«Farg‘ona» kichik sanoat zonasida elektromobillarni yig‘ish yo‘lga qo‘yilishi kutilmoqda. Bu haqda seshanba kuni prezident raisligida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishdagi taqdimotda aytilgan. Bunga «Gazeta.uz» e’tibor qaratdi.
Loyihani Central Asia Ceramic (keramik mahsulot, santexnika ishlab chiqaruvchi) kompaniyasi tomonidan amalga oshirilishi rejalashtirilgan. 520 mlrd so‘m qiymatga ega ob’ektning ishga tushirilish vaqti 2021 yilning noyabr oyiga belgilangan. Ishlab chiqarish quvvati yiliga 30 ming dona avtomobilga teng bo‘ladi, 350 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
2019 yilning sentyabr oyida prezident Farg‘ona viloyatidagi «Qo‘qon» erkin iqtisodiyot zonasiga tashrif buyurgan edi. O‘shanda «Shaffof omadli sanoat» xususiy korxonasi xitoyning Silk Road Company kompaniyasi bilan birgalikda 2021 yildan elektromobillarni ishlab chiqarishni boshlashi haqida aytilgan edi. Elektromobilning narxi 3000 dollarga baholangan edi. Lekin o‘shandan beri loyiha haqida ma’lumot berilmadi.
Mart oyida Moliya vazirligi mamlakat ichida elektromobil xarid qilish va ularni vaqtincha olib kirish uchun to‘lovlarni bekor qilish bo‘yicha taklif kiritgan edi. 2020 yilda O‘zbekiston 2,9 mln dollar qiymatga ega 131 ta elektromobil import qilgan.
«O‘zavtosanoat» kompaniyasi O‘zbekistonda elektromobillar ishlab chiqarilishi 2025 yilda boshlanishi haqida ma’lum qilgan edi.

В малой промышленной зоне «Фергана» ожидается запуск сборочного производства электромобилей. Об этом говорилось в презентации, которая была представлена на совещании под председательством президента во вторник, обратила внимание «Газета.uz».
Планируется, что реализацией проекта займётся компания Central Asia Ceramic (производитель керамической продукции, сантехники). Ввод в эксплуатацию объекта стоимостью 520 млрд сумов намечен на ноябрь 2021 года. Производственная мощность составит 30 тысяч автомобилей в год, количество рабочих мест — 350.
В сентябре 2019 года президент посещал свободную экономическую зону «Коканд» в Ферганской области. Тогда сообщалось, что частное предприятие «Шаффоф омадли саноат» с 2021 года начнёт выпуск электромобилей совместно с китайской Silk Road Company. Стоимость электромобиля оценивалась в 3000 долларов. Однако с тех пор информации о проекте не было.
В марте Министерство финансов предлагало отменить сбор при покупке электромобилей внутри страны и их временном ввозе. В 2020 году Узбекистан импортировал 131 электромобиль на 2,9 млн долларов.