2021 yil yanvar-mart oylari yakunlari bo‘yicha O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasi 2020 yilning shu davriga nisbatan 930 mln dollarga (11,6 foizga) kamayib, 7,1 mlrd dollarni tashkil etdi. Davlat statistika qo‘mitasi hisobotida bu haqda so‘z boradi.
Eksport 2,4 mlrd dollarni (2020 yil yanvar-martga nisbatan 26,5 foizga pasayish qayd etildi), import esa 4,7 mlrd dollarni (1,3 foizga pasayish) tashkil etdi. Natijada tashqi savdo aylanmasi 2,3 mlrd dollarga passiv saldodan iborat bo‘ldi.
Manba: Davlat statistika qo‘mitasi
O‘zbekiston jahonning 151 ta mamlakatlari bilan savdo aloqalarini amalga oshirib kelmoqda. Asosiy savdo sheriklari an’anaviy ravishda Xitoy (savdo aylanmasi — 1,4 mlrd dollar) va Rossiya (1,3 mlrd dollar) hisoblanadi. Ulardan keyin Qozog‘iston (866,7 mln dollar), Turkiya (653,3 mln dollar), Janubiy Koreya (408,3 mln dollar). Qirg‘iziston bilan savdo hajmi 187,9 mln , Afg‘oniston — 165,6 mln, Ukraina — 130,1 mln, Germaniya — 121,3 mln, Hindiston — 117,7 mln dollarni tashkil etdi.
Bunda 20 ta yirik sherik-davlatlar orasida olti mamlakat, xususan, Afg‘oniston (165,1 mln), Qirg‘iziston (104,4 mln), Turkiya (93,4 mln), Tojikiston (75,8 mln), Kanada (41 mln) va Eron (15,8 mln) bilan faol tashqi savdo balansi mavjud. Tashqi savdo aylanmasining passiv saldosi qolgan 14 davlatda saqlanib qolmoqda.
Yanvar-mart oylari yakunida tovar va xizmatlar eksporti bo‘yicha asosiy hamkor davlatlar tarkibida Xitoy (eksport umumiy hajmining 19,6% i), Turkiya (15,6%), Rossiya Federatsiyasi (15,1%), Qozog‘iston (10,3%), Afg‘oniston (6,9%), Qirg‘iz Respublikasi (6,1%) va Tojikiston (3,7%) davlatlari saqlanib qolmoqda hamda ularning jami eksportdagi ulushi 77,3% ni tashkil etmoqda.
Eksport tarkibida tovarlar ulushi 80,5% ni tashkil etib, ular sanoat tovarlari (38,0%), oziq-ovqat mahsulotlari va tirik hayvonlar (9,5%) va kimyoviy vositalar va boshqa toifalarga kiritilmagan shunga o‘xshash mahsulotlar (9,5%) hissasiga to‘g‘ri kelmoqda
Respublika eksporti tarkibida eng yuqori ulushni Toshkent shahri 31,3% ulush bilan 750,2 mln dollarni, eng quyi ulushni esa Qashqadaryo viloyati 1,8% ulush bilan 42,1 mln dollarini tashkil etdi.
Eksport hajmining sezilarli pasayishiga, avvalroq «Gazeta.uz» xabar qilganiday, yetti oydan beri O‘zbekiston oltin eksport qilmayotganining sababidir. Ushbu chorakda gaz sotuvi 49,3 million dollarni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 63,6 foizga kam.
Meva-sabzavot mahsulotlari eksporti hajmi 218 ming tonnani tashkil etdi va qiymat jihatidan $ 133,8 milliondan oshdi (pasayish darajasi 2020 yilning shu davriga nisbatan 1,9%). Meva-sabzavot mahsulotlarining asosiy eksport bozorlari — Qozog‘iston, Xitoy, Rossiya va Pokiston davlatlari hissasiga to‘g‘ri keladi.
Joriy yilda 637,7 mln dollarlik to‘qimachilik mahsulotlari eksporti amalga oshirilib, umumiy eksportning 26,6% ini tashkil etdi va o‘tgan yilga nisbatan 37,8% ga o‘sdi.
Eksport qilingan to‘qimachilik mahsulotlari tarkibida paxtadan yigirilgan ip (54,9%), tayyor trikotaj va tikuvchilik kiyimlari (23,1%) asosiy ulushni egallagan. Yil boshidan 364 turdagi to‘qimachilik mahsulotlari dunyoning 54 ta davlatiga eksport qilindi.
To‘qimachilik mahsulotlarining eng katta ulushi Rossiya Federatsiyasi (209,4 mln dollar — 32,8%), Xitoy Xalq Respublikasi (170,1 mln dollar — 26,7%) va Qirg‘iz Respublikasi (84,0 mln dollar — 13,2%) davlatlari hissasiga to‘g‘ri keldi.
Xizmatlar eksporti hajmi 467,1 mln dollarni yoki jami eksport hajmining 19,5% ini tashkil etib, 2020- yilga nisbatan 25,7% ga kamayganligi kuzatildi. Xizmatlar eksporti tarkibining asosiy ulushi transport (72,0%), safarlar (turizm) (12,2%), telekommunikatsiya, kompyuter va axborot (7,0%) hamda boshqa tadbirkorlik bilan bog‘liq xizmatlar (3,5%) hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Shu bilan birga, boshqa xizmatlar (5,3%)ni tashkil etib, tarkibida eng yuqori ulushlar qurilish xizmatlari (2,3%), moliyaviy xizmatlar (1,1%) hamda texnik xizmat ko‘rsatish va ta’mirlash bo‘yicha xizmatlar (0,6%) hissasiga to‘g‘ri keldi.
Import hajmi 4,707 mlrd dollarni va 2020 yilga nisbatan 98,7% ni tashkil etdi. Import tarkibida eng katta ulush mashinalar va transport asbob-uskunalari (29,5%), sanoat tovarlari (18,7%) hamda kimyoviy vositalar va boshqa toifalarga kiritilmagan shunga o‘xshash mahsulotlar (14,3%) hisobiga to‘g‘ri keldi.
Tovarlar importi dinamikasi tahliliga ko‘ra, import qilingan tovarlar hajmi, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 28,7 mln dollarga ko‘paydi va 4 345,1 mln dollarni tashkil etdi. Xizmatlar importi esa 361,9 mln dollarga yetdi.
Umumiy tovarlar importi o‘tgan yilga nisbatan kamayishiga qaramay ayrim tovar guruhlarida o‘sish kuzatildi. Masalan, tibbiyot va farmatsevtika mahsulotlari — 300,2 mln dollar (o‘sish — 32,9%), efir moylari, rezinoidlar va attorlik moddalari — 57,7 mln dollar (o‘sish — 31,1%), donli ekinlar va ulardan tayyorlangan mahsulotlar — 180,8 mln dollar (o‘sish — 40,6%) ga yetdi.
O‘zbekiston tomonidan 134 davlatdan tovarlar va xizmatlar importi amalga oshirildi. Yetti yirik hamkor davlatlar (Xitoy, Rossiya, Qozog‘iston, Koreya Respublikasi, Turkiya Germaniya va Hindiston) jami importning 72,0% ulushini tashkil qildi, bu 3,387 mlrd dollarni tashkil etdi.
Sanoat tovarlari importi hajmi 880,8 million dollarni tashkil etdi va 2020 yilning shu davriga nisbatan 14,8 foizga o‘sdi.
Sanoat tovarlari importi asosan cho‘yan yoki legirlanmagan po‘lat (392,3 mln dollar), metall buyumlar bo‘yicha (103,1 mln dollar), metall bo‘lmagan mahsulotlar (85,8 mln dollar), to‘qimachilik iplari, matolar, tayyor mahsulotlar (83,9 mln dollar), qog‘oz va karton (66,1 mln dollar) va boshqalardan tashkil topgan.
Xizmatlar importi hajmi 361,9 mln dollarni yoki jami import hajmining 7,7% ini tashkil etdi va o‘tgan yilga nisbatan 67,1% ga kamaygan. Xizmatlar importi tarkibining asosiy ulushi boshqa tadbirkorlik bilan bog‘liq xizmatlar (36,7%), safarlar (turizm xizmatlari) (34,9%) intellektual mulkdan foydalanganlik uchun yig‘imlar (6,7%) va transport xizmatlari (6,7%) ga tegishli bo‘ldi. Shuningdek, boshqa xizmatlar ulushi jami xizmatlar importining 15,0% ini tashkil etib, uning tarkibida yuqori ulushlarni telekommunikatsiya, kompyuter va axborot xizmatlari (6,5%), qurilish xizmatlari (3,6%), texnik xizmat ko‘rsatish va ta’mirlash bo‘yicha xizmatlar (2,0%) va boshqalar tashkil etdi.
Pandemiya paytida kiritilgan karantin cheklovlari xizmat ko‘rsatish sohasiga ham
ta’sir ko‘rsatdi. Xususan, yaqin va uzoq xorijiy mamlakatlar tomonidan xalqaro transport qatnovi tranzitiga qo‘yilgan cheklovlar natijasida transport xizmatlari importi 3 baravar kamayib, 24,2 mln dollarni tashkil etdi, deya ma’lum qildi Statistika qo‘mitasi.
Shu bilan birga, 2020- yilga nisbatan ba’zi xizmatlar importi oshishi kuzatilgan. Xususan, boshqa tadbirkorlik bilan bog‘liq xizmatlar importi 132,9 mln dollar (o‘sish — 9,3 b.), qurilish xizmatlari — 13,1 mln dollar (o‘sish — 4,1 baravar)ni tashkil etdi.

По итогам января-марта 2021 года внешнеторговый оборот Узбекистана составил 7,1 млрд долларов, по сравнению с аналогичным периодом 2020 года снизившись на 930 млн долларов (на 11,6%). Об этом говорится в отчете Государственного комитета по статистике.
Экспорт составил 2,4 млрд долларов (к январю-марту 2020 года отмечено снижение на 26,5%), а импорт — 4,7 млрд долларов (снижение на 1,3%). В результате сальдо внешнеторгового оборота составило пассивный баланс на сумму 2,3 млрд долларов.
Источник: Госкомстат
Основными торговыми партнерами Узбекистана традиционно являются Китай (торговый оборот — 1,4 млрд долларов) и Россия (1,3 млрд долларов). За ними следуют Казахстан (866,7 млрд долларов), Турция (653,3 млн долларов), Южная Корея (408,3 млн долларов). Товарооборот с Кыргызстаном составил 187,9 млн, Афганистаном — 165,6 млн, Украиной — 130,1 млн, Германией — 121,3 млн, Индией — 117,7 млн долларов.
При этом среди 20 крупных стран-партнеров наблюдается активный внешнеторговый баланс с шестью странами, в частности, с Афганистаном (165,1 млн), Кыргызстаном
(104,4 млн), Турцией (93,4 млн), Таджикистаном (75,8 млн), Канадой (41 млн) и Ираном (15,8 млн). С остальными 14 странами сохраняется пассивный баланс внешнеторгового оборота.
В структуре экспорта 80,5% занимают товары, которые, в основном, приходятся на промышленные товары (38%), пищевые продукты и живых животных (9,5%), химические вещества и аналогичную продукцию (9,5%).
Золото Узбекистан не экспортирует уже семь месяцев — как писала ранее «Газета.uz», именно с этим связан существенный спад объема экспорта. Газа за квартал продано на 49,3 млн долларов, что на 63,6% меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
Объем экспорта плодоовощной продукции составил 218 тысяч тонн и в стоимостном выражении превысил 133,8 млн долларов (темпы снижения по сравнению с аналогичным периодом 2020 года — 1,9%). Основные рынки экспорта плодоовощной продукции приходятся на Казахстан, КНР, Россию и Пакистан.
Экспорт текстильной продукции осуществлен на сумму 637,7 млн долларов, что составило 26,6% от общего объема экспорта, по сравнению с январем-мартом 2020 года он вырос на 37,8%.
В структуре экспорта текстильной продукции основную долю занимают хлопчатобумажная пряжа (54,9%), а также готовые трикотажные и швейные изделия (23,1%). За первый квартал 2021 года более 364 видов текстильной продукции было экспортировано в 54 страны мира.
Объем экспорта услуг по итогам января-марта составил 467,1 млн долларов, или 19,5% от общего объема торгового экспорта и сократился, по сравнению с аналогичным периодом 2020 года, на 25,7%.
В составе экспорта услуг львиную долю занимают транспортные услуги (72%), поездки (12,2%), телекоммуникационные, компьютерные и информационные услуги (7%) и прочие деловые услуги (3,5%), в том числе строительные, финансовые, услуги страхования и пенсионного обеспечения.
Основную долю в структуре импорта занимают машины и транспортное оборудование (29,5%), промышленные товары (18,7%), а также химические вещества и аналогичная продукция (14,3%).
По сравнению с аналогичным периодом 2020 года объем импорта товаров увеличился на 28,7 млн долларов и составил свыше 4,3 млрд долларов, а импорт услуг достиг 361,9 млн долларов.
Несмотря на общий фон понижения импорта товаров, наблюдается рост некоторых групп товарных позиций, например таких, как медицинская и фармацевтическая продукция — 300,2 млн долларов (рост на 32,9%), эфирные масла, резиноиды и парфюмерные вещества, туалетные препараты, полирующие и моющие средства — 57,7 млн долларов (+31,1%), зерновые и продукты из них — 180,8 млн долларов (+40,6%).
По итогам января-марта в структуре импорта объем машин и транспортного оборудования достиг 1,4 млрд долларов и снизился по сравнению с аналогичным периодом 2020 года на 20,9%, в целом удельный вес в общем объеме импорта составил 29,5%.
Объем импорта промышленных товаров достиг 880,8 млн долларов и увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2020 года на 14,8%, в целом удельный вес в общем объеме импорта составил 18,7%.
В основном импорт промышленных товаров приходится на чугун и сталь (392,3 млн долларов), изделия из металла (103,1 млн), продукцию из нерудных ископаемых (85,8 млн), текстильную пряжу, ткани, готовые изделия (83,9 млн), бумагу и картон (66,1 млн).
Объем импорта услуг за январь-март сократился, по сравнению с аналогичным периодом 2020 года на 20,4%. В составе импорта услуг основную долю занимают прочие деловые услуги (36,7%), поездки (34,9%), сборы за использование интеллектуальной собственности (6,7%) и услуги транспорта (6,7%). Высока доля телекоммуникационных, компьютерных и информационных услуг (6,5%), услуг строительства (3,6%), технического обслуживания и ремонта (2%).
Карантинные ограничения, введенные во время пандемии, также повлияли на сектор услуг, отмечает Госкомстат. В результате ограничений на транзит международных перевозок странами ближнего и дальнего зарубежья импорт транспортных услуг снизился в 3 раза и составил 24,2 млн долларов.
В то же время, по сравнению с аналогичным периодом 2020 года, увеличился импорт некоторых услуг. В частности, импорт прочих деловых услуг достиг 132,9 млн долларов (рост в 9,3 раза), услуги строительства увеличились в 4,1 раза и составили 13,1 млн долларов.