Mass-media fondi Vasiylik kengashi raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston Gender tengligini ta’minlash bo‘yicha komissiyasi a’zosi Saida Mirziyoyeva Pedagogika universitetida dekan o‘rinbosari va talaba qiz bilan bog‘liq voqeaga munosabat bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, «OTMda talaba qizlarga nisbatan xarassment (shilqimlik) — jiddiy muammo, Pedagogika universiteti talabasi bilan shu kunlarda sodir bo‘lgan voqea buning yaqqol dalilidir».
«Lekin jamoatchilikka oshkor etilayotgan bu kabi holatlar dengizdan tomchi ekanini barchamiz anglab turibmiz. Albatta, bu haqda ochiq gapirishga jazm qilgan qizlarning jasorati va qat’iyati tahsinga sazovor. Biroq taz’yiq va nohaqlik haqida baralla gapira olmay, dardu hasratini mash’um kabinetlar hamda xotirasining uzoq burchaklariga dafn etganlar qancha! Jabrdiydaning o‘zini ayblab, tergovni „yopti-yopti“ qilib yuborilgan holatlar qancha! Qanchadan-qancha jinoyatchilar ojizani murosaga ko‘ndirgani yoki qo‘rqitib qo‘ygani uchun suvdan quruq chiqqan?», — deb yozib qoldirdi Saida Mirziyoyeva.
U O‘zbekistonda Senat, Bosh prokuratura, IIV va OAVning harakatini birlashtiradigan yirik loyiha yaratish zarur, deb hisoblaydi.
Saida Mirziyoyevaning fikricha, «aybdorlar javobgarlikdan qocha olmasligi uchun bunday hodisalarning har biri jamoatchilikka oshkor qilinishi shart».
«Zo‘ravonlik qurbonlari ularning nidosini eshitadiganlar va yordam beradiganlar borligiga ishonchi komil bo‘lishi, zo‘ravonlar esa jazo muqarrar ekanligini anglashi zarur. Shunda nafaqat o‘qishdan haydash yoki boshqa bahonalar bilan OTM talaba qizlariga tahdid qilishga, balki istalgan boshqa joyda ham lavozim va mavqeini suiste’mol qilish bilan qonunni buzishga yo‘l qo‘yilmaydi», — deya qo‘shimcha qildi u.
Saida Mirziyoyeva ushbu holatga e’tirob qaratgan Nemolchi.uz loyihasiga ham to‘xtaldi.
«Menimcha, qiz-ayollarning huquqlarini himoya qiluvchi bunday OAV faoliyati — katta muvaffaqiyat hamda adolatsizlik va seksizimga toqat qilishni istamaydiganlarning so‘nggi umididir. Fond ushbu yo‘nalishda faoliyat yuritayotgan bunday ommaviy axborot vositalarini olqishlashi va moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlashini ta’kidlamoqchiman», — deya yozib qoldirdi u.
Toshkent davlat pedagogika universitetida dekan o‘rinbosari o‘z xonasida 3 kurs talabasiga tegajog‘lik qilgani aytilmoqda. Qiz qarshilik ko‘rsatgandan so‘ng dekan muovini uni derazadan itarib yuboradi va qiz tushib ketadi. Holat yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dekan o‘rinbosari qo‘lga olindi.
Oliy ta’lim vazirligi Pedagogika universitetida dekan o‘rinbosari va talaba qiz bilan bog‘liq voqeani nazoratiga oldi. Vazirlik ushbu holatga yo‘l qo‘ygan universitet rahbariyati va mas’ullariga nisbatan qat’iy tashkiliy va intizomiy choralar ko‘rilishini ta’kidladi. Sog‘liqni saqlash vazirligi esa jabrlanuvchi qizning salomatligini o‘z nazoratiga oldi.

Заместитель председателя попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа, член Комиссии по гендерному равенству Узбекистана Саида Мирзиёева прокомментировала инцидент в Ташкентском государственном педагогическом университете. Студентка этого вуза сообщила о домогательстве со стороны заместителя декана, который вытолкнул её из окна второго этажа,
«Харассмент в вузах в отношении девушек — большая проблема, — заявила Саида Мирзиёева. — Но мы все понимаем, что истории, которые становятся достоянием общественности, всего лишь верхушка айсберга. За них надо благодарить этих девушек, решившихся рассказать, за смелость и принципиальность».
«А сколько таких историй навсегда похоронены в кабинетах и головах тех, кто просто не смог сказать о беззаконии громко? Сколько историй, в которых обвинили жертву и спустили расследование на тормозах? Сколько преступников вышли сухими из воды только потому, что удалось уговорить или запугать женщину?» — задалась вопросом дочь президента.
Саида Мирзиёева считает, что в Узбекистане необходим «большой проект», в котором свои усилия объединят Сенат, Генеральная прокуратура, МВД и СМИ.
По её мнению, каждый такой случай должен предаваться гласности, чтобы «виновные не уходили от ответственности».
«Жертвы насилия должны быть уверены, что их услышат и помогут, а насильники — в том, что наказание неизбежно. Тогда не только в вузах никто не посмеет шантажировать угрозой отчисления или другим способом девушек, но и в любом другом месте невозможно будет нарушать закон, прикрываясь своим вышестоящем положением», — заявила она.
Саида Мирзиёева также остановилась на проекте Nemolchi.uz, который осветил этот случай.
«На мой взгляд, деятельность таких СМИ, защищающих права женщин — большая удача и последняя надежда для тех, кто не хочет терпеть несправедливость и сексизм. Хочу заявить, что фонд приветствует и будет поддерживать, в том числе и финансово, такие массмедиа, работающие в данном направлении», — заявила замглавы попечительского совета фонда.
Как мы уже писали, студентка третьего курса ТГПУ Муштари-бону Камилова заявила о домогательстве со стороны заместителя декана факультета «Профессиональное обучение» Богабека Юлдашева, который вытолкнул её из окна второго этажа, когда она начала кричать о помощи. Инцидент произошёл 18 октября. Возбуждено уголовное дело по статьям «изнасилование» и «умышленное средней тяжести телесное повреждение». Подозреваемый был задержан 23 октября.
В Минвузе заявили, что будут приняты «жёсткие организационные и дисциплинарные меры» в отношении руководства и должностных лиц педуниверситета. В Минздраве сообщили, что состояние девушки находится на контроле министерства.