Термиз шаҳрида Сурхондарё вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш юзасидан ўтказилган йиғилишда Шавкат Мирзиёев сув масаласига ҳам тўхталди, дея хабар бермоқда давлат раҳбари матбуот хизмати.
Президент йиғилишда яқин йигирма йилда Амударё ва Сирдарё оқими 15 фоиз камайиши кутилаётганини таъкидлади. Сув тежовчи технологиялар кенгайтирилаётгани, лекин бу етарли эмаслигини қайд этди.
«„Сув текин эмас“, деган ғояни аҳолига чуқур сингдириш, уни маҳалла фаоллари, нуронийлар, зиёлилар ва кенг жамоатчилик билан бирга кундалик турмуш қоидасига айлантириш асосий вазифа бўлиши лозим», — деди президент.
Вилоятда 80 фоиз ерлар насос орқали суғорилади. Бироқ 52 та насоснинг хизмат муддати 40 йилдан ошган. Оқибатда сув таннархи 2 баробар қимматга тушаётгани, йилига 20 миллион киловатт соат электр беҳуда сарфланаётгани, яна 20 минг гектарда сув таъминоти ёмонлашгани кўрсатилди.
Шунингдек, 1 минг 700 километр суғориш тармоғининг ярми тупроқ ўзанли бўлгани учун 35 фоиз сув йўқотиляпти. Шу боис давлат раҳбари мутасаддиларга 47 та канални бетонлаш бўйича икки йиллик дастур ишлаб чиқиш, сув йўқотилиши кўп бўлган 6 та канални таъмирлаш вазифасини қўйди.
Бундан ташқари, 2024 йилда «Шеробод магистрал» каналини таъмирлашга 60 миллион доллар жалб этиб, 90 минг гектар ерларни тиклаш бўйича топшириқ берди.
Эслатиб ўтамиз, икки йил давомида Ўзбекистонда давлат бюджетидан сув хўжалигига қарийб 2 млрд доллар ($2,54 млрд давлат қарзини ҳисобга олмаганда) ажратилган, аммо бу вақт ичида сув исрофи ва насосларнинг ҳолати яхшиланмаган. Соҳага 2024 йилда яна 1,7 трлн сўм ва 300 млн долларлик кредит ажратиш режалаштирилган.
Мамлакатда қишлоқ хўжалигида йил давомида 39 млрд куб метр сув истеъмол қилинган. Шундан 36 фоизи ёки 14 млрд куб метри тупроқ ўзанли канал ва ариқларда йўқолган. Яна 5−6 млрд куб метр сув суғоришнинг эскирган усуллари туфайли йўқотилмоқда.
Бугунги кунда 2,5 миллион гектар майдонни суғориш учун 5 мингдан зиёд насос ишлатилиб, йилига 7 миллиард киловатт соат электр сарфланади. Лекин 80 фоиз насослар 35−40 йилдан бери ишлатилиб, ўз ресурсини ўтаб бўлган.
2020 йилда ажратилган маблағларга қарамасдан, насосларнинг 60 фоиздан ортиғи хизмат муддати тугагани, сув йўқотишлари эса 35−40 фоизни ташкил этгани, яъни уч йил давомида насосларни модернизация қилиш ва йўқотишларни камайтириш ўрнига вазият янада оғирлашгани эътиборга молик.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17 ноября на совещании в Термезе остановился на водной проблеме, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
В ближайшие 20 лет ожидается сокращение воды в реках Амударья и Сырдарья на 15%. В стране расширяется применение водосберегающих технологий, но этого недостаточно, сказал глава государства.
Сообщается, что 80% земель в Сурхандарьинской области орошаются с помощью насосов, однако срок службы 52 насосов превысил 40 лет. В результате себестоимость воды обходится в 2 раза дороже, неэффективно расходуется 20 млн кВт·ч электроэнергии в год, а ещё на 20 тысячах га земель ухудшилось водоснабжение.
Кроме того, 35% воды теряется из-за того, что половина каналов протяжённостью 1700 км имеют земляное русло.
«Основная задача должна заключаться в том, чтобы глубоко внедрить населению идею „вода не бесплатна“, превратить её в правило повседневной жизни совместно с активистами махалли, интеллигенцией, старейшинами и широкой общественностью», — сказал президент.
Шавкат Мирзиёев поручил разработать двухлетнюю программу по бетонированию 47 каналов, отремонтировать 6 каналов с большими потерями воды, восстановить 90 тысяч га земли с привлечением в следующем году 60 млн долларов на ремонт Шерабадского магистрального канала.
Как мы отмечали ранее, за два года на водное хозяйство из бюджета Узбекистана выделено почти 2 млрд долларов (без учёта госдолга в 2,54 млрд долларов), но ситуация с потерей воды и состоянием насосов за это время только ухудшилась. В 2024 году планируется выделить ещё 1,7 трлн сумов и кредиты на 300 млн долларов.
Как сообщалось, в сельском хозяйстве Узбекистана за год было потреблено 39 млрд кубометров воды. Из них 36%, или 14 млрд кубометров, было потеряно в каналах с земляным руслом, сообщил президент. Ещё 5−6 млрд кубометров теряется из-за устаревших методов полива, то есть свыше 50% или почти 20 млрд кубометров воды расходуется неэффективно.
Для орошения 2,5 миллиона гектаров земель сегодня используется свыше 5000 насосов и в год тратится 7 миллиардов киловатт-часов электроэнергии. Однако 80% насосов работают уже 35−40 лет и выработали свой ресурс. Примечательно, что в 2020 году сообщалось, что свыше 60% насосов выработали свой ресурс, а потери воды составляют 35−40%, то есть за три года вместо модернизации насосов и снижения потерь ситуация только ухудшалась, несмотря на выделенные средства.