O‘zbekiston Afg‘onistonda muvaqqat hukumat tuzilganini olqishlaydi. Bu haqda O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Yusup Kabuljanov ma’lum qildi.
«Umid qilamizki, mazkur qaror mamlakatda keng ko‘lamli milliy kelishuvga erishilishi hamda mustahkam tinchlik va barqarorlik o‘rnatilishi tomon ilk qadam bo‘lib qoladi», — deyiladi bayonotda.
O‘zbekiston TIV Afg‘onistonning yangi davlat idoralari bilan «konstruktiv muloqot va amaliy o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishga tayyorligini» bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, 7 sentabr kuni «Tolibon» harakati Afg‘onistonning vaqtinchalik hukumati tarkibini e’lon qilgan edi.

Узбекистан приветствует создание временного правительства в Афганистане. Об этом говорится в заявлении официального представителя МИДа Юсупа Кабулжанова.
«Надеемся, что данное решение станет началом достижения широкого национального согласия, установления устойчивого мира и стабильности в этой стране», — говорится в тексте.
Узбекистан выражает готовность к «развитию конструктивного диалога и практического взаимодействия с новыми государственными органами Афганистана», подчёркивается в заявлении.
Накануне движение «Талибан» объявило состав временного правительства Афганистана. Исполняющим обязанности премьер-министра стал Хасан Ахунд, глава совета руководства движения, вице-премьера — глава политического офиса талибов Абдул Гани Барадар.