Germaniya Afg‘onistondan evakuatsiya qilish missiyasini yakunladi, deb yozmoqda Deutsche Welle. Mudofaa vazirligining (bundesver) so‘nggi to‘rtta samolyoti Germaniya va boshqa davlatlar fuqarolari bilan 26 avgust kuni Kobuldan Toshkentga uchib ketdi.
«Bundesver (Germaniya Federativ Respublikasi armiyasi)ning oxirgi A400M samolyoti Afg‘oniston havo maydonini tark etdi, u Kobuldan 18:20 da uchdi. Harbiy evakuatsiya operatsiyasi yakunlandi», — deyiladi bundesverning Twitter`dagi xabarida.
Mudofaa vaziri Annegret Kramp-Karrenbauer va bundesver bosh inspektori Eberxard Sorn evakuatsiyada qatnashgan bundesver askarlari bilan uchrashish uchun Toshkentga kelishdi.
Foto: Twitter Annegret Kramp-Karrenbauer.
Annegret Kramp-Karrenbauer ham Twitter`dagi o‘z sahifasida ko‘rsatilgan yordam uchun O‘zbekistonga minnatdorchilik bildirdi. «Men juda keskin vaziyatda ishonchli sherik bo‘lgan O‘zbekiston hukumatiga minnatdorchilik bildiraman. Biz buni unutmaymiz!», — deb yozadi vazir.
Hammasi bo‘lib, Germaniya qurolli kuchlari Afg‘onistondan 5300 dan ortiq odamni, shu jumladan kamida 45 mamlakat fuqarolarini evakuatsiya qilib, 37 ta reysni yakunladi.
«Biz himoyaga muhtoj bo‘lganlarga g‘amxo‘rlik qilishni davom ettiramiz. Xavfsizlik holati tufayli operatsiyani uzaytirish imkonsiz edi», — deb tushuntirdi Mudofaa vazirligi.
Kuni kecha Kobul aeroporti yaqinida ikkita portlash sodir bo‘ldi,ulardan biri — Baron mehmonxonasi yaqinida, OAV xabarlariga ko‘ra, chet elliklar, shu jumladan Britaniya va AQSh fuqarolari yig‘ilganida sodir bo‘lgan. Portlashlarda 90 nafardan ortiq afg‘on fuqarosi va 13 nafar amerikalik harbiy halok bo‘lgan. «ISHID» terrorchilik tashkiloti Kobul aeroportidagi hujum uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga oldi. Jo Bayden Kobuldagi portlashlardan keyin ISHIDga qarshi hujumlarni tayyorlashni buyurdi.

Германия завершила миссию по эвакуации из Афганистана, пишет Deutsche Welle. Последние четыре самолёта Министерства обороны (бундесвер) с гражданами Германии и других стран на борту вылетели из Кабула в Ташкент 26 августа.
«Последний [самолёт] А400М бундесвера покинул воздушное пространство Афганистана, он вылетел из Кабула в 18:20. Военная операция по эвакуации завершена», — говорится в сообщении бундесвера в Twitter.
На встречу с солдатами бундесвера, которые участвовали в эвакуации, в Ташкент прибыли министр обороны Аннегрет Крамп-Карренбауэр и генеральный инспектор бундесвера Эберхард Цорн.
Фото: Twitter Аннегрет Крамп-Карренбауэр.
Аннегрет Крамп-Карренбауэр в своём Twitter также поблагодарила Узбекистан за поддержку. «Я благодарю правительство Узбекистана, которое было надёжным партнером в очень напряжённой ситуации. Мы не забудем этого!» — написала министр.
Всего вооружённые силы Германии эвакуировали из Афганистана более 5300 человек, включая граждан не менее 45 стран, выполнив 37 рейсов.
«Мы продолжим заботиться о тех, кого ещё нужно защитить. Продление операции было невозможно из-за ситуации с безопасностью», — пояснили в Минобороны.
Накануне возле аэропорта Кабула, произошли два взрыва, устроенные террористами-смертниками. Погибли не менее 100 человек, включая 13 американских военных. Ответственность за атаки взяла на себя группировка «Исламское государство». Президент США Джо Байден приказал готовить удары по лидерам и объектам ИГ вне зависимости от того, где они находятся.