So‘nggi yillarda aholi o‘rtasida zaharlanish holatlari ko‘payib bormoqda. 2017−2019 yillar davomida 154 ta bunday holat qayd etilgan, natijada 1700 nafar fuqaro, shu jumladan 665 nafar bola jabrlangan. 15 kishi vafot etgan.
Ushbu ma’lumotlar 24 dekabr kuni O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati Kengashining kengaytirilgan majlisida tilga olindi, deya xabar berdi Senat matbuot xizmati. Majlisni Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Narbayeva olib bordi.
Maslisda qayd etilganidek, ovqatdan zaharlanish holatlari asosan umumiy ovqatlanish korxonalari, maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida qayd etilgan.
Ko‘p holatlarda bunga to‘yxona, oshxona, kafe, restoran va boshqa umumiy ovqatlanish korxonalarining sanitariya talablari loyihalari asosida qurilmaganligi sabab bo‘lmoqda. Bundan tashqari, oziq-ovqat mahsulotlarini lozim darajada saqlash uchun sharoitlar mavjud emas,maktabgacha ta’lim muassasalari oshxonalarining jihozlanishi ham talablarga javob bermaydi.
Umumiy ovqatlanish xodimlari davriy tibbiy ko‘rikdan o‘tmaydi, oshpaz va yordam beruvchi xodimlarning ovqat tayyorlash bo‘yicha texnologik talablar to‘g‘risida bilim va tushunchalari yo‘q.
O‘rganishlar davomida respublikaning 1533 ta maktabgacha ta’lim muassasasida tashib keltiriladigan ichimlik suvidan foydalanilishi aniqlandi. Bunda ularning ko‘p qismida tegishli gigiyenik suv idishlari o‘rnatilmagan. 5854 ta davlat maktabgacha ta’lim muassasasi oshxonalarining moddiy-texnik bazasi holatini yaxshilash lozim, buning uchun 391 mlrd. so‘m mablag‘ talab etiladi.
Majlis yakunlari bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga 2020 yilning 1 fevraliga qadar «Aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi to‘g‘risida"gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida"gi qonun loyihasini Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga kiritish, 2020 yilning 1 apreliga qadar Maktabgacha ta’lim va umumiy o‘rta ta’lim tizimida sog‘lom ovqatlantirishni tashkil etish tizimini yanada takomillashtirishga doir kompleks tadbirlar dasturi loyihasini ishlab chiqish topshirig‘i berildi.

В последние годы участились случаи пищевых отравлений среди населения — только в 2017—2019 годах зафиксировано 154 таких случаев, в результате которых пострадало 1700 граждан, 665 из них дети. При этом 15 человек скончались.
Об этом говорилось на расширенном заседании кенгаша Сената Олий Мажлиса Узбекистана под председательством главы верхней палаты парламента Танзилы Нарбаевой, сообщила пресс-служба Сената.
Пищевые отравления, отмечалось на заседании, в основном имели место на предприятиях общественного питания, в учреждениях дошкольного и общего среднего образования. Во многих случаях причиной становится то, что пункты общественного питания — столовые, кафе, рестораны и другие объекты — построены без соблюдения санитарных требований, которые должны быть заложены еще на стадии их проектирования.
Кроме того, отсутствуют условия для надлежащего хранения пищевых продуктов, оснащение столовых образовательных учреждений также не на должном уровне, отмечалось на совещании. Персонал предприятий общественного питания не проходит периодического медицинского обследования, у поваров и подсобных работников отсутствуют знания о технологических требованиях по приготовлению блюд.
В ходе изучения выявлено, что в 1533 учреждениях дошкольного образования Узбекистана используется привозная питьевая вода. При этом в большей части из них не установлены соответствующие гигиенические емкости.
«Настоятельно требуется улучшение материально-технической базы столовых 5854 государственных учреждений дошкольного образования, для чего необходимы средства в размере 391 млрд сумов», — говорится в сообщении Сената.
По итогам Кабинету Министров поручено до 1 февраля 2020 года внести законопроект «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения», а до 1 апреля 2020 года разработать проект программы комплексных мер по совершенствованию системы здорового питания в сфере дошкольного и общего среднего образования.