Шавкат Мирзиёев 16 январь куни бўлиб ўтган йиғилишда Ўзбекистон туманларининг мастер-режаларини ишлаб чиқиш муҳимлиги ҳақида гапирди.
Унинг сўзларига кўра, туманнинг мастер-режаси бўлса, бу жуда катта маблағ, тадбиркорлар ва иш ўринлари манбаига айланади, лекин ҳозиргача бор-йўғи 17 та кичик аҳоли пункти учун бундай ҳужжатлар тайёрланган.
«Ҳокимнинг биринчи ўринбосарларига бу керак эмасдек бўляпти. Агар мастер-режа бўлса, у режали иш бўлади, натижали иш бўлади. Ҳали ер талон-торож [қилиш] бўйича жуда қаттиқ ҳисоб-китоб бўлади, шуни ҳамма билиши керак. Ҳозир таҳлил қилдиряпман, нимага янги фармон бўйича, биржада қатнашиш учун Қашқадарёда бор-йўғи 38 фоиз, Сурхондарёда 31 фоиз пахта майдонлари электрон платформага киритилган? Республика бўйича 60 фоиз, Қашқадарёда ё ерлар йўқ, ёки бу ерда ўйин кетяпти. Биз қабул қилган фармонга зид иш қиляпти ҳокимлар», — деди у.
Президент декабрь ойида 2024 йилги ҳосил мавсумидан пахта хомашёсини етказиб бериш бўйича шартномалар товар-хомашё биржаси орқали тузишни кўзда тутадиган фармонни имзолаган эди. Фермерлар ортиқча хомашёни, шунингдек, ўз маблағи ҳисобидан етиштирилган пахтани эркин сотиш имкониятига эга бўлади.
Давлат активларини бошқариш агентлигига ерларни аукцион савдосида сотиш бўйича 4 триллион сўмлик режани ишлаб чиқиш ва ижросини таъминлаш вазифаси юклатилди.
Президент E-auksion электрон платформаси орқали 1 триллион сўм тушум таъминлаш бўйича ҳам топшириқ берди.
Иқтисодий комплекс раҳбари, бош вазир ўринбосари Жамшид Қўчқоровга хорижий консультантларни жалб қилган ҳолда йил охиригача 70 та, 2025 йилда эса республикадаги барча туманларнинг мастер-режаларини ишлаб чиқиш топширилди.
«Қандай қийин бўлмасин, қиммат бўлмасин, агар буни ўзимиз қилмасак, бу давом этаверади. Бу — ҳамма коррупцияга асос… Бу жуда катта тушум, жуда катта ишлаб чиқариш ва жуда катта иш ўринлари манбаи. Агар шуни жой-жойига қўйсак, ҳозирги бозор иқтисодиётига Ўзбекистон ўтаётганидан далолат бўлади», — деди давлат раҳбари.
Шу йиғилишда президент 33 та ғаллачилик корхонасини хусусийлаштиришни тезлаштириш, уларнинг нархини бозор нархига тушириш бўйича ҳам кўрсатмалар берди. У вазирлик ва ҳокимликлар активларининг сотуви сустлашиб бораётганини танқид қилди. Масалан, Тошкент шаҳрида 25 гектар ер аукцион савдоларига қўйилиб, кейин олиб қўйилган, бунинг оқибатида бюджет 600 миллиард сўм тушумсиз қолган.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йил июль ойида ҳудудларнинг бош ва мастер-режаларини уч босқичда ишлаб чиқиш бўйича Республика кенгашини ташкил этиш тўғрисида қарор қабул қилинган эди. Кенгаш биринчи босқичда муайян вилоятнинг 5, 10 ва 20 йиллик ривожланиш йўналишлари, ер ва инфратузилма чегараларини белгилайдиган бош схемасини тасдиқлаши лозим. Улар асосида, иккинчи босқичда, ҳудуднинг бош режаси ишлаб чиқилади. Бунда саноат, хизмат кўрсатиш ва аҳоли масканларини белгилаш, йўллар ва инфратузилма тармоқларини тақсимлаш кўзда тутилади. Учинчи босқичда, бош режаларга асосан, вилоят, туман ва шаҳар бош архитекторлари ҳамда ҳокимнинг биринчи ўринбосарлари ўз ҳудудининг мастер режаларини тасдиқлайди. Бунда уй-жойлар, мактаб, боғча, шифохона, савдо ва хизмат кўрсатиш объектларининг жойлашуви кўрсатилади.

Президент Шавкат Мирзиёев на совещании 16 января высказался о важности разработки мастер-планов районов Узбекистана.
По его словам, если у района будет мастер-план, это станет огромным источником средств, предпринимателей и рабочих мест, но пока такие документы подготовлены только для 17 малых населённых пунктов.
«Похоже, это не нужно первым заместителям хокимов. Если будет мастер-план, то работа будет плановой, результативной. Ещё будут серьёзные расчёты по хищениям земли, это должны знать все. Я поручил провести анализ того, почему по новому указу для участия в бирже в Кашкадарье только 38% хлопковых площадей внесены в электронную платформу, а в Сурхандарье — 31%. В среднем по республике это составляет 60%, в Кашкадарье либо нет земель, либо здесь ведётся игра. Хокимы действуют против принятого указа», — заявил он.
В декабре президент подписал указ, согласно которому с сезона урожая 2024 года контракты на поставку хлопка-сырца в Узбекистане будут заключаться через товарно-сырьевую биржу. Фермеры смогут свободно продавать излишки сырья, а также выращенный за свой счёт хлопок.
Перед Агентством по управлению госактивами поставлена задача разработать и обеспечить реализацию плана продажи земель на аукционе на 4 трлн сумов.
Президент также поручил обеспечить поступление 1 трлн сумов через электронную платформу E-auksion.
Руководителю экономического комплекса вице-премьеру Джамшиду Кучкарову поручено привлечь иностранных консультантов и до конца года разработать мастер-планы для 70 районов, а в 2025 году — для всех районов страны.
«Как бы ни было сложно и дорого, если мы этого сами не сделаем, то это продолжится. Это основа для коррупции. Это крупные поступления, крупное производство и большой источник рабочих мест. Если мы приведём это в порядок, это станет свидетельством того, что Узбекистан переходит на рыночную экономику», — заявил глава государства.
На этом же совещании президент поручил ускорить приватизацию 33 зерновых предприятий, снизив их цену до рыночной. Он раскритиковал задержку с продажей активов министерств и хокимиятов. Например, в Ташкенте на торги были выставлены, а затем отозваны 25 га земли, из-за чего бюджет не получил 600 млрд сумов.
Напомним, в июле 2022 года было принято решение о создании Республиканского совета по разработке генпланов и мастер-планов регионов в три этапа. На первом этапе совет должен утверждать главную схему области с указанием направлений развития на 5-, 10- и 20-летнюю перспективу, определить в ней границы земель и инфраструктуры. На её основе на втором этапе должен быть разработан генеральный план региона. В нём определяются промышленные, сервисные и жилые зоны, расположение дорог и инфраструктурных сетей. На третьем этапе главные архитекторы и первые заместители хокимов областей, районов и городов утверждают мастер-планы, в которых конкретно указано расположение жилого фонда, школ, детских садов, больниц, объектов торговли и обслуживания.