16 oktabr kuni Termizda O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi va Afg‘oniston muvaqqati hukumati vakillari muzokaralar o‘tkazdi, deb xabar qildi TIV matbuot xizmati.
O‘zbekiston delegatsiyasiga bosh vazir o‘rinbosari — investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov rahbarlik qildi. Afg‘oniston tomonidan esa «Tolibon» bosh vaziri o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi Abdul Salam Hanafiy qatnashdi.
Toliblarning rasmiy vakili Zabihulla Mudjohid aniqlik kiritishicha, afg‘on delegatsiyasi tarkibida shuningdek, TIV vakillari, Iqtisodiyot vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Ta’lim vazirligi va boshqa bir qator tashkilotlar, qolaversa, tadbirkorlar guruhi ham bo‘lgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tomonlar ayniqsa qish mavsumi davomida ikki tomonlama savdoni kengaytirishni, shuningdek, Afg‘onistonga yetkazib berilayotgan yoqilg‘i va birinchi galdagi zaruriy tovarlar hajmini oshirish, afg‘on tadbirkorlari uchun tranzit imkoniyatlarini kengaytirish, sog‘liqni saqlash sohasida hamkorlik qilish, «Surxon — Puli-Xumri» elektr uzatish tarmoqlari va «Mozori-Sharif — Kobul — Peshovar» yo‘nalishi bo‘ylab temir yo‘l qurish loyihalari muhokama qilishgan.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston va Afg‘oniston «bir necha sohalarda ishchi guruhlar tuzishdi». Tomonlar 10 kun ichida ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish bo‘yicha «yo‘l xaritasini» tayyorlaydi va uni ikki mamlakat rahbarlariga taqdim etadi, deb xabar qildi Zabihulla Mujohid.
Eslatib o‘tamiz, 7 oktabr kuni TIV rahbari Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Kobulda Afg‘oniston muvaqqat hukumat rahbari bilan muzokaralar o‘tkazgan edi. U yaqin orada Termizda ikkala davlatning ishchi guruhlari muzokaralar o‘tkazishini, unda savdo-iqtisodiy tusdagi, shu bilan birga, «Surxon — Puli-Xumri» EUT va «Mozori-Sharif — Kobul — Peshovar» yo‘nalishi bo‘ylab temir yo‘l qurish loyihalari muhokama qilinishini ma’lum qilgandi.

Члены Кабинета министров Узбекистана и представители временного правительства Афганистана 16 октября провели переговоры в Термезе, сообщила пресс-служба МИДа.
Узбекскую делегацию возглавил заместитель премьер-министра — министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков, афганская сторона была представлена исполняющим обязанности заместителя главы временного правительства Афганистана Абдул Саламом Ханафи.
Как уточнил официальный представитель талибов Забихулла Муджахид, в состав афганской делегации входили представители МИДа, Минобороны, Министерства экономики, Минздрава, Министерства образования и ряда других ведомств, а также группа бизнесменов.
По его словам, стороны обсудили расширение двусторонней торговли, особенно в предстоящую зиму, а также увеличение объемов поставляемого топлива в Афганистан и товаров первой необходимости, транзитных мощностей для афганских предпринимателей, сотрудничестве в сфере здравоохранения, прокладку линии электропередач «Сурхан — Пули-Хумри» и строительство железной дороги «Термез — Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар».
По итогам переговоров Узбекистан и Афганистан «создали рабочие группы по нескольким областям». В течение 10 дней стороны подготовят «дорожную карту» по развитию двусторонних отношений и представят её лидерам двух стран, сообщил Забихулла Муджахид.
Напомним, 7 октября делегация Узбекистана во главе с министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым провела в Кабуле переговоры с руководителями временного правительства Афганистана. Тогда он сообщил, что стороны договорились провести в ближайшее время совместные переговоры в Термезе по обсуждению вопросов торгово-экономического характера, в том числе по реализации проектов строительства ЛЭП «Сурхан — Пули-Хумри» и железной дороги по маршруту «Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар».