30 iyul kuni O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasida bosh vazir Abdulla Aripov raisligida OAV va axborot xizmatlari ahvoli bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Bu haqda jurnalist Muhrim A’zamxo‘jayev o‘zining Telegram-kanalida ma’lum qildi.
Yig‘ilishda Prezident Administratsiyasi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi (AOKA) rahbari Komil Allamjonov respublikadagi «snos"lar haqida fikr bildirdi (agentlik ushbu xabarni tasdiqladi).
««Snos"lar — aslida o‘ta ehtiyotkorlik bilan qilinishi kerak bo‘lgan ishlar edi. Prezidentimizning «Obod qishloq», «Obod mahalla» kabi bunyodkorlik loyihalarining maqsadi buzg‘unchilik emas, balki bunyodkorlik. Rasvo ahvolni tuzatish. Odamlarni xursand qilish. Lekin Toshkent shahridagi, kuni kecha Xorazm, Kashqadaryo viloyatlaridagi ‘snos"lar, inson huquqlarining poymol qilinishi oqibatida matbuotni junbushga keltirdi. Natijada xalqimizda tushkunlik, norozilik kayfiyati kuchayib bormoqda va, eng achinarlisi, ushbu holatlar bugungi islohotlarni obro‘sizlantirishga sabab bo‘lmokda. O‘z vaqtida, zudlik bilan ko‘rilmagan choralar masalani battar gazak oldirib yuboryapti», — deb hisoblaydi u.
AOKA rahbarining so‘zlariga ko‘ra, bekitib yuradigan zamonlar o‘tdi — internet asrida hech narsani yashirib bo‘lmaydi.
«Balki avvallari ham viloyatlarda shunday ishlar bo‘lgandir, lekin internet bo‘lmagan, hech kim buni bilmagan va odamlar o‘zining yog‘iga qovrilib yuravergan. Hozir internet asrida, agar 20 million telefon foydalanuvchisi bo‘lsa, ularning har biri bloger, ularning har biri matbuot uchun ko‘makchi. Berkitib yuradigan zamonlar o‘tdi endi. Xohlasak ham bunday bo‘lmaydi. Eng chekka qishloqdagi voqealar ham tez tarqaladi», — dedi Komil Allamjonov.
Agentlik direktori davlat organlari tomonidan munosabat bildirilmagani bois odamlar o‘z muammolarini xorij matbuoti orqali hal qilishga o‘rganayapti.
«Muammolarga o‘z vaqtida hokimlar, vazirlar reaksiya qilmasa, masala darhol matbuotga chiqib ketyapti. Eng achinarlisi, odamlarimiz xorijiy matbuot orqali muammoni hal qilishga o‘rganyapti. Bu orqali bizga do‘st bo‘lmagan matbuotni o‘z qo‘llarimiz bilan rivojlanishiga, ularga O‘zbekistonni obro‘sizlantirish uchun ajratilgan mablag‘larini ortig‘i bilan oqlab berayotganimizni tushunishimiz kerak. O‘zimizda matbuot rivojlansa, o‘zimiz zudlik bilan masalaga javob bersak, chet el ommaviy axborot vositasining keragi ham bo‘lmaydi», — dedi u.
Komil Allamjonov hokim va vazirlarni bu borada jiddiy ishlar qilinmasa, oqibati yomon bo‘lishidan ogohlantirdi: «Agar bu yo‘nalishda kandaydir jiddiy reglament ishlab chiqilmasa, bu ketishda oqibati yomon bo‘lishi mumkin. Odamlar dardiga zudlik bilan matbuotda tushuntirish berilmas ekan, matbuot bilan mustahkam ishlanmas ekan, barcha harakatlarimiz bir pul bo‘lishi, davlat idoralari obro‘siga jiddiy zarar yetishi mumkin».
Buzish ishlari so‘nggi yillarda aholi o‘rtasida eng ko‘p muhokama qilinayotgan mavzulardan biri bo‘lib qoldi. Shoshma-shosharlik bilan qonunlarni qo‘pol ravishda buzgan holda (o‘z vaqtida ogohlantirmasdan yoki munosib tovon puli to‘lamasdan) buzish ishlari qariyb barcha viloyatlarda odat tusiga kirdi. «Gazeta.uz» Rishton, Yangiyo‘l, Yakkabog‘, Urganch va boshqa joylardagi shu kabi holatlar to‘g‘risida juda ko‘p maqola va xabarlarni e’lon qildi. Vaziyat esa tobora keskin tus olib, Yakkabog‘da hokim o‘rinbosarining yoqib yuborilishi, Urganchda avtomobil yo‘lining to‘sib qo‘yilishi kabi holatlar ham sodir bo‘ldi. Shundan so‘ng ushbu mavzuga prezident va bosh vazir, shuningdek adliya vaziri Ruslanbek Davletov, «Yuksalish» umummilliy harakati raisi Akmal Burxonov va boshqalar munosabat bildirdi.

Видеоселекторное совещание, посвященное деятельности информационных служб, прошло 30 июля в Кабинете Министров Узбекистана под председательством премьер-министра Абдуллы Арипова, сообщил журналист Мухрим Аъзамходжаев в своем Telegram-канале.
На собрании выступил директор Агентства информации и массовых коммуникаций (АИМК) при Администрации президента Комил Алламжонов, который высказался о проблеме сносов в республике (в агентстве подтвердили достоверность его цитат).
«Сносы, на самом деле, нужно было выполнять очень осторожно. Цель программ президента „Обод кишлок“, „Обод махалля“ — не разорение, а благоустройство. Исправление плохой ситуации. Обрадовать людей. Но сносы в Ташкенте, Хорезмской, Кашкадарьинской области привели к возмущению прессы. В результате у населения усиливается настроение недовольства, отчаяния, и, самое печальное, эти случаи становятся причиной дискредитации проводимых реформ. Проблема еще больше ухудшается тем, что не принимаются своевременные, немедленные меры», — считает он.
По словам главы АИМК, времена утаивания проблем прошли — в эпоху интернета ничего не скрыть.
«Возможно, такие случаи и раньше были в областях, но интернета не было, никто не знал об этом, люди варились в собственном соку. Сейчас, в эпоху интернета, когда пользователей телефонов [в стране] 20 миллионов, — каждый из них блогер, каждый из них помощник прессы. Прошли времена утаивания. Даже если захотим, этого не будет. Даже события в отдаленных селах распространяются быстро», — сказал Комил Алламжонов.
Директор агентства заявил, что из-за отсутствия реакции со стороны государственных органов люди учатся решать свои проблемы через зарубежные СМИ.
«Если хокимы, министры не будут реагировать своевременно, проблема немедленно появится в прессе. Самое печальное, люди учатся решать вопрос через зарубежные СМИ. Мы должны понять, что таким образом мы сами позволяем развиваться враждебным СМИ, более чем оправдывать выделенные средства для дискредитации престижа Узбекистана. Если будет развиваться наша пресса, если мы будем немедленно отвечать на проблемы, то пропадет необходимость в зарубежных СМИ», — отметил он.
Комил Алламжонов предупредил хокимов и министров о том, что последствия бездействия могут быть хуже: «Если не будет разработан какой-то серьезный регламент в этом направлении, то дальше последствия могут быть хуже. Если не будет немедленного разъяснения по поводу проблем людей в прессе, не будет прочного сотрудничества с прессой, все наши действия могут быть напрасны, а репутация государственных органов — серьезно пострадать».
Сносы недвижимости за последний год стали одной из самых обсуждаемых тем среди населения. Спешно — и нередко с нарушениями (без должного уведомления или адекватной компенсации) — ломают дома почти во всех регионах. «Газета.uz» писала о многих случаях — в Риштане, Янгиюле, Яккабаге, Ургенче и других. После двух последних случаев с поджогом заместителя хокима района и перекрытием дорог возмущенными гражданами правительство и президент отреагировали на проблему.
Премьер-министр Абдулла Арипов на совещании с руководителями поручил прекратить сносы жилых и нежилых объектов без заблаговременного уведомления и выплаты компенсаций, пересмотреть генпланы с учетом минимизации ущерба и обновить законодательство.
Проблему массовых сносов недвижимости с нарушением законодательства ранее подвергли критике депутаты Законодательной палаты. О проблеме также высказались министр юстиции Русланбек Давлетов и председатель Общенационального движения «Юксалиш» Акмал Бурханов.