O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari, moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish to‘g‘risidagi qonunni yerga nisbatan xususiy mulkchilikni joriy etishning birinchi bosqichi deb atadi, deya xabar qildi «Gazeta.uz» muxbiri.
Moliya vaziri juma kuni Oliy Majlis Senatining 19-yalpi majlisida ma’qullangan «Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish to‘g‘risida"gi qonunning qabul qilinishi yuzasidan izoh berdi.
«Senat tomonidan ma’qullangan mazkur qonun tarixiy hodisa hisoblanadi. Sizga ma’lumki, bozor iqtisodiyotining asosi, bu — xususiy mulkchilik. Yerga nisbatan xususiy mulkchiliksiz bozor iqtisodiyoti to‘liq bo‘lmaydi», — dedi u.
Jamshid Qo‘chqorov hukumatning ushbu masaladagi pozitsiyasiga oydinlik kiritar ekan, yerni xususiylashtirishni juda murakkab masala ekanini ta’kidlab o‘tdi.
«Bu qonun muayyan darajada yerga nisbatan xususiy mulkchilikni joriy etishning birinchi bosqichi hisoblanadi. Birinchi navbatda qanday yerlar xususiylashtiriladi? Agarda menda korxona bo‘lsa va u muayyan uchastkada joylashgan bo‘lsa, u holda men ushbu yerni xususiylashtirish huquqiga ega bo‘laman. Yer uchastkalari va ularda joylashgan ob’ektlar birligi tamoyili mavjud. Kimdir yuridik shaxs faoliyat ko‘rsatayotgan yoki jismoniy shaxs yashayotgan yerni auksionga qo‘yishi va sotib olishi mumkin emas. Uy meniki, yer esa boshqaga tegishli — bunaqasi bo‘lmaydi», — dedi vazir.
Ko‘chmas mulk ob’ektlari joylashgan xususiylashtirilayotgan yer uchastkasi hajmi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilab beriladi. Bunda yuridik yoki jismoniy shaxslardan yer solig‘ining bir necha barobari miqdorida boj to‘lanadi.
Jamshid Qo‘chqorovning ta’kidlashicha, gap aholidan yerni xususiylashtirish uchun qandaydir katta miqdordagi mablag‘larni yig‘ish haqida ketayotgani yo‘q. Asosiy maqsad odamlar yerga nisbatan mulk huquqiga ega bo‘lishlari, yuridik va jismoniy shaxslar yerni oborotga qo‘yish, ya’ni garov sifatida foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lishdan iborat.

Заместитель премьер-министра, министр финансов Узбекистана Джамшид Кучкаров назвал закон о приватизации несельскохозяйственных земель начальным этапом внедрения частной собственности на землю, передает корреспондент «Газеты.uz».
Глава Минфина прокомментировал принятие закона «О приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения», одобренный верхней палатой парламента, на 19-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса в пятницу.
«Одобрение этого закона Сенатом является историческим событием. Вам известно, что основа рыночной экономики — это частная собственность. Без частной собственности на землю рыночная экономика будет неполной», — сказал он.
Джамшид Кучкаров, поясняя позицию правительства по этому вопросу, заявил, что приватизация земли — очень сложный вопрос.
«В определенной степени этот закон является начальным этапом внедрения частной собственности на землю. В первую очередь, какие земли будут приватизировать? Если у меня есть предприятие и оно расположено на определенном участке земли, то я имею право приватизировать эту землю. Есть принцип единства земельных участков и расположенных на них объектов. Кто-то не сможет выставить на аукцион и купить землю, на котором работает юридическое лицо, или дом, в котором живет физическое лицо. Не будет такого, что дом мой, а земля — другого», — сказал министр.
Размер платы за приватизируемый земельный участок, на котором расположены объекты недвижимости, будет определяться Кабинетом Министров в кратных размерах ставки земельного налога с юридических и физических лиц, отметил вице-премьер.
«Речь идет не о том, чтобы собрать с населения какую-то большую сумму за приватизацию земель. Основная цель в том, чтобы люди имели право собственности на землю, физические и юридические лица отдавали в землю в оборот, то есть использовали в качестве залога», — отметил Джамшид Кучкаров.