19 noyabr kuni «O‘zbekiston Respublikasi telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi hukumat qarori qabul qilindi, deb xabar bermoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Qaror bilan 2022−2024 yillarda telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirishning maqsadli ko‘rsatkichlari hamda xalqaro va davlat ahamiyatiga molik avtomobil yo‘llarini mobil aloqa qamrovi bilan ta’minlash reja-jadvali tasdiqlandi.
Shunga ko‘ra, 2023 yilgacha:
• xalqaro ma’lumotlar uzatish kanalining o‘tkazuvchanlik qobiliyati 3,5 marotaba oshiriladi;
• 150 ming km optik tolali aloqa liniyalari qurilish hisobiga ma’lumotlar uzatish tarmog‘i kengaytiriladi;
• optik tolali aloqa liniyalari barcha aholi punktlariga yetkazilib, uy xo‘jaliklarining kamida 80 foizi internetga keng polosali simli ulanish imkoniyati bilan ta’minlanadi.
Hujjatga asosan, 2021 yil yakunigacha barcha ichki ishlar organlari tayanch punktlari, mahalla fuqarolar yig‘inlari, jazoni ijro etish muassasalari, ichki ishlar organlari profilaktika inspektorlari xonalari, xalq ta’limi muassasalari, davlat arxivlari va tashkilotlari internetga keng polosali ulanadi.
Qarorga ko‘ra, mavjud chegara o‘tish nuqtalari orqali «O‘zbekiston-Afg‘oniston-Pokiston», «O‘zbekiston-Qirg‘iziston-Xitoy» va «O‘zbekiston-Turkmaniston-Ozarbayjon-Turkiya» yo‘nalishlarida xalqaro magistral kanallar tashkil etiladi. Xitoyda yangi ulanish va o‘zaro internet trafigi almashinuvi nuqtalarini tashkil etish choralari ko‘riladi.
2022 yil 1 yanvardan internetga keng polosali ulanish tarmoqlarini loyihalash va qurishda quyidagilar nazarda tutiladi:
• ma’muriy binolar va ko‘p kvartirali uylarni kamida 1 Gbit/s o‘tkazuvchanlik qobiliyati bilan;
• ta’lim tashkilotlari, sog‘liqni saqlash muassasalari va boshqa davlat tashkilotlarini kamida 100 Mbit/s o‘tkazuvchanlik qobiliyati imkoniyati bilan ulash.
Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturida kelgusi 5 yilda xalqaro magistral internet tezligi 5 barobarga, tumanlararo tarmoqlar tezligi 8 barobarga oshirilishini ma’lum qilgan edi. Bundan tashqari har bir xonadon va ijtimoiy muassasa maqbul narxda yuqori tezlikdagi internetga ulanishini, magistral avtomobil yo‘llari 100 foiz mobil aloqa va internet bilan qamrab olinishi aytilgan.

Правительство Узбекистана 19 ноября приняло постановление о дополнительных мерах по развитию телекоммуникационной инфраструктуры в стране, сообщило Министерство юстиции.
Документом утверждены целевые показатели развития телекоммуникационной инфраструктуры в 2022—2024 годах и охвата мобильной связью автомобильных дорог международного и государственного значения.
Согласно плану, до 2023 года пропускную способность международного канала передачи данных намечено увеличить в 3,5 раза, проложить 150 тысяч км оптоволоконных линий связи, охватив ими все населённые пункты и обеспечив подключение к широкополосному интернету минимум 80% домохозяйств страны.
Постановлением запланировано открытие новых международных магистральных каналов связи через пункты пропуска границы по направлениям «Узбекистан-Афганистан-Пакистан», «Узбекистан-Кыргызстан-Китай» и «Узбекистан-Туркменистан-Азербайджан-Турция». Кроме того, планируется открыть новые пункты подключения и взаимного обмена интернет-трафиком в Китае.
До конца текущего года все опорные пункты органов внутренних дел, сельские сходы граждан, учреждения исполнения наказаний, кабинеты инспекторов органов профилактики ОВД, учреждения народного образования, государственные архивы и организации будут подключены к широкополосному интернету.
С 1 января следующего года при проектировании и строительстве сетей широкополосного доступа в интернет пропускная способность в административных зданиях и многоквартирных домах должна составлять не менее 1 Гбит/с, а в образовательных учреждениях, медицинских учреждениях и других государственных организациях — не менее 100 Мбит/с.