узбекистана в международных соглашениях в национальное законодательство, включая статью 14 Конвенции ООН против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Мирзатилло Тиллабаев уточнил, что под жестокими, бесчеловечными или унижающими достоинство видами обращения и наказания подразумевается (статья 235 УК) незаконное психическое, психологическое, физическое или иное давление на лицо, подвергнутое административному аресту, а также подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, осуждённого, свидетеля, потерпевшего и другого участника уголовного процесса либо их близких родственников путём угроз, нанесения ударов, побоев, истязаний, причинения мучений или иных незаконных действий, совершённое сотрудником правоохранительного или другого государственного органа либо по его подстрекательству или с его ведома либо с его молчаливого согласия иными лицами с целью получения от них или от третьего лица какой-либо информации, признаний в совершении преступления, их самовольного наказания за совершённое деяние либо принуждения их к совершению каких-либо действий.