Toshkent shahri jinoyat ishlari bo‘yicha Yakkasaroy tumani sudi Isroilning poytaxtdagi elchixonasiga o‘t qo‘ymoqchi bo‘lgan O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining 2-bosqichda o‘qiydigan 19 yoshli talabasiga nisbatan hukm chiqardi. “Gazeta.uz” sud qarorini o‘rgandi.
Ish materiallariga ko‘ra, 19-aprel kuni taxminan soat 04:30 larda A.A. sport sumkasiga bir shisha kerosin, gantellar, ikki quti gugurt va mato bo‘laklarini joylab, velosipedda elchixonaga borgan. Uning harakatlari diplomatik vakolatxona yaqinida joylashgan Yakkasaroy tumani IIB xodimlari e’tiborini tortgan.
Xodimlar yigitdan to‘xtashni so‘ragan, biroq u qochishga uringan. Huquq-tartibot idoralari xodimlari uni xizmat mashinasida kuzatib, to‘xtatib, ichki ishlar bo‘limi binosiga olib borib, sumkasi ichidagi narsalarni ko‘rsatishni so‘ragan. Talaba ularning e’tiborini chalg‘itib, bir shisha kerosin va gantelni olib, elchixona tomon yugurgan. Elchixona binosini qo‘riqlayotgan IIV va Milliy gvardiya xodimlari yigitni bino eshigi yaqinida qo‘lga olgan, biroq u shisha va gantelni devordan otib, elchixona hovlisiga tashlashga muvaffaq bo‘lgan.
Sudda ayblanuvchi 2023-yil oktabr oyi o‘rtalarida Isroil va Falastinning G‘azo sektoridagi qurolli mojarosi haqida videolar tomosha qila boshlaganini, buning natijasida “Isroildan nafratlangani va qasos olish maqsadida bu davlatning Toshkentdagi elchixonasiga o‘t qo‘yishga qaror qilganini” aytgan.
“Avvaliga u bir shisha kerosinni devor ustidan elchixona hovlisiga tashlamoqchi bo‘lgan. Keyin esa kerosinga mato botirib, gantellarga o‘rab, olov yoqib, elchixonaga o‘t qo‘yish uchun hududga tashlashni rejalashtirgan… U odamlarga va elchixonaga zarar yetkazish niyati bo‘lmaganini, shunchaki Isroil davlati Falastindagi shifoxonani bombardimon qilgani uchun norozilik bildirmoqchi bo‘lganini ma’lum qildi. U o‘z harakatlarining noto‘g‘riligini tushunganini aytdi”, — deyiladi sud qarorida.
Ayblanuvchi O‘zbekiston prezidenti va xalqidan, shuningdek, Isroil elchixonasidan kechirim so‘ragan. U o‘z aybini to‘liq tan olgan.
Sud talabani Jinoyat kodeksining 155-moddasi 1-qismi (terrorizm / 8 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi) bilan aybdor deb topib, 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qildi.

Яккасарайский суд по уголовным делам Ташкента вынес приговор в отношении 19-летнего студента второго курса Узбекского государственного университета мировых языков, который пытался поджечь посольство Израиля в столице. «Газета.uz» изучила решение суда.
Согласно материалам делам, А. А. 19 апреля примерно в 4:30 положил в спортивную сумку бутылку керосина, гантели, два коробка спичек и куски ткани и поехал на велосипеде в посольство. Его действия привлекли внимание сотрудников УКД ОВД Яккасарайского района, которое расположено недалеко от дипломатического представительства.
Сотрудники ОВД попросили молодого человека остановиться, но он пытался сбежать. Правоохранители проследовали за ним на служебной машине, остановили его, доставили в здание УВД и попросили показать содержимое сумки. Студент отвлёк их внимание, схватил бутылку с керосином и гантель и побежал в сторону посольства. Сотрудники МВД и Национальной гвардии, охранявшие здание посольства, задержали молодого человека возле дверей здания, но он успел перебросить бутылку и гантель через стену во двор посольства.
Обвиняемый на суде сообщил, что в середине октября 2023 года начал смотреть видеоролики о вооружённом конфликте между Израилем и Палестиной в секторе Газа, в результате чего «он возненавидел Израиль, и чтобы отомстить, решил поджечь посольство этого государства в Ташкенте».
«Сначала он хотел перебросить бутылку с керосином через стену во двор посольства. После этого планировал пропитать ткань керосином, обернуть ею гантели, поджечь и бросить на территорию, чтобы поджечь посольство… Он заявил, что у него не было намерений причинить вред людям или посольству, просто хотел выразить протест, потому что государство Израиль разбомбило больницу в Палестине… Он сказал, что осознал неправильность своих действий», — говорится в решении суда.
Подсудимый попросил прощения у президента и народа Узбекистана, а также посольства Израиля. Он полностью признал свою вину.
Суд признал студента виновным по части 1 статьи 155 (терроризм / наказывается лишением свободы от 8 до 10 лет) Уголовного кодекса и приговорил его к 5 годам лишения свободы.