Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligi ko‘magida Human xususiy bandlik agentligi faoliyatidan aziyat chekkan 35 kishi Bolgariyaga ishlash uchun yuborildi, yana 5 kishi bugun Bolgariyaga jo‘nab ketmoqda. Bu haqda 23 yanvar kuni mehnat migratsiyasi tashkiloti vakillari ma’lum qildi.
Eslatib o‘tamiz, 2019 yil sentyabr oyida 52 kishi Human bandlik agentligi bilan shartnomalar tuzilgani bildirilgan jamoaviy shikoyat bilan huquqni muhofaza qilish organlariga murojaat qilishgan edi. Arizachilarning har biri agentlik xizmatlari uchun 18 milliondan 35 million so‘mgacha, jami 1,67 milliard so‘m to‘lagan, lekin hech biri chet elga ishlash uchun ketolmagan.
Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, Human agentligi rahbarlari ustidan tergov jarayoni tez orada yakuniga yetadi. Avvalroq dastlabki tergov davomida Human direktori Shoxnur Fayzullayevga Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qism «a» (firibgarlik, juda ko‘p miqdorda) bandi bo‘yicha ayblov e’lon qilingani haqida xabar bergan edik.
Hozircha aldangan fuqarolar bilan uchrashuvlar davom etmoqda, ularni chet elda ishga joylashtirish imkoniyatlari ko‘rib chiqilmoqda.
Bugungi kunda Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi Rossiya, Polsha, Turkiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Bolgariya, Qozog‘iston va Quvaytdagi 60 ish beruvchi va bandlik agentliklari bilan shartnomalar tuzgan.
2019 yilda Tashqi mehnat migratsiyasi agentligining xorijdagi vakolatxonalari mehnat muhojirlariga qariyb 21 ming maslahat berishdi, 830 marta huquqiy yordam ko‘rsatdi va chet ellik ish beruvchilar tomonidan 578 ming dollardan ortiq to‘lovlarning amalga oshirilishida yordam berdi.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, har yili 600 mingdan ortiq yoshlar O‘zbekiston mehnat bozoriga kirib kelmoqda, ammo «tashqi mehnat migratsiyasining sezilarli oqimi» saqlanib qolmoqda.

При поддержке Агентства внешней трудовой миграции 35 человек, пострадавшие от деятельности частного агентства по трудоустройству Human, отправлены на работу в Болгарию, еще 5 человек улетают в Болгарию сегодня. Об этом 23 января сообщили журналистам представители ведомства по трудовой миграции.
Напомним, в сентябре 2019 года в правоохранительные органы с коллективным заявлением обратились 52 человека, которые сообщили, что заключили договоры с агентством занятости Human. Оно обязалось трудоустроить соискателей в Германии, Чехии, Японии, Турции, Болгарии и Литве. Каждый из заявителей оплатил услуги агентства — от 18 до 35 млн сумов, всего 1,67 млрд сумов, однако ни один так и не был трудоустроен за рубежом.
По данным Агентства внешней трудовой миграции, процесс над руководителями агентства Human скоро завершится. Как сообщалось ранее, в ходе предварительного следствия директору Human Шохнуру Файзуллаеву предъявили обвинение по пункту «а» части 4 статьи 168 (мошенничество в особо крупном размере) Уголовного кодекса.
Тем временем, продолжаются встречи с обманутыми гражданами, рассматриваются возможности их трудоустройства за рубежом.
На сегодня Агентство внешней трудовой миграции имеет соглашения с 60 работодателями и агентствами по трудоустройству в России, Польше, Турции, ОАЭ, Болгарии, Казахстане и Кувейте.
В 2019 году представительства Агентства внешней трудовой миграции за рубежом предоставило трудовым мигрантам почти 21 тысячу консультаций, 830 раз оказало им правовую помощь, содействовало выплате иностранными работодателями свыше 578 тысяч долларов.
Как отмечалось на встрече, ежегодно на рынок труда Узбекистана выходит более 600 тысяч молодых людей, однако «значительный приток внешней трудовой миграции» по-прежнему сохраняется.