Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Тергов департаменти жуда кўп миқдордаги фирибгарликда гумон қилинаётган Human хусусий бандлик агентлиги раҳбарларига нисбатан жиноят ишини тергов қилмоқда.
Департамент матбуот хизматининг хабар қилишича, ҳозирда айрим шахслар ижтимоий тармоқларда Human хусусий бандлик агентлиги раҳбари Шохнур Файзуллаевга нисбатан жиноят иши бўйича қамоқ билан боғлиқ бўлмаган бошқа эҳтиёт чораси қўлланилганлиги ва озодликда эканлиги, жабрланувчиларга етказилган моддий зарар ундирилмаётганлигини иддао қилиб, жабрланган фуқароларни ҳукумат идоралари олдида чиқишлар қилишга ундамоқдалар.
«Шу каби даъволар ассосиз ва тўғри эмасдир, дейилади Тергов департаменти хабарида. Дастлабки тергов давомида Шохнур Файзуллаевга нисбатан Ўзбекистон Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми (жуда кўп миқдорда фирибгарлик) «а» банди билан айблов эълон қилинган ва «қамоққа олиш» тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилиб, ҳозирда у ИИВ ЖИЭББга қарашли 1-сонли Тергов хибсхонасида сақланмоқда.
Жабрланувчиларга етказилган моддий зарарнинг ўрнини қопланишини таъминлаш мақсадида, Шохнур Файзуллаев фирибгарлик йўли билан қўлга киритган пул маблағлари ҳисобидан харид қилинган мол-мулкларни, шунингдек ўзлаштириб юборилган ва сарфланган пул маблағларни аниқлаб, уларни хатлаш чоралари кўрилмоқда.
«Жиноят иши юзасидан тергов ҳаракатлари давом этмоқда, тергов якуни бўйича қонуний қарор қабул қилиниши таъминланади», — дея ишонч билдирди Тергов департаменти.
«Шу ўринда ҳурматли фуқаролар сизлардан, расмий ваколатли органлар томонидан тасдиқланмаган турли хил соҳта маълумотлар ва ундовларга ишониб қолмаслигингизни сўраймиз, сабаби йиғилишлар, митинглар, кўча юришлари ёки намойишлар уюштириш, ўтказиш тартибини бузганлик маъмурий ва жиноий тартибда жазоланади», — дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, сентябрда 52 киши жамоавий шикоят аризаси билан ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига мурожаат қилди. Мамлакатнинг турли вилоятларида истиқомат қилувчи фуқаролар 2018 йилнинг ноябридан 2019 йил сентябрига қадар Human агентлиги билан шартнома имзолаган, хусусий бандлик агентлиги уларни Германия, Чехия, Япония, Туркия, Болгария ва Литвага ишга жойлаштириши лозим эди. Ҳар бир аризачидан агентлик шартнома асосида 18 млн дан 35 млн сўмгача, жами эса 1,67 млрд сўм олган. Бироқ улардан ҳеч бирини хорижда иш билан таъминламаган.
Бундан аввалроқ эса Korean аnd Migrations xususiy bandlik agentligi хусусий бандлик агентлиги Жанубий Кореяда ишга жойлаштиришни ваъда қилиб, 645 кишидан жами 12 млрд сўмни алдов йўли билан олиб, ўзлаштириб юборгани хабар қилинган эди.

Следственный департамент при Министерстве внутренних дел Узбекистана расследует уголовное дело в отношении руководителей частного агентства занятости Human, подозреваемых в мошенничестве в особо крупном размере.
Как сообщила пресс-служба департамента, «в настоящее время некоторые лица в социальных сетях призывают потерпевших собраться у зданий правительства», мотивируя это тем, что в отношении директора агентства Human Шохнура Файзуллаева избрана мера пресечения, не связанная с ограничением свободы и что, будучи на свободе, он не возмещает материальный ущерб.
«Такие утверждения являются необоснованными и несоответствующими действительности», — заявили в Следственном департаменте. В ходе предварительного следствия органы следствия предъявили Шохнуру Файзуллаеву обвинение по пункту «а» части 4, статьи 168 (мошенничество в особо крупном размере) Уголовного кодекса.
В отношении руководителя агентства избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. «В настоящее время Файзуллаев Ш. находится в 1-м следственном изоляторе [Главного управления исполнения наказаний] МВД», — говорится в сообщении департамента.
Для возмещения материального ущерба потерпевшим принимаются меры по аресту имущества Шохнура Файзуллаева, добытого, как пишет пресс-служба департамента, путем мошенничества, а также меры по установлению присвоенных и израсходованных им денежных средств.
«Предварительное следствие по уголовному делу продолжается, по окончанию предварительного следствия будет обеспечено принятие законного решения», — заверили в Следственном департаменте.
«Просим граждан не доверять слухам, основанным на предположениях и ложных утверждениях, не подтвержденных официальными источниками информации компетентных органов и самим [не становиться] участниками противоправных действий, таких как несанкционированные собрания, митинги, уличные шествия или демонстрации, которые наказуемы как в административном, так и в уголовном порядке», — призвали правоохранители.
Напомним, в сентябре в правоохранительные органы с коллективным заявлением обратились 52 человека. Жители разных регионов страны сообщили, что с ноября 2018 года по сентябрь 2019 года они заключили договоры с агентством занятости Human, которое брало на себя обязательство по трудоустройству соискателей в Германии, Чехии, Японии, Турции, Болгарии и Литве. При этом каждый из заявителей оплатил услуги агентства согласно договору — от 18 до 35 млн сумов, всего 1,67 млрд сумов. Однако ни один из заявителей так и не был трудоустроен за рубежом.